Таг: Португалија

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
ПОРТУГАЛИЈА ЈА ПОСТИГНА НАЈВИСОКАТА СТАПКА НА ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД НА СВЕТОТ СО ПОМОШ НА ВОЈСКАТА И МАЛИОТ БРОЈ АНТИВАКСЕРИ

ПОРТУГАЛИЈА ЈА ПОСТИГНА НАЈВИСОКАТА СТАПКА НА ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ КОВИД НА СВЕТОТ СО ПОМОШ НА ВОЈСКАТА И МАЛИОТ БРОЈ АНТИВАКСЕРИ

Португалија за девет месеци целосно вакцинираше 85% од своето население, надминувајќи голем број поразвиени европски земји. Според Универзитетот Оксфо ...
ШТО ЌЕ БИДЕ АКО ХРВАТСКА ГО ОСПОРУВА БОШЊАЧКИОТ ИЛИ ЦРНОГОРСКИОТ ЈАЗИК, ПРАША ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МИЛАНОВИЌ ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИЈА

ШТО ЌЕ БИДЕ АКО ХРВАТСКА ГО ОСПОРУВА БОШЊАЧКИОТ ИЛИ ЦРНОГОРСКИОТ ЈАЗИК, ПРАША ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МИЛАНОВИЌ ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИЈА

Претседателот на Република Хрватска Зоран Милановиќ оспорувањето на идентитетот и јазикот не само на народот на соседна земја, туку и на други држави, ...
ПОРТУГАЛИЈА НИКОГАШ НЕ БИ ЗАГРОЗИЛА НАОЃАЊЕ РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ МЕЃУ БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ ПОРТУГАЛСКАТА АМБАСАДОРКА ВО ЗЕМЈАВА

ПОРТУГАЛИЈА НИКОГАШ НЕ БИ ЗАГРОЗИЛА НАОЃАЊЕ РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ МЕЃУ БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ ПОРТУГАЛСКАТА АМБАСАДОРКА ВО ЗЕМЈАВА

„Португалија никогаш не би го загрозила процесот на изнаоѓање решение во спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија. Напротив, постојано се обидуваме д ...
ЈАЗИКОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА БИЛ ДЕЛ ОД БУГАРСКИОТ ЈАЗИК, РЕЧЕ ПОРТУГАЛСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ЕВРОПА

ЈАЗИКОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА БИЛ ДЕЛ ОД БУГАРСКИОТ ЈАЗИК, РЕЧЕ ПОРТУГАЛСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ЕВРОПА

Португалската државна секретарка за европски прашања Ана Паула Закаријаш денеска во Лисабон кажа дека „јазикот на Северна Македонија некогаш бил дел о ...
НЕПРИФАТЛИВА Е ИДЕЈАТА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ОБВРСКА ДА ГИ ИСПРАВИ НАВОДНИТЕ ПОГРЕШНИ ТОЛКУВАЊА НА ИСТОРИЈАТА, ВЕЛАТ ЧЕШКА И СЛОВАЧКА

НЕПРИФАТЛИВА Е ИДЕЈАТА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ОБВРСКА ДА ГИ ИСПРАВИ НАВОДНИТЕ ПОГРЕШНИ ТОЛКУВАЊА НА ИСТОРИЈАТА, ВЕЛАТ ЧЕШКА И СЛОВАЧКА

ЕУ не треба да биде судија за историските прашања, велат министрите за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек и на Словачка Иван Корчок, во заеднич ...
ПОРТУГАЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЕ СТАВИ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА, АЛБАНИЈА ГИ ЗАТВОРА УЧИЛИШТАТА НА ДВЕ НЕДЕЛИ

ПОРТУГАЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СЕ СТАВИ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА, АЛБАНИЈА ГИ ЗАТВОРА УЧИЛИШТАТА НА ДВЕ НЕДЕЛИ

Претседателот на Португалија Марсело Ребело де Соуса ги суспендираше сите свои активности на две недели и од претпазливост се стави во самоизолација. ...
БУРИТЕ ЕЛСА И ФАБИЈАН ОСТАВИЈА ДЕВЕТ МРТВИ ВО ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

БУРИТЕ ЕЛСА И ФАБИЈАН ОСТАВИЈА ДЕВЕТ МРТВИ ВО ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

Девет луѓе загинаа во невремето што помина низ Португалија, Шпанија и Франција, проследено со силни ветрови и поројни дождови. Бурите Елса и Фабија ...
РОНАЛДО НЕ Е ПОВИКАН ДА ИГРА ЗА ПОРТУГАЛИЈА СРЕДЕ ОБВИНУВАЊАТА ЗА СИЛУВАЊЕ

РОНАЛДО НЕ Е ПОВИКАН ДА ИГРА ЗА ПОРТУГАЛИЈА СРЕДЕ ОБВИНУВАЊАТА ЗА СИЛУВАЊЕ

Кристијано Роналдо не е повикан во репрезентацијата на Португалија за претстојните пријателски средби со Полска и Шкотска и селекторот Фернандо Сантош ...
ПОСЕТИТЕЛ ПАДНА ВО УМЕТНИЧКА ИНСТАЛАЦИЈА НАЛИК НА ЦРНА ДУПКА ВО МУЗЕЈ ВО ПОРТО

ПОСЕТИТЕЛ ПАДНА ВО УМЕТНИЧКА ИНСТАЛАЦИЈА НАЛИК НА ЦРНА ДУПКА ВО МУЗЕЈ ВО ПОРТО

Шеесетгодишен Италијанец се повреди кога нагази на уметничка инсталација во Музејот на Сералвес во Порто, Португалија која имаше ефект на црна дупка. ...
ЖЕЖОК БРАН УДРИ ВО ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА, СЕ ОЧЕКУВА УРИВАЊЕ НА ЕВРОПСКИОТ РЕКОРД ОД 48 СТЕПЕНИ

ЖЕЖОК БРАН УДРИ ВО ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА, СЕ ОЧЕКУВА УРИВАЊЕ НА ЕВРОПСКИОТ РЕКОРД ОД 48 СТЕПЕНИ

Откако Европа ја погоди нов жежок бран, метеоролозите најавуваат дека во наредните денови би можела да биде достигната рекордно висока температура дос ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ