Таг: мурал

1 2 10 / 19 НАПИСИ
ПОРАНЕШНИ „ЗЛАТНИ СЛАВЕЈЧИЊА“ ЈА ИСПЕАЈА „ГРАДОТ УБАВ“ ВО ЧЕСТ НА 88. РОДЕНДЕН НА МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ ВО ДЕБАР МААЛО

ПОРАНЕШНИ „ЗЛАТНИ СЛАВЕЈЧИЊА“ ЈА ИСПЕАЈА „ГРАДОТ УБАВ“ ВО ЧЕСТ НА 88. РОДЕНДЕН НА МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ ВО ДЕБАР МААЛО

Дваесет и една поранешна членка на хорот „Златно славејче“ денеска во скопско Дебар Маало ја изведоа „Градот убав“, химната на омилениот детски фестив ...
КУМАНОВСКАТА ГИМНАЗИЈА УКРАСЕНА СО МУРАЛ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВИСОК 17 МЕТРИ

КУМАНОВСКАТА ГИМНАЗИЈА УКРАСЕНА СО МУРАЛ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВИСОК 17 МЕТРИ

Еден од ѕидовите на кумановската гимназија од неодамна е украсен со мурал на Гоце Делчев, што го изработија уметници од здружението „Форма“ од Куманов ...
СО МУРАЛОТ „СЕ БОРИМЕ ЗА ЛЕБ, НО СЕ БОРИМЕ И ЗА РУЖИ“, ШТИПЈАНКИ ПОБАРАА ПОГОЛЕМИ РАБОТНИЧКИ ПРАВА

СО МУРАЛОТ „СЕ БОРИМЕ ЗА ЛЕБ, НО СЕ БОРИМЕ И ЗА РУЖИ“, ШТИПЈАНКИ ПОБАРАА ПОГОЛЕМИ РАБОТНИЧКИ ПРАВА

Во паркот Бриони во Штип, „Гласен текстилец“ и Општина Штип заедно го одбележаа Денот на жената - 8 Март, при што кажаа дека поранешната парола „Сакам ...
ПОЧИНА ДМИТРИ ВРУБЕЛ, РУСКИОТ УМЕТНИК КОЈ ГО НАСЛИКА СЛАВНИОТ БАКНЕЖ НА БРЕЖЊЕВ И ХОНЕКЕР НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

ПОЧИНА ДМИТРИ ВРУБЕЛ, РУСКИОТ УМЕТНИК КОЈ ГО НАСЛИКА СЛАВНИОТ БАКНЕЖ НА БРЕЖЊЕВ И ХОНЕКЕР НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

Дмитри Врубел, рускиот уметник кој го наслика еден од најпознатите мурали на Берлинскиот ѕид, почина на 62 години од последиците на ковид-19. Негово ...
МУРАЛ СО ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО ЗА НЕГОВИОТ 70. РОДЕНДЕН

МУРАЛ СО ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ВО СКОПСКО ДЕБАР МААЛО ЗА НЕГОВИОТ 70. РОДЕНДЕН

Мурал со ликот на Горан Стефановски е нацртан на фасадата на основното училиште "Коле Неделковски" во скопско Дебар Маало. Муралот е насликан како дел ...
НЕ СЕ ПРОДАДЕ ВИЛАТА АУРОРА ВО РИМ ВРЕДНА 471 МИЛИОН ДОЛАРИ, СО ЕДИНСТВЕНИОТ МУРАЛ ОД КАРАВАЏО

НЕ СЕ ПРОДАДЕ ВИЛАТА АУРОРА ВО РИМ ВРЕДНА 471 МИЛИОН ДОЛАРИ, СО ЕДИНСТВЕНИОТ МУРАЛ ОД КАРАВАЏО

Вилата во Рим во која e единствениот мурал на Караваџо не успеа да се продаде на аукција. Вилата Аурора е во центарот на правната битка помеѓу нејзини ...
НОВ ОГРОМЕН МУРАЛ НА ПЧЕЛА ГИ ПОТСЕТУВА ТЕТОВЦИ ДА ЈА ЧУВААТ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

НОВ ОГРОМЕН МУРАЛ НА ПЧЕЛА ГИ ПОТСЕТУВА ТЕТОВЦИ ДА ЈА ЧУВААТ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

Преку огромен мурал нацртан на ѕидот на основното училиште „Лирија“, тетовските активисти ја пренесуваат пораката за чување на животната средина и ја ...
СО „ТИШИНА“ И МУРАЛОТ НА КОНЕСКИ САКАВ ДА ПОКАЖАМ ДЕКА ДОПРВА ТРЕБА ДА ИСТРАЕМЕ, ВЕЛИ ДЕЈВИД СТОИЛКОВСКИ-МОЛЕРАЈ

СО „ТИШИНА“ И МУРАЛОТ НА КОНЕСКИ САКАВ ДА ПОКАЖАМ ДЕКА ДОПРВА ТРЕБА ДА ИСТРАЕМЕ, ВЕЛИ ДЕЈВИД СТОИЛКОВСКИ-МОЛЕРАЈ

Сакав да укажам дека како народ сме биле силни и истрајни, но допрва треба да истраеме и да ја негуваме нашата традиција, вели Дејвид Стоилковски-Моле ...
СО ДОКУМЕНТАРЦИ, ТВ-ЕМИСИИ И МУРАЛ КИНОТЕКАТА ВЕЧЕРВА СЛАВИ 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА КОНЕСКИ

СО ДОКУМЕНТАРЦИ, ТВ-ЕМИСИИ И МУРАЛ КИНОТЕКАТА ВЕЧЕРВА СЛАВИ 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА КОНЕСКИ

Во Кинотеката на Македонија вечерва во 20 часот ќе има проекции на документарни филмови и ќе биде откриен муралот посветени на великанот на македонски ...
МУРАЛОТ НА ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ УНИШТЕН ПРИ РЕНОВИРАЊЕТО НА ТЕТОВСКАТА ГИМНАЗИЈА ОДНОВО НАСЛИКАН НА ПЛАТНО

МУРАЛОТ НА ПАВЛЕ КУЗМАНОВСКИ УНИШТЕН ПРИ РЕНОВИРАЊЕТО НА ТЕТОВСКАТА ГИМНАЗИЈА ОДНОВО НАСЛИКАН НА ПЛАТНО

Муралот на академскиот сликар Павле Кузмановски, кој годинава беше уништен при реконструкцијата на тетовската гимназија, повторно заживеа, овојпат как ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ