Таг: Палестина

1 2 10 / 13 НАПИСИ
НОВИНАРКА НА АЛ ЏАЗИРА ЗАСТРЕЛАНА ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАШЕ ЗА ИЗРАЕЛСКИ НАПАД ВО ПАЛЕСТИНА

НОВИНАРКА НА АЛ ЏАЗИРА ЗАСТРЕЛАНА ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАШЕ ЗА ИЗРАЕЛСКИ НАПАД ВО ПАЛЕСТИНА

Новинарка на Ал Џазира е убиена од израелската армија во окупираната територија Западен Брег, соопштија катарската телевизија и палестинското министер ...
ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

„На некој од Скопје да му беа стиховите во своевидна химна на еден народ, па човекот ќе го предложеа и за Нобелова награда. А Панде наш, горд битолчан ...
ПАЛЕСТИНА ОДБИ ЕДЕН МИЛИОН ВАКЦИНИ „ФАЈЗЕР“ ОД ИЗРАЕЛ ОТИ РОКОТ ИМ ИСТЕКУВАЛ МЕСЕЦОВ

ПАЛЕСТИНА ОДБИ ЕДЕН МИЛИОН ВАКЦИНИ „ФАЈЗЕР“ ОД ИЗРАЕЛ ОТИ РОКОТ ИМ ИСТЕКУВАЛ МЕСЕЦОВ

Палестинските власти го откажаа договорот со кој требаше да добијат од Израел најмалку еден милион вакцини против ковид-19. Палестина вели дека вакцин ...
КРЕАТОРОТ НА ПАЛЕСТИНСКАТА САМОУПРАВА САЕБ ЕРЕКАТ ПОЧИНА ОД КОВИД-19

КРЕАТОРОТ НА ПАЛЕСТИНСКАТА САМОУПРАВА САЕБ ЕРЕКАТ ПОЧИНА ОД КОВИД-19

Еден од најугледните палестински политичари и дипломати Саеб Ерекат почина на 65 години од последиците на ковид-19, потврдија од неговата партија Фата ...
МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГИ ПОВИКА ИЗРАЕЛЦИТЕ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ ДА ГО ПРИФАТАТ ПЛАНОТ НА ТРАМП ЗА РЕШАВАЊЕ НА КОНФЛИКТОТ

МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ГИ ПОВИКА ИЗРАЕЛЦИТЕ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ ДА ГО ПРИФАТАТ ПЛАНОТ НА ТРАМП ЗА РЕШАВАЊЕ НА КОНФЛИКТОТ

Македонската влада го поздравува планот на претседателот Трамп за решавање на израелско - палестинскиот конфликт, соопшти Владата. „Република Север ...
НЕТАНЈАХУ НАЈАВИ АНЕКСИЈА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ АКО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ

НЕТАНЈАХУ НАЈАВИ АНЕКСИЈА НА ЗАПАДНИОТ БРЕГ АКО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави дека ќе анектира големи делови од окупираните палестински територии ако следната недела повторно биде из ...
ИЗРАЕЛ И ХАМАС СИ ЈА ПРЕФРЛУВААТ ВИНАТА ЗА СМРТТА НА БРЕМЕНА ЖЕНА И БЕБЕ ВО НАЈНОВИТЕ СУДИРИ ВО ГАЗА

ИЗРАЕЛ И ХАМАС СИ ЈА ПРЕФРЛУВААТ ВИНАТА ЗА СМРТТА НА БРЕМЕНА ЖЕНА И БЕБЕ ВО НАЈНОВИТЕ СУДИРИ ВО ГАЗА

Израел и Хамас си ја префрлуваат одговорноста за смртта на бремена жена и на нејзиното 14-месечно бебе, кои беа убиени во најопасната ескалација на ко ...
САД И ИЗРАЕЛ ИЗЛЕГОА ОД УНЕСКО

САД И ИЗРАЕЛ ИЗЛЕГОА ОД УНЕСКО

САД и Израел официјално ја напуштаат Aгенцијата за образование, наука и култура на Обединетите нации УНЕСКО, што е кулминација на ситуацијата која тра ...
ИЗРАЕЛСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ПРИМИРЈЕТО СО ХАМАС

ИЗРАЕЛСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ПРИМИРЈЕТО СО ХАМАС

Израелскиот министер за одбрана поднесе оставка поради несогласување со одлуката на владата да прифати прекин на огнот по дводневните жестоки борби со ...
ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ САД ЗА УЧЕСТВО ВО МАСАКРОТ ВО ГАЗА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ

ТУРЦИЈА ГИ ОБВИНИ САД ЗА УЧЕСТВО ВО МАСАКРОТ ВО ГАЗА, НАЈАВЕНИ НОВИ ПРОТЕСТИ

Турција ги обвини САД дека ја делат одговорноста со Израел за масакрот во Газа, откако 58 Палестинци беа убиени од израелската војска во нередите што ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ