Таг: премиера

1 2 3 4 5 16 30 / 160 НАПИСИ
НЕ ЈА ГЛЕДАМЕ ВОЈНАТА ОД ШТО СМЕ ПРЕОКУПИРАНИ СО СИТНИ РАБОТИ, ВЕЛАТ АКТЕРКИТЕ КЛИМОСКА И ТРПКОСКА ОД НОВАТА ПРЕТСТАВА НА УНКОВСКИ

НЕ ЈА ГЛЕДАМЕ ВОЈНАТА ОД ШТО СМЕ ПРЕОКУПИРАНИ СО СИТНИ РАБОТИ, ВЕЛАТ АКТЕРКИТЕ КЛИМОСКА И ТРПКОСКА ОД НОВАТА ПРЕТСТАВА НА УНКОВСКИ

Идентитет, себепронаоѓање, љубов и омраза, фамилијарни врски, војна, Израел, Палестина се дел од темите кои провејуваат низ претставата „Сите сме птиц ...
„СИТЕ СМЕ ПТИЦИ“ НА УНКОВСКИ В САБОТА ПРЕМИЕРНО ВО МНТ

„СИТЕ СМЕ ПТИЦИ“ НА УНКОВСКИ В САБОТА ПРЕМИЕРНО ВО МНТ

Слободан Унковски, еден од најзначајните македонски театарски режисери, по девет години, в сабота (17 декември) во 20 часот има премиера во Македонски ...
ОДЛИЧЕН ПРИЕМ НА „ПРЕЕКСПОНИРАНО“ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО КАИРО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВЕНИНОВА

ОДЛИЧЕН ПРИЕМ НА „ПРЕЕКСПОНИРАНО“ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО КАИРО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВЕНИНОВА

„Преекспонирано“, дебитантскиот игран филм на режисерката и сценаристка Елеонора Венинова, синоќа имаше светска премиера на 44. Меѓународен филмски фе ...
ТРИ ОД КАРТИ

ТРИ ОД КАРТИ

Со „Кајмак“, неговиот мајсторски седми филм, Милчо Манчевски се потврдува како еден од ретките современи уметници во светот кој страсно ја истражува ч ...
БАЛЕТОТ „ПЕПЕЛАШКА“ Е ВО ДУХОТ НА „БРИЛИЈАНТИН“, ВЕЛИ КОРЕОГРАФОТ ИЛИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО НОБ

БАЛЕТОТ „ПЕПЕЛАШКА“ Е ВО ДУХОТ НА „БРИЛИЈАНТИН“, ВЕЛИ КОРЕОГРАФОТ ИЛИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА ВО НОБ

Балетот „Пепелашка“ не е Дизниевска верзија, туку современа претстава која е во тек со младите генерации, вели српскиот кореограф Александар Илиќ пред ...
НА ЗДРАВЈЕ КАЈМАКОТ –  СИЛЕН АПЛАУЗ НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

НА ЗДРАВЈЕ КАЈМАКОТ – СИЛЕН АПЛАУЗ НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

„Наздравје кајмакот“, рече екипата на новиот, седми филм на режисерот Милчо Манчевски на синоќешната премиера на „Кајмак“ во Филхармонијата. „Се ра ...
ЛИКОВИТЕ ВО „КАЈМАК“ СЕ ЖРТВИ И ДУШМАНИ, НО ПУБЛИКАТА ТРЕБА ДА СОЧУВСТВУВА СО НИВ, НЕ ДА ИМ СУДИ, ВЕЛИ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ

ЛИКОВИТЕ ВО „КАЈМАК“ СЕ ЖРТВИ И ДУШМАНИ, НО ПУБЛИКАТА ТРЕБА ДА СОЧУВСТВУВА СО НИВ, НЕ ДА ИМ СУДИ, ВЕЛИ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ

Наместо да суди публиката за ликовите, треба да сочувствува со нив, иако тие во исто време се и жртви и душмани, вели најнаградуваниот македонски режи ...
СРПСКИОТ КОРЕОГРАФ АЛЕКСАНДАР ИЛИЌ ВО НОБ ГО ПОСТАВУВА СОВРЕМЕНИОТ БАЛЕТ „ПЕПЕЛАШКА“

СРПСКИОТ КОРЕОГРАФ АЛЕКСАНДАР ИЛИЌ ВО НОБ ГО ПОСТАВУВА СОВРЕМЕНИОТ БАЛЕТ „ПЕПЕЛАШКА“

Првиот солист на Балетот на Народно позориште во Белград Александар Илиќ ги привршува пробите за балетската претстава „Пепелашка“ во Националната опер ...
КОЛКУ И ДА Е ТЕШКА УМЕТНОСТА, ДОЛЖНИ СМЕ ДА НÈ БОЛИ СТОМАК СО ДЕНОВИ, РЕЧЕ ЛАБИНА МИТЕВСКА ПО ПРЕМИЕРАТА НА „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“

КОЛКУ И ДА Е ТЕШКА УМЕТНОСТА, ДОЛЖНИ СМЕ ДА НÈ БОЛИ СТОМАК СО ДЕНОВИ, РЕЧЕ ЛАБИНА МИТЕВСКА ПО ПРЕМИЕРАТА НА „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“

Режисерката Теона Стругар Митевска вели дека „Најсреќниот човек на светот“ почнале да го подготвуваат пред пет години, и тогаш не ни можеле да претпос ...
ПРЕПОЛНА САЛА И АПЛАУЗИ ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ТОКИО

ПРЕПОЛНА САЛА И АПЛАУЗИ ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ТОКИО

„Кајмак“, седмиот игран филм на Милчо Манчевски, денеска имаше извонредна светска премиера на филмскиот фестивал во Токио, пред преполна сала и пречек ...
1 2 3 4 5 16 30 / 160 НАПИСИ