Таг: претстава

1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ
УНКОВСКИ ПО ДЕВЕТ ГОДИНИ СЕ ВРАЌА ВО МНТ СО „СИТЕ СМЕ ПТИЦИ“

УНКОВСКИ ПО ДЕВЕТ ГОДИНИ СЕ ВРАЌА ВО МНТ СО „СИТЕ СМЕ ПТИЦИ“

Режисерот Слободан Унковски ги почна читачките проби за претставата „Сите сме птици“, по текстот на либанско-канадскиот автор Важди Муавад, што е него ...
„НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ НА МНТ ВЕЧЕРВА ГО ОТВОРА 56. ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

„НАРОДЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ НА МНТ ВЕЧЕРВА ГО ОТВОРА 56. ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

Најновата претстава на Македонскиот народен театар „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен вечерва го отвора 56. издание на Македонскиот театарски фестив ...
ПО 6 ГОДИНИ, ОБЈЕКТОТ НА ВЕЛЕШКИОТ ТЕАТАР КОНЕЧНО ДОБИ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ, ВЕЧЕРВА И ПРВА ПРЕТСТАВА

ПО 6 ГОДИНИ, ОБЈЕКТОТ НА ВЕЛЕШКИОТ ТЕАТАР КОНЕЧНО ДОБИ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ, ВЕЧЕРВА И ПРВА ПРЕТСТАВА

После осум месеци пауза, од вечерва Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ ги отвора вратите за публиката и ќе се одигра претстава. За обје ...
ПРЕТСТАВАТА НА УНКОВСКИ „ЗИМСКА БАЈКА“ ОД ШЕКСПИР ВО МНТ СО 65.000 ЕВРА Е НАЈСКАПИОТ ТЕАТАРСКИ ПРОЕКТ ВО ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА КУЛТУРА

ПРЕТСТАВАТА НА УНКОВСКИ „ЗИМСКА БАЈКА“ ОД ШЕКСПИР ВО МНТ СО 65.000 ЕВРА Е НАЈСКАПИОТ ТЕАТАРСКИ ПРОЕКТ ВО ГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА КУЛТУРА

Претставата „Зимска бајка“ од Вилијам Шексир што ќе ја режира Слободан Унковски во Македонскиот народен театар (МНТ) е најскапиот проект од драмската ...
„ГОРЧЛИВИТЕ СОЛЗИ НА ПЕТРА ФОН КАНТ“ ОД ФАСБИНДЕР ПРЕМИЕРНО ВО МНТ НА 2 МАРТ

„ГОРЧЛИВИТЕ СОЛЗИ НА ПЕТРА ФОН КАНТ“ ОД ФАСБИНДЕР ПРЕМИЕРНО ВО МНТ НА 2 МАРТ

Македонскиот народен театар (МНТ) ја најави премиерата на претставата „Горчливите солзи на Петра фон Кант“ од германскиот автор Рајнер Вернер Фасбинде ...
НЕ БЕШЕ ТЕШКО ДА СЕ УЧИ ЗНАКОВНИОТ ЈАЗИК, ТУКУ БЕШЕ ЗАБАВНО И ПРЕДИЗВИК, РЕКОА БИТОЛСКИТЕ АКТЕРИ ОД ПРЕТСТАВАТА „ТРИ“

НЕ БЕШЕ ТЕШКО ДА СЕ УЧИ ЗНАКОВНИОТ ЈАЗИК, ТУКУ БЕШЕ ЗАБАВНО И ПРЕДИЗВИК, РЕКОА БИТОЛСКИТЕ АКТЕРИ ОД ПРЕТСТАВАТА „ТРИ“

Децата кои учат во Заводот за рехабилитација на оштетен слух и говор во Битола, а кој е единствената установа која пружа основно образование за овие д ...
БИТОЛСКА ЕКИПА СО ПРВА ПРОФЕСИОНАЛНА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА НА ЗНАКОВЕН ЈАЗИК ВО МАКЕДОНИЈА

БИТОЛСКА ЕКИПА СО ПРВА ПРОФЕСИОНАЛНА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА НА ЗНАКОВЕН ЈАЗИК ВО МАКЕДОНИЈА

Работена по легендата на Марко Цепенков за овчарот и трите самовили, а обремената со еколошките проблеми на денешницата, „Три“ е првата професионална ...
ТАБУАТА И ТРАУМИТЕ ГИ ПОСТАВИВ НА СЦЕНА ЗА ДА СЕ ПРОМЕНАТ НЕШТАТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ЗА НОВАТА ПРЕТСТАВА ВО МНТ

ТАБУАТА И ТРАУМИТЕ ГИ ПОСТАВИВ НА СЦЕНА ЗА ДА СЕ ПРОМЕНАТ НЕШТАТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА ВИТОШЕВИЌ ЗА НОВАТА ПРЕТСТАВА ВО МНТ

Базирана на вистински приказни, новата претстава на режисерката Нела Витошевиќ „Работи за кои не зборуваме“, на 16 октомври (сабота) во 20 часот на ма ...
САКАМ МОЈАТА ГЕНЕРАЦИЈА ДА ОСТАНЕ ТУКА, САКАМ ДА ЖИВЕАМ ВО БИТОЛА, КАЖАА АКТЕРИТЕ ОД ИНТИМЕН ТЕАТАР НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВА ПРЕТСТАВА

САКАМ МОЈАТА ГЕНЕРАЦИЈА ДА ОСТАНЕ ТУКА, САКАМ ДА ЖИВЕАМ ВО БИТОЛА, КАЖАА АКТЕРИТЕ ОД ИНТИМЕН ТЕАТАР НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВА ПРЕТСТАВА

„Сакам да не постои партиска книшка, да нема партиски поделби. Сакам мојата ганерација да остане тука! Да престанеме да се прашуваме дали вреди да се ...
ИНТИМЕН ТЕАТАР СО ПРЕТСТАВА ПРОТИВ ИСЕЛУВАЊЕТО ОД БИТОЛА

ИНТИМЕН ТЕАТАР СО ПРЕТСТАВА ПРОТИВ ИСЕЛУВАЊЕТО ОД БИТОЛА

Додека Битола е зафатена повторно од голем иселенички бран, Интимен театар подготви премиера која раскажува за желбата на група млади луѓе да останат ...
1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ