Таг: „Северен пол“

АРКТИЧКИОТ АРХИПЕЛАГ СВАЛБАРД ЗАБРАНИ ХЕЛИКОПТЕРИ НА СНИМАЊЕТО НА НОВИОТ ФИЛМ „НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА“

АРКТИЧКИОТ АРХИПЕЛАГ СВАЛБАРД ЗАБРАНИ ХЕЛИКОПТЕРИ НА СНИМАЊЕТО НА НОВИОТ ФИЛМ „НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА“

Продуцентите на новиот филм од франшизата „Невозможна мисија“ се откажаа од обидот да добијат дозвола за слетувањe на десетици хеликоптери на Свалбард ...
МАКЕДОНИЈА СО „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ И „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ПАК ИМА ДВА ФИЛМА КАНДИДАТИ ЗА ОСКАР

МАКЕДОНИЈА СО „НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ И „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ПАК ИМА ДВА ФИЛМА КАНДИДАТИ ЗА ОСКАР

Македонија и за Оскарите во 2023, како и во 2021, има два филма во трка за номинации за најдобар странски и краток филм. „Најсреќниот човек на светот“ ...
„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА МЕЃУ КАНДИДАТИТЕ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАР ЗА НАЈДОБАР КРАТОК ФИЛМ

„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА МЕЃУ КАНДИДАТИТЕ ЗА ЕВРОПСКИ ОСКАР ЗА НАЈДОБАР КРАТОК ФИЛМ

„Северен пол“ на Марија Апчевска се најде меѓу кандидатите за годинашниот Европски оскар за најдобар краток филм. Во пошироката конкуренција се уште 2 ...
„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ПОБЕДИ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО БИЛБАО И ДОБИ КАНДИДАТУРИ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ И ЕВРОПСКИОТ ОСКАР

„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ПОБЕДИ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО БИЛБАО И ДОБИ КАНДИДАТУРИ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ И ЕВРОПСКИОТ ОСКАР

Краткиот филм „Северен пол“ на режисерката Марија Апчевска-Петровска ја освои Големата награда на 63. Интернационален фестивал на документарен и крато ...
ВЕЧЕРВА СКОПСКА ПРЕМИЕРА НА КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА

ВЕЧЕРВА СКОПСКА ПРЕМИЕРА НА КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА

Краткиот филм „Северен пол“ на режисерката Марија Апчевска-Петровска вечерва во Паркот на Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе ја има скопската премие ...
ПОВЕЌЕ СЕ ТРЕТИРААТ СПОРТСКИТЕ УСПЕСИ, ОТКОЛКУ ОНИЕ ВО КУЛТУРАТА, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ РОБЕРТ НАСКОВ

ПОВЕЌЕ СЕ ТРЕТИРААТ СПОРТСКИТЕ УСПЕСИ, ОТКОЛКУ ОНИЕ ВО КУЛТУРАТА, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ РОБЕРТ НАСКОВ

„Македонската јавност не му придаде голема важност на нашиот успех. Повеќе се третираат спортските успеси отколку оние во културата“, рече Роберт Наск ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ТИТАН“ НА ЖУЛИЈА ДУКУРНО

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ТИТАН“ НА ЖУЛИЈА ДУКУРНО

Филмот „Титан“ на француската режисерка Жулија Дукурно ја доби Златната палма на 74. Кански филмски фестивал, кој завршува вечерва. Ова е првпат режис ...
НЕЗАМИСЛИВО БЕШЕ ИСКУСТВОТО ВО КАН, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА АПЧЕВСКА ПО ПРОЕКЦИЈАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

НЕЗАМИСЛИВО БЕШЕ ИСКУСТВОТО ВО КАН, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА АПЧЕВСКА ПО ПРОЕКЦИЈАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

„Незамисливо и неповторливо беше искуството во Кан“, вели македонската режисерка Марија Апчевска чиј краток игран филм „Северен пол“ вчера имаше преми ...
ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

Освоивме досега неосвоива тврдина за македонскиот филм, вели продуцентот Роберт Насков откако краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Пет ...
КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански фестивал. О ...
10 / 10 НАПИСИ