Таг: номинации

1 2 10 / 15 НАПИСИ
„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ЈА ПРЕДВОДИ ОСКАРОВСКАТА ТРКА СО 11 НОМИНАЦИИ

„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ЈА ПРЕДВОДИ ОСКАРОВСКАТА ТРКА СО 11 НОМИНАЦИИ

Независниот научно-фантастичен хит „Сè секаде одеднаш“ доби 11 номинации за Оскар, чие 95. доделување ќе се одржи на 13 март во Лос Анџелес. Покрај ...
„ТАЖАЧКИТЕ НА ИНИШЕРИН“ И „СÈ НАСЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС

„ТАЖАЧКИТЕ НА ИНИШЕРИН“ И „СÈ НАСЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС

Откако ланскиот скандал и бојкот драстично го нарушија угледот на Холивудското здужение на странски новинари (ХФПА), поради што беше откажан и ТВ-прен ...
„БЕЛФАСТ“ И „МОЌТА НА КУЧЕТО“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС, ДОДЕЛУВАЊЕТО НЕМА ДА СЕ ПРЕНЕСУВА НА ТЕЛЕВИЗИЈА

„БЕЛФАСТ“ И „МОЌТА НА КУЧЕТО“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС, ДОДЕЛУВАЊЕТО НЕМА ДА СЕ ПРЕНЕСУВА НА ТЕЛЕВИЗИЈА

Автобиографскиот филм на Кенет Брана, „Белфаст“ и вестернот „Моќта на кучето“ добија најмногу номинации за Златен глобус, чие доделување во јануари не ...
„МЕНК“ НА ДЕЈВИД ФИНЧЕР ЌЕ СЕ БОРИ ЗА 10 ОСКАРИ, ЗА ПРВПАТ НОМИНИРАНИ ДВЕ РЕЖИСЕРКИ

„МЕНК“ НА ДЕЈВИД ФИНЧЕР ЌЕ СЕ БОРИ ЗА 10 ОСКАРИ, ЗА ПРВПАТ НОМИНИРАНИ ДВЕ РЕЖИСЕРКИ

„Менк“ со десет и „Земја на номади“ со шест ги предводат номинациите за годинашните Оскари, кои ќе бидат доделени на 25 април. Покрај нив, за Оскар з ...
„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ И „НАЛЕПНИЦА“ НА УНКОВСКИ НЕ ВЛЕГОА ВО ПОТЕСНИОТ ИЗБОР ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ И „НАЛЕПНИЦА“ НА УНКОВСКИ НЕ ВЛЕГОА ВО ПОТЕСНИОТ ИЗБОР ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

Македонските филмови „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски и „Налепница“ на Георги М. Унковски не влегоа во потесниот избор за номинации за странски и з ...
„МЕНК“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС, ДУРИ ТРИ ЖЕНИ ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА НАГРАДАТА НАЈДОБАР РЕЖИСЕР

„МЕНК“ СО НАЈМНОГУ НОМИНАЦИИ ЗА ЗЛАТЕН ГЛОБУС, ДУРИ ТРИ ЖЕНИ ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА НАГРАДАТА НАЈДОБАР РЕЖИСЕР

Три жени се номинирани за најдобар режисер на годинашните Златни глобуси, со што за првпат во 77-годишната историја доминираат во однос на своите машк ...
НЕ НАЈДОВМЕ НАЧИН АТИЏЕ ДА ЈА ДОБИВА ДОНАЦИЈАТА МЕСЕЧНО, А ДА НЕ ЈА ЗАГУБИ СОЦИЈАЛНАТА ПОМОШ И ЗАТОА ЌЕ ЈА ИСПЛАТИМЕ ОДЕДНАШ, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

НЕ НАЈДОВМЕ НАЧИН АТИЏЕ ДА ЈА ДОБИВА ДОНАЦИЈАТА МЕСЕЧНО, А ДА НЕ ЈА ЗАГУБИ СОЦИЈАЛНАТА ПОМОШ И ЗАТОА ЌЕ ЈА ИСПЛАТИМЕ ОДЕДНАШ, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

Продукцијата на македонскиот документарец „Медена земја“, кој во февруари годинава имаше историски две номинации за Оскар, вели дека сите досега собра ...
ЦРНО-БЕЛАТА ВЕРЗИЈА НА „ПАРАЗИТ“, КОЈ ИМА 6 НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР, ПРЕМИЕРНО НА ФЕСТИВАЛОТ ВО РОТЕРДАМ

ЦРНО-БЕЛАТА ВЕРЗИЈА НА „ПАРАЗИТ“, КОЈ ИМА 6 НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР, ПРЕМИЕРНО НА ФЕСТИВАЛОТ ВО РОТЕРДАМ

„Комарец“ на португалскиот режисер Жоао Нуно Пинто, приказна за Првата светска војна раскажана од неочекуван агол за патешествието на 17-годишен порту ...
ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ИСПИШУВАМЕ ИСТОРИЈА, ВЕЛАТ КОТЕВСКА И СТЕФАНОВ, РЕЖИСЕРИТЕ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ПО ДВЕТЕ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР

ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ИСПИШУВАМЕ ИСТОРИЈА, ВЕЛАТ КОТЕВСКА И СТЕФАНОВ, РЕЖИСЕРИТЕ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ПО ДВЕТЕ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, режисерите на „Медена земја“ кој вчера освои историски две номинации за Оскар, за најдобар документарец и најдобар ...
„ЏОКЕР“ ДОБИ 11 НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР, „1917“ И „БЕШЕ ЕДНАШ ВО ХОЛИВУД“ ПО 10

„ЏОКЕР“ ДОБИ 11 НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР, „1917“ И „БЕШЕ ЕДНАШ ВО ХОЛИВУД“ ПО 10

„Џокер“ ќе се бори за најмногу оскари оваа година, откако денеска доби 11 номинации, следен од воената драма „1917“ и „Беше еднаш во Холивуд“ со по де ...
1 2 10 / 15 НАПИСИ