Таг: сликар

1 2 10 / 19 НАПИСИ
ПОЧИНА СЛИКАРОТ И ИСТРАЖУВАЧ НА ШАРА АЛЕКСАНДАР НАСТЕСКИ

ПОЧИНА СЛИКАРОТ И ИСТРАЖУВАЧ НА ШАРА АЛЕКСАНДАР НАСТЕСКИ

Почина сликарот и истражувач Александар В. Настески од Тетово, соопшти семејството. Имаше 74 години. Настески е еден од истражувачите на карпестата ...
ПОЧИНА СЛИКАРОТ И МУЗИЧАР СЛОБОДАН ДАНЕ КАПЕВСКИ

ПОЧИНА СЛИКАРОТ И МУЗИЧАР СЛОБОДАН ДАНЕ КАПЕВСКИ

На 65 години почина сликарот, музичар и видна личност на скопскиот урбан живот Слободан Дане Капевски. Роден во 1957 година, Капевски го завршил Школ ...
ДЕЛА НА ВАСКО ТАШКОВСКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ГОРНАТА ГИМНАЗИЈА КАДЕ ШТО УЧЕЛ ВО БИТОЛА

ДЕЛА НА ВАСКО ТАШКОВСКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ГОРНАТА ГИМНАЗИЈА КАДЕ ШТО УЧЕЛ ВО БИТОЛА

Двесет извонредни ликовни дела на македонскиот академски сликар Васко Ташковски, кого многумина го нарекуваат и македонскиот Дали, се изложени во библ ...
СПОКОЈНО СПИЈАМ СЕГА КОГА ДЕЛАТА НА МОЈОТ ДИМИТАР КОНДОВСКИ МОЖАТ ДА СЕ ВИДАТ НА ИЗЛОЖБА, ВЕЛИ ХИЛДА, СОПРУГАТА НА ГОЛЕМИОТ СЛИКАР

СПОКОЈНО СПИЈАМ СЕГА КОГА ДЕЛАТА НА МОЈОТ ДИМИТАР КОНДОВСКИ МОЖАТ ДА СЕ ВИДАТ НА ИЗЛОЖБА, ВЕЛИ ХИЛДА, СОПРУГАТА НА ГОЛЕМИОТ СЛИКАР

Ретроспективната изложба на академик Димитар Кондовски, еден од највлијателните ликовни уметници во повоена Македонија,  веќе втор месец предизвикува ...
РЕТРОСПЕКТИВАТА НА КОНДОВСКИ ДАВА РЕДОК УВИД ВО ДОМАШНАТА КОЛЕКЦИЈА НА УМЕТНИКОТ

РЕТРОСПЕКТИВАТА НА КОНДОВСКИ ДАВА РЕДОК УВИД ВО ДОМАШНАТА КОЛЕКЦИЈА НА УМЕТНИКОТ

Полн беше Даут пашин амам на синоќешното отворање на изложбата на Димитар Кондовски, еден од најзначајните македонски современи сликари. Тоа не е само ...
САКАМ ДА ГО ИЗНЕСАМ НАДВОР МИКРОКОСМОСОТ НА МОЕТО АТЕЛЈЕ – РУБЕНС КОРУБИН СО ИЗЛОЖБА ГО СЛАВИ 70. РОДЕНДЕН И 45 ГОДИНИ КАРИЕРА

САКАМ ДА ГО ИЗНЕСАМ НАДВОР МИКРОКОСМОСОТ НА МОЕТО АТЕЛЈЕ – РУБЕНС КОРУБИН СО ИЗЛОЖБА ГО СЛАВИ 70. РОДЕНДЕН И 45 ГОДИНИ КАРИЕРА

Седумдесет години живот и 45 години од дипломирањето на Ликовната академија во Белград се поводите поради кои Рубенс Корубин, еден од најреномираните ...
ОД СКОПЈЕ САМО ИМЕТО ГО САКАМ, ОТИ МИ ЅВОНИ ВО УШИТЕ НА СПОМЕНИ, ВЕЛИ ИЛИЈА ПЕНУШЛИСКИ ЗА НОВАТА ИЗЛОЖБА „ГРАДОТ“

ОД СКОПЈЕ САМО ИМЕТО ГО САКАМ, ОТИ МИ ЅВОНИ ВО УШИТЕ НА СПОМЕНИ, ВЕЛИ ИЛИЈА ПЕНУШЛИСКИ ЗА НОВАТА ИЗЛОЖБА „ГРАДОТ“

Мистериозни облаци од Париз, тајни улици и кошер ресторани од Рим, куќи, кули, мостови, бротчиња, скршени градови, измислени градови доминираат во нов ...
СЛИКАТА „СОНЧОГЛЕДИ“ НА ВАН ГОГ ВЕЌЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПОМЕСТУВА ОД АМСТЕРДАМ

СЛИКАТА „СОНЧОГЛЕДИ“ НА ВАН ГОГ ВЕЌЕ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПОМЕСТУВА ОД АМСТЕРДАМ

Стара 130 години, сликата „Сончогледи“, едно од најпознатите дела на Винсент ван Гог, стана премногу чувствителна за да оди на светски изложби и засек ...
СПОМЕНИК ЗА ЕДНОРАКИОТ ФРАНЦУСКИ УМЕТНИК ОД МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ПОСТАВЕН ВО БИТОЛА

СПОМЕНИК ЗА ЕДНОРАКИОТ ФРАНЦУСКИ УМЕТНИК ОД МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ПОСТАВЕН ВО БИТОЛА

Војникот Етјен Андре Валентин (1893-1940) не бил единствениот француски уметник од Македонскиот фронт, кој со молив и хартија ги овековечил случувањат ...
ЧИЧКОТО НА ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР ТИМОНИЕ СОЗДАЛ УМЕТНИЧКИ ДЕЛА НА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ, ОТКРИ ТОЈ ВО НОВАЦИ

ЧИЧКОТО НА ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР ТИМОНИЕ СОЗДАЛ УМЕТНИЧКИ ДЕЛА НА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ, ОТКРИ ТОЈ ВО НОВАЦИ

Алмери Лобел-Риш, чичко на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние и по професија ликовен уметник, бил со француската војска на Македонскиот фронт за ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ