Таг: Оскар

1 2 3 9 10 / 86 НАПИСИ
„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ЈА ПРЕДВОДИ ОСКАРОВСКАТА ТРКА СО 11 НОМИНАЦИИ

„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ЈА ПРЕДВОДИ ОСКАРОВСКАТА ТРКА СО 11 НОМИНАЦИИ

Независниот научно-фантастичен хит „Сè секаде одеднаш“ доби 11 номинации за Оскар, чие 95. доделување ќе се одржи на 13 март во Лос Анџелес. Покрај ...
ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ВОЗНЕМИРЕНА ЗЕМЈА“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА И ГИЛЈЕРМО КАРЕРАС-КАНДИ СЕ КВАЛИФИКУВАШЕ ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ВОЗНЕМИРЕНА ЗЕМЈА“ НА КУМЈАНА НОВАКОВА И ГИЛЈЕРМО КАРЕРАС-КАНДИ СЕ КВАЛИФИКУВАШЕ ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

„Вознемирена земја“ (Disturbed Earth), чија корежисерка е Кумјана Новакова, се квалификуваше за номинација за Оскар за најдобар долгометражен документ ...
МАКЕДОНИЈА СО „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ И „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ПАК ИМА ДВА ФИЛМА КАНДИДАТИ ЗА ОСКАР

МАКЕДОНИЈА СО „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ И „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ПАК ИМА ДВА ФИЛМА КАНДИДАТИ ЗА ОСКАР

Македонија и за Оскарите во 2023, како и во 2021, има два филма во трка за номинации за најдобар странски и краток филм. „Најсреќниот човек на светот“ ...
ШОН ПЕН МУ ПОДАРИ ЕДЕН ОД СВОИТЕ ОСКАРИ НА ЗЕЛЕНСКИ

ШОН ПЕН МУ ПОДАРИ ЕДЕН ОД СВОИТЕ ОСКАРИ НА ЗЕЛЕНСКИ

Шон Пен му подари еден од своите оскари на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Пен е голем поддржувач на Украина од почетокот на руската ин ...
„НЕМА ДА СИ САМА“ НА ГОРАН СТОЛЕВСКИ Е АВСТРАЛИСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР

„НЕМА ДА СИ САМА“ НА ГОРАН СТОЛЕВСКИ Е АВСТРАЛИСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР

„Нема да си сама“, дебитантскиот долгометражен филм на австралиско-македонскиот режисер Горан Столевски е австралиски кандидат за најдобар странски фи ...
СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА

СРЕЌА ВО НЕСРЕЌА

Асја во стакато, без да смени израз на лице, раскажува како пред очи од бомба ѝ загинал комшијата во редот за вода и како сосе полн канистер стигнала ...
ПОЧИНА САЧИН ЛИТЛФЕДЕР, ИНДИЈАНКАТА КОЈА ГО ОДБИ ОСКАРОТ ВО ИМЕТО НА МАРЛОН БРАНДО

ПОЧИНА САЧИН ЛИТЛФЕДЕР, ИНДИЈАНКАТА КОЈА ГО ОДБИ ОСКАРОТ ВО ИМЕТО НА МАРЛОН БРАНДО

Сачин Литлфедер, американската Индијанка активистка која славно го одби Оскарот на Марлон Брандо за „Кум“ во негово име на церемонијата на доделувањет ...
БУГАРСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР Е „ВО СРЦЕТО НА МАШИНАТА“ ВО КОЈ ИГРА И МАКЕДОНСКИОТ АКТЕР ИГОР АНГЕЛОВ

БУГАРСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР Е „ВО СРЦЕТО НА МАШИНАТА“ ВО КОЈ ИГРА И МАКЕДОНСКИОТ АКТЕР ИГОР АНГЕЛОВ

„Во срцето на машината“ на Мартин Макариев, во кој игра и македонскиот актер Игор Ангелов, е бугарски кандидат за Оскар во категоријата најдобар меѓун ...
ПОЧИНА ОСКАРОВКАТА ЛУИЗ ФЛЕЧЕР, ЅВЕЗДАТА НА „ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО“

ПОЧИНА ОСКАРОВКАТА ЛУИЗ ФЛЕЧЕР, ЅВЕЗДАТА НА „ЛЕТ НАД КУКАВИЧЈОТО ГНЕЗДО“

Луиз Флечер, американската актерка која се прослави со улогата на медицинската сестра Рачед во „Лет над кукавичјото гнездо“, почина на 88 години во св ...
„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР

„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА МИТЕВСКА Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска е годинашниот македонски кандидат за Оскар во категоријата најдобар меѓународен филм, соопшти ...
1 2 3 9 10 / 86 НАПИСИ