Таг: НАТО

1 2 3 4 5 37 30 / 363 НАПИСИ
ШВЕДСКА И ФИНСКА ЗАЕДНО ВО МАЈ ЌЕ ПОБАРААТ ПРИЕМ ВО НАТО

ШВЕДСКА И ФИНСКА ЗАЕДНО ВО МАЈ ЌЕ ПОБАРААТ ПРИЕМ ВО НАТО

Финска и Шведска планираат во исто време во мај да објават дека сакаат да се придружат на НАТО, пишуваат локалните медиуми. Двете скандинавски држави ...
ЗАВРШИ ТАКТИЧКАТА ВЕЖБА „БЛЕСОК 22“ НА КРИВОЛАК, ЛЕСНИОТ ПЕШАДИСКИ БАТАЛЈОН Е СПОСОБЕН ЗА МИСИЈАТА

ЗАВРШИ ТАКТИЧКАТА ВЕЖБА „БЛЕСОК 22“ НА КРИВОЛАК, ЛЕСНИОТ ПЕШАДИСКИ БАТАЛЈОН Е СПОСОБЕН ЗА МИСИЈАТА

Лесниот пешадиски баталјон, кој е составен дел на Првата пешадиска бригада е борбено способен да ја извршува својата мисија. Ова е оценката која ја до ...
ШВЕДСКА ЌЕ ЈА СЛЕДИ ФИНСКА И ЌЕ РАЗМИСЛИ ЗА ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО

ШВЕДСКА ЌЕ ЈА СЛЕДИ ФИНСКА И ЌЕ РАЗМИСЛИ ЗА ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО

Шведската владејачка Социјалдемократска партија, која досега се противеше на членството во НАТО, соопшти дека ќе направи ревизија на својата меѓународ ...
НАТО ВЕТИ ПОГОЛЕМА ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА И ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА ВОЈНАТА БИ МОЖЕЛА ДА ПОТРАЕ

НАТО ВЕТИ ПОГОЛЕМА ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА И ПРЕДУПРЕДИ ДЕКА ВОЈНАТА БИ МОЖЕЛА ДА ПОТРАЕ

Членките на НАТО се согласија да ја засилат поддршката за Украина, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг по средбата на која Украина побара да ...
ТЕСНО СОРАБОТУВАМЕ СО АРМИЈАТА НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ЦЕЛИТЕ ПОСТАВЕНИ ОД НАТО, КАЖА БРИТАНСКАТА АМБАСАДОРКА ГАЛОВЕЈ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НАТО

ТЕСНО СОРАБОТУВАМЕ СО АРМИЈАТА НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ЦЕЛИТЕ ПОСТАВЕНИ ОД НАТО, КАЖА БРИТАНСКАТА АМБАСАДОРКА ГАЛОВЕЈ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НАТО

Британската амбасадорка во Скопје Рејчел Галовеј вели дека од пристапувањето на Северна Македонија во НАТО пред две години, Обединетото Кралство тесно ...
БЛИНКЕН МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА КОВАЧЕВСКИ ЗА ПОДДРШКАТА ШТО ЈА ДАВА МАКЕДОНИЈА НА УКРАИНА ДА СЕ ОДБРАНИ ОД БРУТАЛНАТА АГРЕСИЈА НА ПУТИН

БЛИНКЕН МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА КОВАЧЕВСКИ ЗА ПОДДРШКАТА ШТО ЈА ДАВА МАКЕДОНИЈА НА УКРАИНА ДА СЕ ОДБРАНИ ОД БРУТАЛНАТА АГРЕСИЈА НА ПУТИН

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен му се заблагодари на македонскиот премиер Димитар Ковачевски за непоколебливата и цврстата поддршка за Украин ...
КОМПЛЕКСНА ДИЈАГНОЗА

КОМПЛЕКСНА ДИЈАГНОЗА

Ние сме одлучиле. Прашање е дали ЕУ одлучила  Македонија да влезе во ЕУ. Или ќе нè остави на Русија? ...
НАТО ВЕТИ ДЕКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ДОБИЕ ПРОЕКТИЛИ И ДРОНОВИ

НАТО ВЕТИ ДЕКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ДОБИЕ ПРОЕКТИЛИ И ДРОНОВИ

НАТО ќе ја снабди украинската војска со противтенковски и противвоздушни системи и дронови, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг, но нема да и ...
ДАЈТЕ НИ САМО 1% ОД ВАШИТЕ АВИОНИ И ТЕНКОВИ, ПОБАРА ЗЕЛЕНСКИ ОД НАТО

ДАЈТЕ НИ САМО 1% ОД ВАШИТЕ АВИОНИ И ТЕНКОВИ, ПОБАРА ЗЕЛЕНСКИ ОД НАТО

Володимир Зеленски побара од лидерите на НАТО да ја зголемат воената поддршка за Украина. „За да ги спасиме луѓето и нашите градови, ни треба неогр ...
СЕГА ЌЕ ВИДИМЕ КОЈ НИ Е ПРИЈАТЕЛ, А КОЈ НÈ ПРЕДАЛ ЗА ПАРИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ПРЕД САМИТИТЕ НА НАТО, Г7 И ЕУ

СЕГА ЌЕ ВИДИМЕ КОЈ НИ Е ПРИЈАТЕЛ, А КОЈ НÈ ПРЕДАЛ ЗА ПАРИ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ПРЕД САМИТИТЕ НА НАТО, Г7 И ЕУ

Џо Бајден им се придружи на западните лидери во Брисел во пресрет на три самити за руската инвазија на Украина. НАТО, Г7 и ЕУ ќе одржат самити за да п ...
1 2 3 4 5 37 30 / 363 НАПИСИ