Таг: изложба

1 2 3 28 10 / 272 НАПИСИ
„ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

„ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

Педесет и осмото издание на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“ во Прилеп почнува вечерва со отворањето на изложбата „Горан Ст ...
ПРАДО ЈА ИЗЛОЖИ СЛИКАТА ОД КАРАВАЏО КОЈА ПО ГРЕШКА ЌЕ СЕ ПРОДАДЕШЕ ЗА 1.500 ЕВРА

ПРАДО ЈА ИЗЛОЖИ СЛИКАТА ОД КАРАВАЏО КОЈА ПО ГРЕШКА ЌЕ СЕ ПРОДАДЕШЕ ЗА 1.500 ЕВРА

Музејот Прадо во Мадрид за првпат во јавноста ја претстави сликата на италијанскиот сликар Караваџо, за која вели дека е едно од најголемите откритија ...
ВО МСУ СКОПЈЕ СЕ ОТВОРА ПАТУВАЧКА ИЗЛОЖБА ЗА КУЛТУРНАТА ВАЖНОСТ НА ТЕКСТИЛОТ

ВО МСУ СКОПЈЕ СЕ ОТВОРА ПАТУВАЧКА ИЗЛОЖБА ЗА КУЛТУРНАТА ВАЖНОСТ НА ТЕКСТИЛОТ

Патувачката изложба „Настан од една нишка: Глобални наративи во текстил“ ќе се отвори вечерва во 20 часот во Музејот на современа уметност (МСУ) во Ск ...
ФИЌО ОД 1972 ГОДИНА Е ЕДНО ОД НАЈАТРАКТИВНИТЕ НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА СПОРТСКИ КОЛИ И ОЛДТАЈМЕРИ ВО ШТИП, УЧЕСТВУВААТ НАД 150 МОДЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА, СРБИЈА И БУГАРИЈА  

ФИЌО ОД 1972 ГОДИНА Е ЕДНО ОД НАЈАТРАКТИВНИТЕ НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА СПОРТСКИ КОЛИ И ОЛДТАЈМЕРИ ВО ШТИП, УЧЕСТВУВААТ НАД 150 МОДЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА, СРБИЈА И БУГАРИЈА  

Денеска во Штип преку целиот ден ќе трае изложбата на спортски коли и на олдтајмери која се одржува првпат во градот, со учество на повеќе од 150 моде ...
ДА СЕ ВИДИМЕ ЗА 10-15 ГОДИНИ, НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА Е ОТСУТЕН ПОРАДИ СМРТ, РЕЧЕ МАСИН НА ОТВОРАЊЕТО НА ИЗЛОЖБАТА КОЈА ГО ПРЕПОЛНИ ДАУТ ПАШИН АМАМ

ДА СЕ ВИДИМЕ ЗА 10-15 ГОДИНИ, НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА Е ОТСУТЕН ПОРАДИ СМРТ, РЕЧЕ МАСИН НА ОТВОРАЊЕТО НА ИЗЛОЖБАТА КОЈА ГО ПРЕПОЛНИ ДАУТ ПАШИН АМАМ

За 10-15 години посакувам да се видиме на ова или некое слично друго место. Немој некој да биде отсутен ради болест или смрт, нема шанси, рече синоќа ...
НЕМАМ ДЕН РАБОТЕН СТАЖ, КАКО МЛАД БЕШЕ ТЕШКО, НО ДЕНЕС УЖИВАМ ВО ТЕШКОТИЈАТА, ВЕЛИ МАСИН ПРЕД ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА ВО ДАУТ ПАШИН АМАМ

НЕМАМ ДЕН РАБОТЕН СТАЖ, КАКО МЛАД БЕШЕ ТЕШКО, НО ДЕНЕС УЖИВАМ ВО ТЕШКОТИЈАТА, ВЕЛИ МАСИН ПРЕД ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА ВО ДАУТ ПАШИН АМАМ

Сто и педесет дела, од кои 141 слики и цртежи и 9 објекти, содржи изложбата „Подобро на гранка отколку заглавен во лифт“ на Мирослав Масин, еден од на ...
РУСИЈА ГИ ИЗЛОЖИ ЗАПАДНИТЕ ВОЕНИ ТРОФЕИ ЗАРОБЕНИ ВО УКРАИНА

РУСИЈА ГИ ИЗЛОЖИ ЗАПАДНИТЕ ВОЕНИ ТРОФЕИ ЗАРОБЕНИ ВО УКРАИНА

Западни тенкови и други парчиња воена опрема заробени од руските сили во Украина се изложени во Москва, со цел да се покаже дека западната помош нема ...
ИЗЛОЖБА ЗА 100 ГОДИНИ ИНСТИТУТ ЗА ТУТУН ОД ПРИЛЕП, ЕДНА ОД НАЈСТАРИТЕ НАУЧНИ ИНСТИТУЦИИ НА БАЛКАНОТ

ИЗЛОЖБА ЗА 100 ГОДИНИ ИНСТИТУТ ЗА ТУТУН ОД ПРИЛЕП, ЕДНА ОД НАЈСТАРИТЕ НАУЧНИ ИНСТИТУЦИИ НА БАЛКАНОТ

На 100-годишнината од Научниот институт за тутун во Прилеп, еден од најстарите научни институции на Балканот, се одржа изложба на најбогатата збирка с ...
УПАДОТ НА ЗЛАТНА ЗОРА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН ВЛЕЗЕ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО ГРЦИЈА

УПАДОТ НА ЗЛАТНА ЗОРА НА ИЗЛОЖБАТА НА СЕРГЕЈ АНДРЕЕВСКИ ВО СОЛУН ВЛЕЗЕ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО ГРЦИЈА

Нападот на изложбата на македонскиот сликар Сергеј Андреевски во Солун влезе во извештајот за човекови права за 2023 во Грција на американскиот Стејт ...
АРТЕФАКТИ ОД ВРБЈАНСКА ЧУКА, ШУПЛЕВЕЦ И МИЛЦИ ИЗЛОЖЕНИ ВО КАНАДСКИОТ МУЗЕЈ НА ИСТОРИЈАТА ВО ОТАВА

АРТЕФАКТИ ОД ВРБЈАНСКА ЧУКА, ШУПЛЕВЕЦ И МИЛЦИ ИЗЛОЖЕНИ ВО КАНАДСКИОТ МУЗЕЈ НА ИСТОРИЈАТА ВО ОТАВА

Артефакти од македонските локалитети Врбјанска Чука, Шуплевец и Милци се дел од изложбата „Првите благородници во Европа“ која неодамна се отвори во К ...
1 2 3 28 10 / 272 НАПИСИ