Таг: победник

СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ ПРОГЛАСИ ПОБЕДА ВО КАРПОШ, РЕЧЕ НЕМА ДА СЕ РЕВАНШИРА НИКОМУ

СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ ПРОГЛАСИ ПОБЕДА ВО КАРПОШ, РЕЧЕ НЕМА ДА СЕ РЕВАНШИРА НИКОМУ

Кандидатот на партијата ГРОМ за градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски прогласи победа на локалните избори. Тој се враќа на градоначалничката функц ...
ВМРО-ДПМНЕ ИМА НАЈГОЛЕМ КРЕДИБИЛИТЕТ ДА СОСТАВИ ВЛАДА, ИЗЈАВИ МИЦКОСКИ

ВМРО-ДПМНЕ ИМА НАЈГОЛЕМ КРЕДИБИЛИТЕТ ДА СОСТАВИ ВЛАДА, ИЗЈАВИ МИЦКОСКИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека тој треба да е мандатар за составување на новата влада, бидејќи СДСМ без БЕСА освоиле помалку прат ...
ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ОГНОТ ЌЕ ДОЈДЕ“ НА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ЗЛАТЕН АЛЕКСАНДАР ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ОГНОТ ЌЕ ДОЈДЕ“ НА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

„Огнот ќе дојде“ на францускиот автор Оливер Лаксе е победник на јубилејното 60. издание на Филмскиот фестивал во Солун, освојувајќи ја наградата Злат ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЏОКЕР“ НА ТОД ФИЛИПС

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЏОКЕР“ НА ТОД ФИЛИПС

„Џокер“ на американскиот режисер Тод Филипс со Хоaкин Феникс во главната улога освои Златен лав на 76. Венециски филмски фестивал. Гран при на жирито ...
ЖЕНСКА НОСИЈА ОД БИТОЛСКО ПОЛЕ СТАРА ЕДЕН ВЕК ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЈУБАВА ВО СЕВЕРЕН КИПАР

ЖЕНСКА НОСИЈА ОД БИТОЛСКО ПОЛЕ СТАРА ЕДЕН ВЕК ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЈУБАВА ВО СЕВЕРЕН КИПАР

Македонската носија од Битолско поле стара преку сто години е избрана за најубава на 24. Интернационален фестивал во Искеле, Северен Кипар. Носијата е ...
КЕНИЕЦОТ БИВОТ ПОБЕДНИК НА 14. СКОПСКИ МАРАТОН

КЕНИЕЦОТ БИВОТ ПОБЕДНИК НА 14. СКОПСКИ МАРАТОН

Каниецот Еванс Кипкемои Бивот е победник на 14. Скопскиот маратон. Тој делницата долга 42 километри ја истрча со време од 2 часа, 14 минути и осум сек ...
УМЕТНОСТА СЕ СВЕДЕ НА ДЕКОР ЗА СТАНОВИТЕ НА БОГАТИТЕ, ВЕЛИ КАНСКИОТ ПОБЕДНИК РУБЕН ОСТЛУНД

УМЕТНОСТА СЕ СВЕДЕ НА ДЕКОР ЗА СТАНОВИТЕ НА БОГАТИТЕ, ВЕЛИ КАНСКИОТ ПОБЕДНИК РУБЕН ОСТЛУНД

Специјално од Солун за САКАМДАКАЖАМ.МК: Марина КОСТОВА Шведскиот автор Рубен Остлунд, кој годинава освои Златна палма во Кан за „Квадрат“, неговиот ...
7 / 7 НАПИСИ