Таг: рак на дојка

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА 4 ГОДИНИ НЕМА МАМОГРАФ, ЛЕКАРИТЕ НЕМААТ УВИД КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА НОВИ БОЛНИ ОД РАК НА ДОЈКА

КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА 4 ГОДИНИ НЕМА МАМОГРАФ, ЛЕКАРИТЕ НЕМААТ УВИД КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА НОВИ БОЛНИ ОД РАК НА ДОЈКА

Повеќе од 4 години не работи мамографот во Кумановската болница, па 30 илјади жени се оставени без соодветна здравствена заштита. Стариот апарат, кој ...
БРОЈКАТА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД РАК НА ДОЈКА ПАДНА, НО СМРТНОСТА Е ИСТА, ЖЕНИТЕ МОРАА ПРИВАТНО ДА ПЛАЌААТ ПРЕГЛЕДИ, ВЕЛИ БИБА ДОДЕВА

БРОЈКАТА НОВОЗАБОЛЕНИ ОД РАК НА ДОЈКА ПАДНА, НО СМРТНОСТА Е ИСТА, ЖЕНИТЕ МОРАА ПРИВАТНО ДА ПЛАЌААТ ПРЕГЛЕДИ, ВЕЛИ БИБА ДОДЕВА

Во земјава лани беа регистрирани 988 новозаболени жени од рак на дојка и 316 смртни случаи, што значи дека смртноста е тука, иако бројките се намалени ...
ТАЖНО Е ШТО РАНОТО ДЕТЕКТИРАЊЕ НА РАК НА ДОЈКА Е НАМАЛЕНО ЗА 40 ОТСТО ВО КОРОНАКРИЗАТА, ВЕЛИ АМБАСАДОРКАТА БРНЗ

ТАЖНО Е ШТО РАНОТО ДЕТЕКТИРАЊЕ НА РАК НА ДОЈКА Е НАМАЛЕНО ЗА 40 ОТСТО ВО КОРОНАКРИЗАТА, ВЕЛИ АМБАСАДОРКАТА БРНЗ

Тажно е што за 40 проценти е намалено раното дијагностицирање на рак на дојка поради ковид пандемијата, рече американската амбасадорка Кејт Мари Брнз ...
РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД РАК НА ДОЈКА ВО ОХРИДСКО-СТРУШКИОТ РЕГИОН, ВО ВЕВЧАНИ ГОДИШНО СЕ ПРАВАТ И НАД 2.500 ПРЕГЛЕДИ

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД РАК НА ДОЈКА ВО ОХРИДСКО-СТРУШКИОТ РЕГИОН, ВО ВЕВЧАНИ ГОДИШНО СЕ ПРАВАТ И НАД 2.500 ПРЕГЛЕДИ

Ракот на дојка во Охридско–струшкиот регион во последните 10 години е во пораст. Во Здравствениот дом во Вевчани зголемен е и бројот на прегледи на па ...
РОЗОВ МАРШ НА ШИРОК СОКАК ЗА ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ НА ДОЈКА

РОЗОВ МАРШ НА ШИРОК СОКАК ЗА ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ НА ДОЈКА

Низ Широк Сокак денес се одржа Розов марш за борба против ракот на дојка , преку кој здруженијата организатори „Златно перо“, „Јасмин“ и други невлади ...
ДВОЈНО ЧИТАЊЕ НА МАМОГРАФСКИТЕ СЛИКИ ВО ШЕСТ ЦЕНТРИ ЗА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ НА РАНО ОТКРИЕНИ СЛУЧАИ НА РАК НА ДОЈКА

ДВОЈНО ЧИТАЊЕ НА МАМОГРАФСКИТЕ СЛИКИ ВО ШЕСТ ЦЕНТРИ ЗА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ НА РАНО ОТКРИЕНИ СЛУЧАИ НА РАК НА ДОЈКА

Мамографските слики за откривање рак на дојка ќе бидат независно анализирани од двајца радиолози. Новиот начин на работење е воведен во шест центри во ...
НАВРЕМЕНОТО ОТКРИВАЊЕ НА РАКОТ НА ДОЈКА СПАСУВА ЖИВОТИ, РЕКОА АКТИВИСТИТЕ НА РОЗОВАТА ПРОШЕТКА

НАВРЕМЕНОТО ОТКРИВАЊЕ НА РАКОТ НА ДОЈКА СПАСУВА ЖИВОТИ, РЕКОА АКТИВИСТИТЕ НА РОЗОВАТА ПРОШЕТКА

Ракот на дојка не е крај, знаете дека не сте сами, кажа претседателката на здружението „Борка“ Биба Додева, на 11. Розовата прошетка - Напред розово з ...
ОЛИВИЈА ЊУТН-ЏОН ПРОДАВА СЀ ОД „БРИЛИЈАНТИН“ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ОД РАК

ОЛИВИЈА ЊУТН-ЏОН ПРОДАВА СЀ ОД „БРИЛИЈАНТИН“ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ОД РАК

Австралиската актерка и пејачка Оливија Њутн-Џон ги стави на аукција кожената јакна и хеланките кои ги носеше во последната сцена од култниот филм „Бр ...
ИНТИМЕН ТЕАТАР ПОДГОТВУВА ПРЕТСТАВА СО ЖЕНИ КОИ ГО ПОБЕДИЛЕ РАКОТ НА ДОЈКА

ИНТИМЕН ТЕАТАР ПОДГОТВУВА ПРЕТСТАВА СО ЖЕНИ КОИ ГО ПОБЕДИЛЕ РАКОТ НА ДОЈКА

Интимен театар од Битола ја подготвува претставата „Жени“ во режија на Софија Ристевска Петрушева во која ќе учествуваат битолчанки кои го победиле ка ...
ЗА ПРВПАТ БЕСПЛАТЕН ГРАДНИК ЗА ВЕШТАЧКА ДОЈКА ЗА ОПЕРИРАНИТЕ ОД РАК НА ДОЈКА

ЗА ПРВПАТ БЕСПЛАТЕН ГРАДНИК ЗА ВЕШТАЧКА ДОЈКА ЗА ОПЕРИРАНИТЕ ОД РАК НА ДОЈКА

Од оваа година жените оперирани од рак на дојка ќе може да добијат ортопедски градници на товар на Фондот за здравствено осигурување, соопшти Министер ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ