Таг: намалување

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ВО КУМАНОВО ВО МАЈ СЕ ЗАПИШАЛЕ 923 ПРВАЧИЊА, ФАЛАТ УШТЕ 585 ДЕЦА ОД СПИСОКОТ НА РОДЕНИ ВО 2018

ВО КУМАНОВО ВО МАЈ СЕ ЗАПИШАЛЕ 923 ПРВАЧИЊА, ФАЛАТ УШТЕ 585 ДЕЦА ОД СПИСОКОТ НА РОДЕНИ ВО 2018

Во шеснаесет основни училишта во Општина Куманово во мај се запишани вкупно 923 ученици во прво одделение во учебната 2024/25 година. Врз основа на по ...
ЗАТВОРЕНИ 14 ОСНОВНИ ШКОЛИ ЗА ЕДНА УЧЕБНА ГОДИНА, ОД НИВ 11 БИЛЕ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК И 3 НА АЛБАНСКИ

ЗАТВОРЕНИ 14 ОСНОВНИ ШКОЛИ ЗА ЕДНА УЧЕБНА ГОДИНА, ОД НИВ 11 БИЛЕ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК И 3 НА АЛБАНСКИ

На крајот на учебната 2022/23 година во Македонија имало 14 основни училишта помалку во споредба со претходната година, според податоците на Државниот ...
В ПОНЕДЕЛНИК ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО СТАПУВА ВО ШТРАЈК, ЌЕ РАБОТИ САМО ПО ЕДЕН ВРАБОТЕН

В ПОНЕДЕЛНИК ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО СТАПУВА ВО ШТРАЈК, ЌЕ РАБОТИ САМО ПО ЕДЕН ВРАБОТЕН

Од понеделник, Фондот за здравство стапува во штрајк. Од Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување при УПОЗ најавија дека сите подрачни единици ...
ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ДА СЕ НАМАЛАТ ЦЕНИТЕ НА ДВАЕСЕТИНА ПРЕХРАНБЕНИ ПРОИЗВОДИ ЗА НАЈМАЛКУ 10 ОТСТО

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ДА СЕ НАМАЛАТ ЦЕНИТЕ НА ДВАЕСЕТИНА ПРЕХРАНБЕНИ ПРОИЗВОДИ ЗА НАЈМАЛКУ 10 ОТСТО

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на цените на дваесетина прехранбени производи. За најмалку 10 отсто ќе се намалат цените на о ...
ДО ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТАТА ЗА 78 ОТСТО СУДИИТЕ БЕА АЖУРНИ И БРЗИ, А СЕГА БИЛЕ МНОГУ УМОРНИ И ИСТОШТЕНИ, ПА СУДСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ИМ ЈА НАМАЛУВА НОРМАТА

ДО ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТАТА ЗА 78 ОТСТО СУДИИТЕ БЕА АЖУРНИ И БРЗИ, А СЕГА БИЛЕ МНОГУ УМОРНИ И ИСТОШТЕНИ, ПА СУДСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ИМ ЈА НАМАЛУВА НОРМАТА

Судскиот Совет кој до пред само еден месец, додека да го добијат покажувањето на платите од плус 78 проценти, ги фалеше судиите и судовите дека биле а ...
ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ПО МАРКЕТИТЕ ЌЕ ПОЧНАТ ДА СЕ НАМАЛУВААТ КОГА ЌЕ СЕ ПОТРОШАТ ЗАЛИХИТЕ ОД ПРЕТХОДНО, ВЕЛИ БЕКТЕШИ

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ПО МАРКЕТИТЕ ЌЕ ПОЧНАТ ДА СЕ НАМАЛУВААТ КОГА ЌЕ СЕ ПОТРОШАТ ЗАЛИХИТЕ ОД ПРЕТХОДНО, ВЕЛИ БЕКТЕШИ

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека намалување на цените на основните прехранбени производи ќе почнат да се намалуваат од следната недел ...
НЕМА ДА СЕ ПЛАЌА ПЕРСОНАЛЕН ДАНОК ВО ИТ СЕКТОР, НАЈАВИ КОВАЧЕВСКИ

НЕМА ДА СЕ ПЛАЌА ПЕРСОНАЛЕН ДАНОК ВО ИТ СЕКТОР, НАЈАВИ КОВАЧЕВСКИ

Нема да се плаќа персонален данок во ИТ секторот од наредната година. Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека до 2023 ќе се намали персонални ...
ЗА ЕДНА НЕДЕЛА НАЈМАЛКУ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 КАЈ ДЕЦАТА И МЛАДИТЕ, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

ЗА ЕДНА НЕДЕЛА НАЈМАЛКУ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 КАЈ ДЕЦАТА И МЛАДИТЕ, ВЕЛИ ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Се забележува намалување на заболените лица од ковид-19 кај сите возрасни групи во периодот од 27 септември до 3 октомври, а најголемо процентуално на ...
ВО АВГУСТ ИМАЛО ЗА ТРИ ПАТИ ПОМАЛКУ ЖРТВИ ВО СООБРАЌАЈКИ ВО СПОРЕДБА СО 2020, ВЕЛИ МВР

ВО АВГУСТ ИМАЛО ЗА ТРИ ПАТИ ПОМАЛКУ ЖРТВИ ВО СООБРАЌАЈКИ ВО СПОРЕДБА СО 2020, ВЕЛИ МВР

Шест лица загинале во сообраќајни несреќи во август годинава, за разлика од лани август кога имало 19 жртви. Со тоа, бројот на жртви на сообраќајницит ...
ОД ПРВИ ЈАНУАРИ, ОД 18 НА 10 ОТСТО ЌЕ СЕ НАМАЛИ ДДВ НА ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ВО КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ, НАЈАВИ ЗАЕВ

ОД ПРВИ ЈАНУАРИ, ОД 18 НА 10 ОТСТО ЌЕ СЕ НАМАЛИ ДДВ НА ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ВО КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ, НАЈАВИ ЗАЕВ

Храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња ќе се даночат по нова повластена стапка. Како што најави денеска премиерот Зоран Заев, наме ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ