Таг: партизани

1 2 10 / 12 НАПИСИ
УКРАИНСКИОТ ГРАД МЕЛИТОПОЛ Ѝ ПРКОСИ НА РУСКАТА ОКУПАЦИЈА СО ЖЕСТОК ПАРТИЗАНСКИ ОТПОР

УКРАИНСКИОТ ГРАД МЕЛИТОПОЛ Ѝ ПРКОСИ НА РУСКАТА ОКУПАЦИЈА СО ЖЕСТОК ПАРТИЗАНСКИ ОТПОР

Руските сили се соочуваат со жесток отпор од локалните жители уште од нивното доаѓање во јужниот украински град Мелитопол во февруари. Блокираа возила ...
ДА ЗАБРИШЕМЕ

ДА ЗАБРИШЕМЕ

Се претера и со антифашизмот ...
ФАШИСТИЧКА АДМИНИСТРАЦИЈА

ФАШИСТИЧКА АДМИНИСТРАЦИЈА

Ќе биде срамно од ЕУ ако ѝ дозволи на Бугарија во име на историјата од која се срами, да ја уништува иднината на Македонија. Ќе биде срамно, затоа што ...
ИСТУРЕНА БОЈА ВРЗ СПОМЕН БИСТИТЕ НА ПАРТИЗАНИТЕ ВО БИТОЛА

ИСТУРЕНА БОЈА ВРЗ СПОМЕН БИСТИТЕ НА ПАРТИЗАНИТЕ ВО БИТОЛА

Непознати сторители истуриле боја врз бистите на партизаните во Алејата со спомен обележја од НОБ на Шеталиштето во Битола. Бела, сина и црвена боја с ...
ДЕВЕТТЕ КУРШУМИ ВО ТЕЛОТО ГО СПАСИЛЕ ПАРТИЗАНОТ СРЕТЕН ТОФИЛОСКИ ДА НЕ ГО СТРЕЛААТ БАЛИСТИТЕ ПО БИТКАТА КАЈ БЕЛИЧИЦА ВО 1944

ДЕВЕТТЕ КУРШУМИ ВО ТЕЛОТО ГО СПАСИЛЕ ПАРТИЗАНОТ СРЕТЕН ТОФИЛОСКИ ДА НЕ ГО СТРЕЛААТ БАЛИСТИТЕ ПО БИТКАТА КАЈ БЕЛИЧИЦА ВО 1944

Масакрот во гостиварското село Беличица, кога на 19 септември 1944 година балистичките банди го нападнале Третиот тетовски партизански одред чии борци ...
ЕНГЛЕЗИТЕ ОДЕА ПО ДВАЈЦА И БЕА УБАВИ, СЕ СЕЌАВА 90-ГОДИШНАТА САВКА ВЕЛИЧКОВСКА НА БРИТАНСКИТЕ ОФИЦЕРИ ШТО ГИ УЧЕЛЕ ПАРТИЗАНИТЕ КАКО ДА СЕ БОРАТ ПРОТИВ БУГАРСКИТЕ ФАШИСТИ

ЕНГЛЕЗИТЕ ОДЕА ПО ДВАЈЦА И БЕА УБАВИ, СЕ СЕЌАВА 90-ГОДИШНАТА САВКА ВЕЛИЧКОВСКА НА БРИТАНСКИТЕ ОФИЦЕРИ ШТО ГИ УЧЕЛЕ ПАРТИЗАНИТЕ КАКО ДА СЕ БОРАТ ПРОТИВ БУГАРСКИТЕ ФАШИСТИ

Офицери од Британската армија во Втората светска војна, една година престојувале во Кумановско-Козјачкиот Регион за да ги обучат партизаните како да с ...
ВАНДАЛИ ОБЕЗГЛАВУВААТ БИСТИ И КРШАТ СПОМЕН ПЛОЧИ НА ПАРТИЗАНИ ВО БИТОЛА

ВАНДАЛИ ОБЕЗГЛАВУВААТ БИСТИ И КРШАТ СПОМЕН ПЛОЧИ НА ПАРТИЗАНИ ВО БИТОЛА

За шест дена вандали во два наврата осквернавија спомен обележја на партизани во Битола. Прва настрада бистата на народниот херој Панде Јовчевски – Ка ...
НЕМА ЗДРАВОРАЗУМЕН ЧОВЕК КОМУ ТУРИСТИЧКАТА СТРАЖА НЕ МУ СЛУЖЕШЕ ЗА ПОТСМЕВ, КАЖА ШИЛЕГОВ И ГО УКИНА ПРОЕКТОТ

НЕМА ЗДРАВОРАЗУМЕН ЧОВЕК КОМУ ТУРИСТИЧКАТА СТРАЖА НЕ МУ СЛУЖЕШЕ ЗА ПОТСМЕВ, КАЖА ШИЛЕГОВ И ГО УКИНА ПРОЕКТОТ

Антички војници, комити и партизани повеќе нема да ги чуваат спомениците од проектот „Скопје 2014“. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов од оваа се ...
ИЛЕГАЛНАТА ПАРТИЗАНСКА ОРУЖАРНИЦА ОД НОБ ПОВТОРНО ОТВОРЕНА КАКО МУЗЕЈ

ИЛЕГАЛНАТА ПАРТИЗАНСКА ОРУЖАРНИЦА ОД НОБ ПОВТОРНО ОТВОРЕНА КАКО МУЗЕЈ

Преку ЛЦД екрани и таблет компјутери поставени меѓу експонатите во илегалната партизанска оружарница од времето на Втората светска војна, граѓаните ќе ...
ЗАЕВ ИМ ВЕТИ НА ПАРТИЗАНИТЕ ДЕКА ЌЕ ИМ ГИ ВРАТИ КАНЦЕЛАРИИТЕ

ЗАЕВ ИМ ВЕТИ НА ПАРТИЗАНИТЕ ДЕКА ЌЕ ИМ ГИ ВРАТИ КАНЦЕЛАРИИТЕ

Премиерот Зоран Заев се договори со Сојузот на борци од НОБ Владата да помогне со соодветен простор за функционирање со оглед дека им беше одземен имо ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ