Таг: Претседател

1 2 3 4 14 20 / 131 НАПИСИ
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

Претседателот на Хаити Жовенел Моисе е убиен откако група неидентификувани лица ја нападнаа неговата приватна резиденција, изјави привремениот премиер ...
ОД 2 ЈУНИ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА УСТАВНИОТ СУД Е ДОБРИЛА КАЦАРСКА, ТОГАШ ТРОЈЦА СУДИИ ОДАТ В ПЕНЗИЈА, А НЕМА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВИ

ОД 2 ЈУНИ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА УСТАВНИОТ СУД Е ДОБРИЛА КАЦАРСКА, ТОГАШ ТРОЈЦА СУДИИ ОДАТ В ПЕНЗИЈА, А НЕМА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВИ

Деветтемина уставни судии на денешниот колегиум ја избрал судијката Добрила Кацарска за претседателка на Уставниот суд на Република Северна Македонија ...
ПЕНДАРОВСКИ МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ ЗА 119-ТЕ ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ КОИ МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА ГИ ДОБИЕ ОД ЕУ

ПЕНДАРОВСКИ МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ ЗА 119-ТЕ ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ КОИ МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА ГИ ДОБИЕ ОД ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски во рамките на посетата на Брисел денеска се сретна со еврокомесарот за добрососедска политика и проширување Оливер Вар ...
ПУТИН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ СО КОЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ НА ВЛАСТ ДО 2036

ПУТИН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ СО КОЈ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ НА ВЛАСТ ДО 2036

Владимир Путин го потпиша законот што ќе му дозволи уште двапати да се кандидира за претседател, со што би можел да остане на власт во Русија до 2036 ...
ЗАЕВ ИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА СДСМ СО НАД 59.000 ГЛАСОВИ „ЗА“ И НАД 860 „ПРОТИВ“

ЗАЕВ ИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА СДСМ СО НАД 59.000 ГЛАСОВИ „ЗА“ И НАД 860 „ПРОТИВ“

Со 59.249 гласови „за“ и 865 гласови „против“, Зоран Заев е реизбран за претседател на СДСМ, објави партијата по денешните први внатрепартиски непосре ...
ПОЧИНА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ТАНЗАНИЈА ЏОН МАГУФУЛИ, КОЈ ГИ ПОВИКУВАШЕ ЛУЃЕТО ДА СЕ БОРАТ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ СО МОЛИТВИ И БИЛКИ

ПОЧИНА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ТАНЗАНИЈА ЏОН МАГУФУЛИ, КОЈ ГИ ПОВИКУВАШЕ ЛУЃЕТО ДА СЕ БОРАТ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ СО МОЛИТВИ И БИЛКИ

Претседателот на Танзанија Џон Магуфули почина на 61 година среде шпекулациите дека се лекувал од ковид-19. Веста за неговата смрт ја потврди потпретс ...
СПАЈК ЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КАНСКОТО ЖИРИ ОТИ ЛАНСКОТО ИЗДАНИЕ БЕШЕ ОТКАЖАНО

СПАЈК ЛИ ПАК ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КАНСКОТО ЖИРИ ОТИ ЛАНСКОТО ИЗДАНИЕ БЕШЕ ОТКАЖАНО

Американскиот режисер Спајк Ли годинава ќе биде претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал, објавија организаторите. Ли и лани требаше да биде ...
ОСКАРОВЕЦОТ БОНГ ЈОН-ХО ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

ОСКАРОВЕЦОТ БОНГ ЈОН-ХО ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Јужнокорејскиот режисер Бонг Јон-хо, чиј филм „Паразит“ беше апсолутен победник на ланските Оскари, ќе биде претседател на жирито на Венецискиот филмс ...
ВЛАДАТА ПРОГЛАСИ 30-ДНЕВНА КРИЗНА СОСТОЈБА ПОРАДИ КОВИД-19, В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ КАКО ЌЕ СЕ КОРИСТИ ПРИВАТНОТО ЗДРАВСТВО

ВЛАДАТА ПРОГЛАСИ 30-ДНЕВНА КРИЗНА СОСТОЈБА ПОРАДИ КОВИД-19, В НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ КАКО ЌЕ СЕ КОРИСТИ ПРИВАТНОТО ЗДРАВСТВО

Владата вечерва донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на пандемија со к ...
СЕКОЈ ГЛАС МОРА ДА БИДЕ ПРЕБРОЕН, А КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НИЕ ЌЕ БИДЕМЕ ПОБЕДНИЦИТЕ, РЕЧЕ БАЈДЕН

СЕКОЈ ГЛАС МОРА ДА БИДЕ ПРЕБРОЕН, А КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НИЕ ЌЕ БИДЕМЕ ПОБЕДНИЦИТЕ, РЕЧЕ БАЈДЕН

Џо Бајден рече дека не е спремен да прогласи победа, додека продолжува пребројувањето на гласовите на претседателските избори во САД, но рече дека „Ко ...
1 2 3 4 14 20 / 131 НАПИСИ