Таг: НАТО

1 3 4 5 6 7 37 50 / 366 НАПИСИ
ГЕРМАНИЈА ЌЕ ИЗДВОИ 100 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВО СПЕЦИЈАЛЕН ФОНД ЗА АРМИЈАТА, КАЖА КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ ВО ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОТ

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ИЗДВОИ 100 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВО СПЕЦИЈАЛЕН ФОНД ЗА АРМИЈАТА, КАЖА КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ ВО ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОТ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска имаше вонредно обраќање во германскиот парламент за руската инвазија на Украина. Шолц пред пратениците кажа дек ...
НАТО РАСПОРЕДИ ЕДИНИЦИ ЗА БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА

НАТО РАСПОРЕДИ ЕДИНИЦИ ЗА БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА

Генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека НАТО распоредил единици за брза интервенција на копно, море и во воздух во источна Европа. Тој додад ...
РУСКА ЧИЗМА

РУСКА ЧИЗМА

Путин ги казнува Украинците дека не се Руси. Радев ги казнува Македонците дека не се Бугари. А ЕУ? ЕУ е „длабоко загрижена“. ...
ЕУ И НАТО НЕ ПОКАЖАА ОДЛУЧЕН И СЕРИОЗЕН СТАВ, НА УКРАИНА Ѝ ДАВААТ САМО СОВЕТИ, ВЕЛИ ЕРДОГАН

ЕУ И НАТО НЕ ПОКАЖАА ОДЛУЧЕН И СЕРИОЗЕН СТАВ, НА УКРАИНА Ѝ ДАВААТ САМО СОВЕТИ, ВЕЛИ ЕРДОГАН

Западот и неговите институции, посебно НАТО, требаше да преземат поодлучни чекори во врска со руско-украинската криза, кажа турскиот претседател Реџеп ...
НА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА ИМ СТАНЕ ЈАСНО ШТО ЗНАЧИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО, ВЕЛИ ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА АНКЕ ХОЛШТАЈН

НА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА ИМ СТАНЕ ЈАСНО ШТО ЗНАЧИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО, ВЕЛИ ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА АНКЕ ХОЛШТАЈН

Германската амбасадорка во Скопје Анке Холштајн вели дека Северна Македонија денеска јасно гледа што значи да се биде членка на НАТО и да не беше земј ...
МЕСТО ПОВЛЕКУВАЊЕ, ГЛЕДАМЕ ЗАСИЛУВАЊЕ НА РУСКИТЕ СИЛИ БЛИЗУ УКРАИНА, ВЕЛИ НАТО

МЕСТО ПОВЛЕКУВАЊЕ, ГЛЕДАМЕ ЗАСИЛУВАЊЕ НА РУСКИТЕ СИЛИ БЛИЗУ УКРАИНА, ВЕЛИ НАТО

НАТО денеска ја обвини Русија дека го засилува своето воено присуство на границата со Украина, наспроти тврдењата на Москва дека ги повлекува трупите ...
МНР ГИ ПОВИКА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДА СИ ЗАМИНАТ ОД УКРАИНА

МНР ГИ ПОВИКА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ДА СИ ЗАМИНАТ ОД УКРАИНА

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) апелира до сите македонски државјани кои во претстојниот период планирале посета на Украина да из ...
ЕУ НА ГОЦЕ

ЕУ НА ГОЦЕ

Светот за којшто сонувал Гоце Делчев едноставно – не постои. ...
КОВАЧЕВСКИ И СТОЛТЕНБЕРГ РАЗГОВАРАА ЗА УКРАИНА, АПЕЛИРААТ ДО РУСИЈА ДА ДЕЕСКАЛИРА И ДА ГО ПРОДОЛЖИ ДИПЛОМАТСКИОТ ДИЈАЛОГ

КОВАЧЕВСКИ И СТОЛТЕНБЕРГ РАЗГОВАРАА ЗА УКРАИНА, АПЕЛИРААТ ДО РУСИЈА ДА ДЕЕСКАЛИРА И ДА ГО ПРОДОЛЖИ ДИПЛОМАТСКИОТ ДИЈАЛОГ

Премиерот Димитар Ковачевски и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утринава разговараа за состојбата со и околу Украина и апелираат до Русиј ...
СТАРА НАДЕЖ

СТАРА НАДЕЖ

Ако не почнеме да преговараме за време на српското претседателство со ЕУ, тогаш сигурно првата меѓувладина конференција ќе биде за време на црногорско ...
1 3 4 5 6 7 37 50 / 366 НАПИСИ