Таг: рак

1 2 3 4 30 / 31 НАПИСИ
СЕВИЛЈА МУ ДАДЕ ТРИ ГОЛА НА ЛИВЕРПУЛ ОТКАКО ТРЕНЕРОТ НА ПОЛУВРЕМЕТО ОТКРИЛ ДЕКА ИМА РАК

СЕВИЛЈА МУ ДАДЕ ТРИ ГОЛА НА ЛИВЕРПУЛ ОТКАКО ТРЕНЕРОТ НА ПОЛУВРЕМЕТО ОТКРИЛ ДЕКА ИМА РАК

Фудбалерите на Севилја се вратија од три гола негатива против Ливерпул во петтото коло на Лигата на шампионите, откако тренерот Едуардо Берицо на полу ...
ОСВОЈУВАЧКАТА НА ВИМБЛДОН ЈАНА НОВОТНА ПОЧИНА НА 49 ГОДИНИ

ОСВОЈУВАЧКАТА НА ВИМБЛДОН ЈАНА НОВОТНА ПОЧИНА НА 49 ГОДИНИ

Една од најдобрите чешки тенисерки на сите времиња Јана Новотна почина на 49-годишна возраст по долго и тешко боледување. „По долга битка со рак, Ј ...
БИТОЛЧАНИ СНИМИЈА ПЕСНА ЗА СОГРАЃАНИТЕ КОИ УМРЕА ОД РАК ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

БИТОЛЧАНИ СНИМИЈА ПЕСНА ЗА СОГРАЃАНИТЕ КОИ УМРЕА ОД РАК ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

„Другар ми умре ненадејно, во градот е сѐ позагадено, а се немаше никому продадено“, е еден од стиховите на песната „Умре од рак“, напишана и испејана ...
ОСЛОБОДЕН КИНЕСКИОТ НОБЕЛОВЕЦ И ДИСИДЕНТ ЛУ СЈАОБО

ОСЛОБОДЕН КИНЕСКИОТ НОБЕЛОВЕЦ И ДИСИДЕНТ ЛУ СЈАОБО

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент Лју Сјаобо е ослободен од затвор, откако на 23 мај му бил дијагностициран рак на црниот дро ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ РОЏЕР МУР, ПРОСЛАВЕН КАКО ЏЕЈМС БОНД

ПОЧИНА АКТЕРОТ РОЏЕР МУР, ПРОСЛАВЕН КАКО ЏЕЈМС БОНД

Почина актерот сер Роџер Мур, најпознат по улогата на Џејмс Бонд. Имаше 89 години. Мур го играше славниот шпион во 7 Бонд филмови, меѓу кои и „Живе ...
БИТОЛСКИ АКТИВИСТ СО ПЕРФОРМАНС АПЕЛИРА ЗА ПОМОШ НА МАЈКА МУ БОЛНА ОД РАК

БИТОЛСКИ АКТИВИСТ СО ПЕРФОРМАНС АПЕЛИРА ЗА ПОМОШ НА МАЈКА МУ БОЛНА ОД РАК

Младиот битолски активист Никола Шиндре со жесток, тегобен перформанс отворено проговори за битката со ракот во неговото семејство, која во моментов и ...
КРАБИ ГО ЗАМЕНИЈА ЕЗЕРСКИОТ РАК ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

КРАБИ ГО ЗАМЕНИЈА ЕЗЕРСКИОТ РАК ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Во Охридското Езеро последниве години во голем број се појавија краби, животни од класата ракови со десет нозе. Нив пред неколку децении речиси и да г ...
ЏИНОВСКИ РАК УЛОВЕН ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

ЏИНОВСКИ РАК УЛОВЕН ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Во езерските води кај каналот Студенчишта кај Охрид, охриѓанецот Тане Србиновски улови џиновски рак. Долг е околу триесет сантиметри, а заедно со пипа ...
МАКЕДОНСКИ ЧЕРНОБИЛ БЛИЗУ КУМАНОВО – ДИВА ДЕПОНИЈА СО АРСЕН ГО УБИВА ТАБАНОВЦЕ  

МАКЕДОНСКИ ЧЕРНОБИЛ БЛИЗУ КУМАНОВО – ДИВА ДЕПОНИЈА СО АРСЕН ГО УБИВА ТАБАНОВЦЕ  

Неколку илјади тони јаловина од затворениот рудник за хром и антимон во Лојане, со децении ги труе жителите на кумановското село Табановце и поширокио ...
ОД ЗАГАДЕН ВОЗДУХ СЕ 30 ОТСТО ОД СМРТНИТЕ СЛУЧАИ

ОД ЗАГАДЕН ВОЗДУХ СЕ 30 ОТСТО ОД СМРТНИТЕ СЛУЧАИ

Аерозагадувањето е главен ризик фактор за смрт кај 25 отсто од смртните случаи од срцеви и мозочни удари и кај 4,6 отсто од починатите пациенти со рак ...
1 2 3 4 30 / 31 НАПИСИ