Таг: најдобар филм

КОСОВСКИОТ ФИЛМ „УЛИШТЕ“ НА БЛЕРТА БАШОЛИ ПОБЕДИ НА СИНЕДЕЈС

КОСОВСКИОТ ФИЛМ „УЛИШТЕ“ НА БЛЕРТА БАШОЛИ ПОБЕДИ НА СИНЕДЕЈС

Косовскиот филм „Улиште“ на режисерката Блерта Башоли, копродукција помеѓу Косово, Македонија, Швајцарија и Албанија победи на 20. Фестивалот на европ ...
„ПЕТРУНИЈА“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА НАЈДОБАР ФИЛМ ВО ХЕРЦЕГ НОВИ

„ПЕТРУНИЈА“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА НАЈДОБАР ФИЛМ ВО ХЕРЦЕГ НОВИ

Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска ја доби Гран-при наградата Златна мимоза за најдобар филм ...
ЗБРКА НА ОСКАРИТЕ, „МЕСЕЧЕВА СВЕТЛИНА“ Е НАЈДОБАР ФИЛМ ОТКАКО ПО ГРЕШКА ЗА ПОБЕДНИК БЕШЕ НАЈАВЕН „ЛА ЛА ЛЕНД“

ЗБРКА НА ОСКАРИТЕ, „МЕСЕЧЕВА СВЕТЛИНА“ Е НАЈДОБАР ФИЛМ ОТКАКО ПО ГРЕШКА ЗА ПОБЕДНИК БЕШЕ НАЈАВЕН „ЛА ЛА ЛЕНД“

Победник на Оскарите, од втор обид. „Месечева светлина“ на Бери Џенкинс, а не како што испадна, „Ла Ла ленд“, освои оскар за најдобар филм, во историс ...
СРПСКИОТ „ВЛАЖНОСТ“ НАЈДОБАР ФИЛМ НА СИНЕДЕЈС

СРПСКИОТ „ВЛАЖНОСТ“ НАЈДОБАР ФИЛМ НА СИНЕДЕЈС

„Влажност“ на српскиот автор Никола Љуца ја освои Златната ѕвезда за најдобар филм на 15 филмски фестивал Синедејс, што заврши синоќа во Скопје. Жирит ...
„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„Слава“, вториот филм на бугарското дуо Кристина Грозева и Петар Валчанов, победи на првиот меѓународен филмски фестивал Киненова, што заврши синоќа в ...
5 / 5 НАПИСИ