Таг: Репортери без граници

РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГО ПРОГЛАСИ ОРБАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛ НА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГО ПРОГЛАСИ ОРБАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛ НА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан стана прв лидер на една држава од Европската Унија кого организацијата Репортери без граници (РСФ) го прогласи за „неп ...
РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГИ ОСУДИ ЗАКАНИТЕ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК И МКД.МК

РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ ГИ ОСУДИ ЗАКАНИТЕ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ ЗА КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК И МКД.МК

Угледната меѓународна организација Репортери без граници (РСФ) ги осуди заканите за кривични пријави против редакциите САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК и ...
САМО 9% ОД СВЕТСКАТА ПОПУЛАЦИЈА ЖИВЕЕ ВО ЗЕМЈИ СО СЛОБОДНИ МЕДИУМИ, ОБЈАВИ „РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ“

САМО 9% ОД СВЕТСКАТА ПОПУЛАЦИЈА ЖИВЕЕ ВО ЗЕМЈИ СО СЛОБОДНИ МЕДИУМИ, ОБЈАВИ „РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ“

Организацијата „Репортери без граници“ (РСФ) на Светскиот ден на слобода на медиуми објави поразителни податоци дека помалку од десет проценти од свет ...
ДЕМОКРАТИЈАТА Е ЖРТВА НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ КАМПАЊАТА НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

ДЕМОКРАТИЈАТА Е ЖРТВА НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ КАМПАЊАТА НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

За да го одбележи Светскиот ден на слободата на медиумите 3 Мај, Репортери без граници ја лансираше кампањата Бори се против лажните вести (#FightFake ...
МАКЕДОНИЈА Е НА 109 МЕСТО СПОРЕД СЛОБОДА НА МЕДИУМИ, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

МАКЕДОНИЈА Е НА 109 МЕСТО СПОРЕД СЛОБОДА НА МЕДИУМИ, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

Македонија, е на 109 место според Индексот на слобода за медиуми во светот за 2018 на Репортери без граници, што е скок за две места од лани кога била ...
НОВИНАРКАТА САШКА ЦВЕТКОВСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА „СИГНАЛ ЗА ЕВРОПА“ ВО ВИЕНА

НОВИНАРКАТА САШКА ЦВЕТКОВСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА „СИГНАЛ ЗА ЕВРОПА“ ВО ВИЕНА

Сашка Цветковска, новинарката од Истражувачката репортерска лабораторија, е добитник на годинашната награда „Сигнал за Европа“. Станува збор за наг ...
МАКЕДОНИЈА ИМА НАЈМАЛА СЛОБОДА НА МЕДИУМИ НА БАЛКАНОТ, СПОРЕД ИНДЕКСОТ НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

МАКЕДОНИЈА ИМА НАЈМАЛА СЛОБОДА НА МЕДИУМИ НА БАЛКАНОТ, СПОРЕД ИНДЕКСОТ НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

  Македоја е најлошо рангирана балканска земја според Индексот за слобода на медиумите во светот за 2017 на Репортери без граници, што организ ...
РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ БАРА ВЛАСТИТЕ ДА ЈА ГАРАНТИРААТ БЕЗБЕДНОСТА НА НОВИНАРИТЕ

РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ БАРА ВЛАСТИТЕ ДА ЈА ГАРАНТИРААТ БЕЗБЕДНОСТА НА НОВИНАРИТЕ

Меѓународната организација Репортери без граници (РСФ) ги осуди нападите на македонски новинари за време на протестите во Скопје и другите градови и п ...
СПОРЕД СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ МАКЕДОНИЈА Е НА 118. МЕСТО ОД 180 ЗЕМЈИ

СПОРЕД СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ МАКЕДОНИЈА Е НА 118. МЕСТО ОД 180 ЗЕМЈИ

Македонија е на 118. место според индексот на слобода на медиумите, на листата за 2016 на угледната организација Репортери без граници, што излезе ден ...
9 / 9 НАПИСИ