РАСПРОДАДЕНА ПРЕМИЕРАТА НА „ЕФТЕРКЛАНГ: МАКЕДОНИУМ БЕНД“ ЗА ОТВОРАЊЕТО НА СИНЕДЕЈС НА 11 ЈУЛИ

  РАСПРОДАДЕНА ПРЕМИЕРАТА НА „ЕФТЕРКЛАНГ: МАКЕДОНИУМ БЕНД“ ЗА ОТВОРАЊЕТО НА СИНЕДЕЈС НА 11 ЈУЛИФилмот го следи патешествието на данската група „Ефтеркланг“ во потрага по македонски музичари, за да се состави голем ансамбл кој би извел перформанс пред споменикот „Македониум” во Крушево. (Фото: МКЦ)

  Распродадени се билетите за отворањето на 23. издание на Фестивалот на европски филм Синедејс во Скопје, закажано за на 11 јули во паркот зад Младинскиот културен центар (МКЦ), сооптшти фестивалот. Синедејс се отвора со македонската премиера на македонско-данскиот музички документарец „Ефтеркланг: Македониум бенд“, прв филм во продукција на МКЦ.

  Се снимаше во април 2023 и го следи патешествието на данската група „Ефтеркланг“ во потрага по македонски музичари, за да се состави голем ансамбл кој би извел перформанс пред споменикот „Македониум” во Крушево. Филмот имаше светска премиера во Копенхаген на фестивалот CPH-DOX на 23 март.

  На Синедејс до 17 јули ќе се прикажат повеќе од 40 филмски наслови. Под слоганот „Како е? Викај ура“, настаните ќе се одржуваат во паркот зад МКЦ, киното Фросина и во Летното кино на Кинотеката.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира