Таг: претстава

1 2 330 / 30 НАПИСИ
НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

„Нашата приказна порачува дека не се сите балкански земји за во ист кош. Ние пораснавме со убави вредности, со филмови кои и тоа како беа релеванантни ...
ЖИВЕЕШ ЛИ ПОДОБРО КОГА ЌЕ СЕ ИСЕЛИШ ОД МАКЕДОНИЈА, ИСТРАЖУВА НИНА  НИКОЛИЌ ВО НОВАТА ПРЕТСТАВА

ЖИВЕЕШ ЛИ ПОДОБРО КОГА ЌЕ СЕ ИСЕЛИШ ОД МАКЕДОНИЈА, ИСТРАЖУВА НИНА  НИКОЛИЌ ВО НОВАТА ПРЕТСТАВА

„Белградската трилогија“ е насловот на драма од Биљана Србљановиќ, која на сцената на Кино Култура ја режираше Нина Николиќ.  Со оваа претстава, режис ...
НАТАША ПЕТРОВИЌ ГЛУМИ ВО ТЕАТАР НА ОФ-БРОДВЕЈ, ВО РЕЖИЈА НА ПРАВНУКОТ НА ТОЛКИН

НАТАША ПЕТРОВИЌ ГЛУМИ ВО ТЕАТАР НА ОФ-БРОДВЕЈ, ВО РЕЖИЈА НА ПРАВНУКОТ НА ТОЛКИН

Македонската глумица Наташа Петровиќ игра главна улога во театарска претстава на сцена во театар на Оф-Бродвеј во Њујорк, по текст и режија на Николас ...
СО ПОМОШ НА ХОЛАНДИЈА ЌЕ СЕ УЧАТ МАКЕДОНСКИТЕ ДЕЦА ДА ГО РЕЦИКЛИРААТ ОТПАДОТ

СО ПОМОШ НА ХОЛАНДИЈА ЌЕ СЕ УЧАТ МАКЕДОНСКИТЕ ДЕЦА ДА ГО РЕЦИКЛИРААТ ОТПАДОТ

Со театарска претстава за деца во Драмскиот театар во Скопје почна проектот за едукација на младите за начинот и придобивките од рециклирањето и прави ...
ДЕЦАТА ОД БЕГАЛСКИТЕ КАМПОВИ ДОБИЈА ИМЕ И ЛИК ПРЕКУ БУДЕН ТЕАТАР

ДЕЦАТА ОД БЕГАЛСКИТЕ КАМПОВИ ДОБИЈА ИМЕ И ЛИК ПРЕКУ БУДЕН ТЕАТАР

Скопскиот Буден театар, пред Нова година имаше премиера на една претстава со драгоцености.  “Писмо никому” работена по текст на светски признатиот хол ...
ТАЛЕСКИ НАПИША ДРАМА, МИЛЕНКОВСКИ ЌЕ ЈА РЕЖИРА ВО БИТОЛСКИ ТЕАТАР

ТАЛЕСКИ НАПИША ДРАМА, МИЛЕНКОВСКИ ЌЕ ЈА РЕЖИРА ВО БИТОЛСКИ ТЕАТАР

Претстава по текст на битолскиот градоначалник Владимир Талески најверојатно ќе биде поставена в година на сцената на Битолскиот народен театар. Стану ...
ИДЕЈАТА НИ Е ПРОВЕВ ВО ТЕАТАРОТ ШТО РАБОТИ ПО СПИСОК НА ЗАДАДЕНИ ТЕМИ, ВЕЛИ УНКОВСКИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА „ЛЕРИН“

ИДЕЈАТА НИ Е ПРОВЕВ ВО ТЕАТАРОТ ШТО РАБОТИ ПО СПИСОК НА ЗАДАДЕНИ ТЕМИ, ВЕЛИ УНКОВСКИ ПО ПРЕМИЕРАТА НА „ЛЕРИН“

  „Лерин - полиња жито, ридишта крв“ од Русомир Богдановски во режија на Слободан Унковски е најновата премиера на Театарот на Навигатор Цветк ...
БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ ГАГА КАРТА ЗА КАЈ ЛЕДИ ГАГА

БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ ГАГА КАРТА ЗА КАЈ ЛЕДИ ГАГА

Санта Барбара не е провинциско место, зашто таму живеат најголемите ѕвезди на земјата, како Леди Гага, одговори директорот на Битолскиот театар Валент ...
„ВЛАСТА ЈА УБИ ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА“ – ОВАЦИИ НА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМАТА

„ВЛАСТА ЈА УБИ ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА“ – ОВАЦИИ НА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМАТА

„Власта ја уби интелигенцијата!“ Токму оваа реплика на актерот Емил Рубен во претставата „Животот е прекрасен“ доби громогласен аплауз на синоќешното ...
РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ СО НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ СО НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

Претставата на македонскиот режисер Иван Поповски, „Сон на летната ноќ“ ја освои највисоката руска театарска награда Златна маска, за најдобра претста ...
1 2 330 / 30 НАПИСИ