Таг: нацисти

ПОЧИНА БЕН ФЕРЕНЦ, ПОСЛЕДНИОТ ЖИВ ОБВИНИТЕЛ ОД НИРНБЕРШКИТЕ СУДЕЊА НА НАЦИСТИТЕ

ПОЧИНА БЕН ФЕРЕНЦ, ПОСЛЕДНИОТ ЖИВ ОБВИНИТЕЛ ОД НИРНБЕРШКИТЕ СУДЕЊА НА НАЦИСТИТЕ

Последниот преживеан обвинител од судењата во Нирнберг на нацистите по Втората светска војна, Бен Ференц, почина на 103 години. Ференц имаше само 27 г ...
ЧЕШКИ МУЗЕЈ ЌЕ ГИ ВРАТИ НОТИТЕ НА БЕТОВЕН НА НАСЛЕДНИЦИТЕ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ ИЗБЕГАЛЕ ОД НАЦИСТИТЕ

ЧЕШКИ МУЗЕЈ ЌЕ ГИ ВРАТИ НОТИТЕ НА БЕТОВЕН НА НАСЛЕДНИЦИТЕ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ ИЗБЕГАЛЕ ОД НАЦИСТИТЕ

Музички ноти напишани од Лудвиг ван Бетовен ќе им бидат вратени на наследниците на најбогатата фамилија во Чехословачка од пред Втората светска војна, ...
РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

Руските и украинските сили водат крвава рововска борба во источна Украина на денот кога двете земји го одбележуваат почетокот на нацистичката инвазија ...
ЗА КАКВА ДЕНАЦИФИКАЦИЈА ЗБОРУВА ПУТИН КОГА ФАМИЛИЈАТА МИ ЗАГИНА ВО ХОЛОКАУСТОТ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

ЗА КАКВА ДЕНАЦИФИКАЦИЈА ЗБОРУВА ПУТИН КОГА ФАМИЛИЈАТА МИ ЗАГИНА ВО ХОЛОКАУСТОТ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Владимир Путин утрово ѝ објави војна на Украина со изговор дека сака да ја демилитаризира и денацифицира. Неколку часа порано, украинскиот претседател ...
ПО 77 ГОДИНИ ОТКРИЕНО ДЕКА ЕВРЕИН МОЖЕБИ ЈА ПРЕДАЛ АНА ФРАНК НА НАЦИСТИТЕ

ПО 77 ГОДИНИ ОТКРИЕНО ДЕКА ЕВРЕИН МОЖЕБИ ЈА ПРЕДАЛ АНА ФРАНК НА НАЦИСТИТЕ

Нова истрага го идентификуваше лицето кое можеби ги предало Ана Франк и нејзиното семејство на нацистите. Таа имала само 15 години кога починала во ко ...
100-ГОДИШНИК, БИВШ СТРАЖАР ВО НАЦИСТИЧКИ ЛОГОР, ПРЕД СУД ВО ГЕРМАНИЈА

100-ГОДИШНИК, БИВШ СТРАЖАР ВО НАЦИСТИЧКИ ЛОГОР, ПРЕД СУД ВО ГЕРМАНИЈА

Седумдесет и шест години по завршувањето на Втората светска војна, во Германија почнува судењето против бивш стражар во концентрациониот логор Захзенх ...
АВСТРИЕЦ МУ ОСТАВИ ДВА МИЛИОНА ЕВРА НА ФРАНЦУСКО СЕЛО КОЕ ГО СПАСИЛО ОД НАЦИСТИТЕ

АВСТРИЕЦ МУ ОСТАВИ ДВА МИЛИОНА ЕВРА НА ФРАНЦУСКО СЕЛО КОЕ ГО СПАСИЛО ОД НАЦИСТИТЕ

Француско село го доби наследството на еден Австриец како знак на благодарност неколку децении откако го спаси неговото семејство за време на Втората ...
МИЦКОСКИ ГО ИЗЕДНАЧИ СУДЕЊЕТО ЗА 27 АПРИЛ СО СУДЕЊЕТО НА НАЦИСТИТЕ НА НИРНБЕРШКИОТ ПРОЦЕС

МИЦКОСКИ ГО ИЗЕДНАЧИ СУДЕЊЕТО ЗА 27 АПРИЛ СО СУДЕЊЕТО НА НАЦИСТИТЕ НА НИРНБЕРШКИОТ ПРОЦЕС

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го спореди судењето на обвинетите за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 со историското судењ ...
ГЕРМАНИЈА ВРАТИ УКРАДЕНА СЛИКА ОД НАЦИСТИТЕ НА ЕВРЕЈСКО СЕМЕЈСТВО ОД ФРАНЦИЈА

ГЕРМАНИЈА ВРАТИ УКРАДЕНА СЛИКА ОД НАЦИСТИТЕ НА ЕВРЕЈСКО СЕМЕЈСТВО ОД ФРАНЦИЈА

Германија врати слика украдена од нацистите на наследниците на еврејски француски политичар и значајна фигура на отпорот, кој беше убиен за време на В ...
9 / 9 НАПИСИ