Таг: премиера

1 2 3 4 16 20 / 160 НАПИСИ
ПРАИЗВЕДБА НА „ВЕЌЕ НЕ Е НИ СМЕШНО“ ОД КОКАЛАНОВ, ВО РЕЖИЈА НА ЈАНИЌИЈЕВИЌ ВО ТЕАТАР КОМЕДИЈА

ПРАИЗВЕДБА НА „ВЕЌЕ НЕ Е НИ СМЕШНО“ ОД КОКАЛАНОВ, ВО РЕЖИЈА НА ЈАНИЌИЈЕВИЌ ВО ТЕАТАР КОМЕДИЈА

Пиесата „Веќе не е ни смешно“ на Сашо Кокаланов, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, ќе има праизведба вечерва во 20 часот во Театар Комедија. Комедија ...
ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Претставата „Емигранти“ во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот на малата сцена во Драмски театар во Скопје. Бузалко ...
ДЕБИТАНСКИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ГОЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ СО ПРЕМИЕРА ВО АПРИЛ ВО ФЛОРИДА

ДЕБИТАНСКИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ГОЦЕ ЦВЕТАНОВСКИ СО ПРЕМИЕРА ВО АПРИЛ ВО ФЛОРИДА

Дебитантскиот долгометражен филм „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски во април ќе биде премиерно прикажан на Меѓународниот филмск ...
БАСОТ ВЛАДИМИР САЗДОВСКИ ЌЕ ПЕЕ НА ПРЕМИЕРАТА НА „БОЕМИ“ ВО ХОНГКОНГ

БАСОТ ВЛАДИМИР САЗДОВСКИ ЌЕ ПЕЕ НА ПРЕМИЕРАТА НА „БОЕМИ“ ВО ХОНГКОНГ

Оперскиот пејач Владимир Саздовски на 12 јануари ќе пее на премиерата на операта „Боеми“ од Џакомо Пучини во Големиот театар во Културниот центар на Х ...
НОШПАЛ ДИЗАЈНИРА КОСТИМИ ЗА БАЛЕТОТ „МАЈКАТА ГУСКА“ ВО ПАРИСКАТА НАЦИОНАЛНА ОПЕРА

НОШПАЛ ДИЗАЈНИРА КОСТИМИ ЗА БАЛЕТОТ „МАЈКАТА ГУСКА“ ВО ПАРИСКАТА НАЦИОНАЛНА ОПЕРА

Костимографот и моден дизајнер со европска кариера Александар Ношпал ќе ги дизајнира костимите за балет во Националната опера на Париз, која ќе се игр ...
ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ПРЕТСТАВА „БАКХИ: АГАВА“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВО МНТ

ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКО-ГРЧКАТА ПРЕТСТАВА „БАКХИ: АГАВА“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВО МНТ

Режисерката Нина Николиќ во Македонскиот народен театар (МНТ) ја постави претставата „Бакхи: Агава“, копродукција на „Перипетија продукција“, МНТ и Гр ...
„РОЊА, ЌЕРКАТА НА ОГРАБУВАЧОТ“ ПРЕМИЕРНО В ПОНЕДЕЛНИК ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ

„РОЊА, ЌЕРКАТА НА ОГРАБУВАЧОТ“ ПРЕМИЕРНО В ПОНЕДЕЛНИК ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ

Чешкиот режисер Јакуб Максимов во Театарот за деца и младинци (ТДМ) во Скопје ја постави претставата „Роња, ќерката на ограбувачот“, чија премиера е н ...
ВРТЕВ И ПОПЛАВСКА ГО ПОСТАВИЈА РОКЕНРОЛ МЈУЗИКЛОТ „АРХАНГЕЛОТ НАД СКОПЈЕ“, ПРЕМИЕРАТА Е В САБОТА ВО МНТ

ВРТЕВ И ПОПЛАВСКА ГО ПОСТАВИЈА РОКЕНРОЛ МЈУЗИКЛОТ „АРХАНГЕЛОТ НАД СКОПЈЕ“, ПРЕМИЕРАТА Е В САБОТА ВО МНТ

По музиката од големиот македонски рок бенд „Архангел“ создадена од музичарот и лиричар Ристо Вртев, режисерката Наташа Поплавска го постави рокенрол ...
ПОРАДИ ИСЕЛУВАЊАТА ЗА ТРИ ПАТИ Е НАМАЛЕНА ПУБЛИКАТА ВО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

ПОРАДИ ИСЕЛУВАЊАТА ЗА ТРИ ПАТИ Е НАМАЛЕНА ПУБЛИКАТА ВО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

Ако до пред 12 години во Битола имаше во просек околу 17.000 до 18.000 битолчани кои гледале по една театарска претстава, сега таа бројка е повеќе од ...
ПРЕМИЕРА НА ДУОДРАМАТА „ЗА НАС ПОЧНУВА ЖИВОТ“ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

ПРЕМИЕРА НА ДУОДРАМАТА „ЗА НАС ПОЧНУВА ЖИВОТ“ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

„За нас почнува живот“ во режија на Дејан Пројковски е новата претстава на Драмски театар во Скопје, која премиерно се игра вечерва во 20 часот на Мал ...
1 2 3 4 16 20 / 160 НАПИСИ