Таг: премиера

1 2 3 18 10 / 173 НАПИСИ
ЛУЃЕТО КАКО ЅВЕРОВИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ ЗА ДА СТИГНАТ ДО ЦЕЛТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА „ФИРМА“ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

ЛУЃЕТО КАКО ЅВЕРОВИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ ЗА ДА СТИГНАТ ДО ЦЕЛТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА „ФИРМА“ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Луѓето денес се како ѕверови, се јадат меѓу себе, само за да стигнат до некоја цел, и на крајот гледаат дека останале сами, вели режисерката Нела Вито ...
„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ Е МОЈА ЕМОТИВНА БИОГРАФИЈА, СЕ РАСПЛАКУВАМ КОГА ЌЕ ПОМИСЛАМ НА СНИМАЊЕТО, РЕЧЕ ГОРАН СТОЛЕВСКИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА „МАНАКИ“

„ДОМАЌИНСТВО ЗА ПОЧЕТНИЦИ“ Е МОЈА ЕМОТИВНА БИОГРАФИЈА, СЕ РАСПЛАКУВАМ КОГА ЌЕ ПОМИСЛАМ НА СНИМАЊЕТО, РЕЧЕ ГОРАН СТОЛЕВСКИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА „МАНАКИ“

„'Домаќинство за почетници' е мојата емотивна биографија“, рече денеска режисерот Горан Столевски на прес-коференцијата во Битола, откако синоќа негов ...
НА 6 СЕПТЕМВРИ ВО ВЕНЕЦИЈА СВЕТСКИТЕ ПРЕМИЕРИ НА СТОЛЕВСКИ И МИТЕВСКА, 80. ФЕСТИВАЛ СЕ ОТВОРА ДЕНЕСКА

НА 6 СЕПТЕМВРИ ВО ВЕНЕЦИЈА СВЕТСКИТЕ ПРЕМИЕРИ НА СТОЛЕВСКИ И МИТЕВСКА, 80. ФЕСТИВАЛ СЕ ОТВОРА ДЕНЕСКА

Филмскиот фестивал во Венеција денеска го отвора јубилејното 80. издание со низа многу очекувани филмови во програмата, но со помалку големи ѕвезди од ...
ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРА НА „ЕДВАРД ВТОРИ“ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, ГЛАВНИОТ ЛИК ГО ИГРААТ ДВАЈЦА АКТЕРИ

ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРА НА „ЕДВАРД ВТОРИ“ НА ОХРИДСКО ЛЕТО, ГЛАВНИОТ ЛИК ГО ИГРААТ ДВАЈЦА АКТЕРИ

„Едвард Втори“ е првата драмска премиера на годинашното Охридско лето, а ќе се изведе вечерва во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 21 ...
ВЕЧЕРВА ВО ШТИПСКИ ТЕАТАР ПРЕМИЕРА НА „ДЕМОНОТ ОД ДЕБАР МААЛО“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ НА РЕЖИСЕРКАТА ПОПЛАВСКА

ВЕЧЕРВА ВО ШТИПСКИ ТЕАТАР ПРЕМИЕРА НА „ДЕМОНОТ ОД ДЕБАР МААЛО“ ОД ГОРАН СТЕФАНОВСКИ НА РЕЖИСЕРКАТА ПОПЛАВСКА

„Демонот од Дебар Маало“ од Горан Стефановски во режија на Наташа Поплавска вечерва ќе има премиера во Народниот театар-Штип. Пеце Ристески го игра ...
ОВА БЕШЕ МАГИЧНА НОЌ, РЕЧЕ ГОЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ НА МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА ФИЛМОТ „БИЗНИСОТ НА ЗАДОВОЛСТВОТО“

ОВА БЕШЕ МАГИЧНА НОЌ, РЕЧЕ ГОЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ НА МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА ФИЛМОТ „БИЗНИСОТ НА ЗАДОВОЛСТВОТО“

Ова беше магична проекција, рече режисерот Гоце Цветановски на синоќешната премиера на неговиот прв долгометражен игран филм „Бизнисот на задоволствот ...
СИСТЕМОТ МЕ ДОНЕСЕ ДО МОЈОТ СЛЕДЕН ФИЛМ, БОРБАТА НА ПОЕДИНЕЦОТ ПРОТИВ КОЛЕКТИВОТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ВАРДАН ТОЗИЈА

СИСТЕМОТ МЕ ДОНЕСЕ ДО МОЈОТ СЛЕДЕН ФИЛМ, БОРБАТА НА ПОЕДИНЕЦОТ ПРОТИВ КОЛЕКТИВОТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ВАРДАН ТОЗИЈА

Не сум баш скроен за големо внимание, ниту пак за обраќање пред голем аудиториум, вели режисерот Вардан Тозија, кој на 13 јули пред македонската публи ...
САРА КЛИМОСКА НАГРАДЕНА ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ, ВО АВГУСТ АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА

САРА КЛИМОСКА НАГРАДЕНА ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ, ВО АВГУСТ АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА

Сара Климоска освои награда за најдобра актерка за улогата на Доста во „Кајмак“ на филмскиот фестивал во Сомбор, Србија. Кајмак“ играше во главната на ...
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА МОИТЕ БЛИСКИ ОД НЕКАДЕ ГО ГЛЕДААТ ФИЛМОТ И СЕ СМЕШКААТ, ВАРДАН ТОЗИЈА ГО ПОСВЕТИ ФИЛМОТ „М“ НА НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО КОЕ НЕ ЈА ДОЧЕКА ПРЕМИЕРАТА

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА МОИТЕ БЛИСКИ ОД НЕКАДЕ ГО ГЛЕДААТ ФИЛМОТ И СЕ СМЕШКААТ, ВАРДАН ТОЗИЈА ГО ПОСВЕТИ ФИЛМОТ „М“ НА НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО КОЕ НЕ ЈА ДОЧЕКА ПРЕМИЕРАТА

„Овој филм го посветувам на тие неколку мои луѓе кои прерано заминаа и не дочекаа да ја видат премиерата. Се надевам дека од некаде гледаат и се смешк ...
СЕ РАДУВАМЕ ШТО ПО 4 ГОДИНИ, „М“ ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРА НА СИНЕДЕЈС, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА ВАРДАН ТОЗИЈА

СЕ РАДУВАМЕ ШТО ПО 4 ГОДИНИ, „М“ ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРА НА СИНЕДЕЈС, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА ВАРДАН ТОЗИЈА

Со премиерата на вториот долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија „М“, на 13 јули, се отвора 22. издание на Фестивалот на европски филм Синдејс в ...
1 2 3 18 10 / 173 НАПИСИ