Таг: Словачка

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СЛОВАЧКИ РЕЖИСЕР ЈУРАЈ ЈАКУБИСКО

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СЛОВАЧКИ РЕЖИСЕР ЈУРАЈ ЈАКУБИСКО

Почина словачкиот режисер Јурај Јакубиско, кој беше прогласен за најдобар филмски режисер на 20 век во својата земја. Имаше 84 години. Јакубиско почин ...
ПИКОЛОМИНИ ЗА МОДЕРНО СКОПЈЕ

ПИКОЛОМИНИ ЗА МОДЕРНО СКОПЈЕ

Дај им пари. И не чепкај ги копчињата. ...
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЌЕ ГО СЛЕДАТ ПРИНЦИПИЕЛНИОТ ОДНОС НА СЛОВАЧКА, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПО СРЕДБАТА СО СЛОВАЧКАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА ЧАПУТОВА

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЌЕ ГО СЛЕДАТ ПРИНЦИПИЕЛНИОТ ОДНОС НА СЛОВАЧКА, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПО СРЕДБАТА СО СЛОВАЧКАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА ЧАПУТОВА

Претседателот Стево Пендаровски денеска е домаќин на словачката претседателка Зузана Чапутова, на која ѝ се заблагодари за постојаната и исклучително ...
11-ГОДИШЕН УКРАИНЕЦ САМ СТИГНА ДО СЛОВАЧКА СО КЕСА, РАНЕЦ И ЗАПИШАН ТЕЛЕФОНСКИ БРОЈ НА РАКА

11-ГОДИШЕН УКРАИНЕЦ САМ СТИГНА ДО СЛОВАЧКА СО КЕСА, РАНЕЦ И ЗАПИШАН ТЕЛЕФОНСКИ БРОЈ НА РАКА

Единаесетгодишно момче безбедно пристигна во Словачка откако патувало 1.200 километри од источна Украина со пластична кеса, ранец, пасош и запишан тел ...
И ЧЕШКА И СЛОВАЧКА ИМ ЗАБРАНИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ДА ОДАТ ВО РЕСТОРАНИ, ПАБОВИ И ЈАВНИ УСТАНОВИ

И ЧЕШКА И СЛОВАЧКА ИМ ЗАБРАНИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ ДА ОДАТ ВО РЕСТОРАНИ, ПАБОВИ И ЈАВНИ УСТАНОВИ

На невакцинираните во Чешка и Словачка од денеска им е забранет влез во пабовите и јавните установи, додека болниците во двете земји се полнат со кови ...
СЛОВАЧКА Е ВТОРАТА ДРЖАВА ОД ЕУ КОЈА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА СО „СПУТНИК“

СЛОВАЧКА Е ВТОРАТА ДРЖАВА ОД ЕУ КОЈА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА СО „СПУТНИК“

Словачка стана втора земја од Европската Унија која почна да го вакцинира своето население со руската вакцина „спутник“, иако таа засега не е одобрена ...
НА ДЕТСКАТА КЛИНИКА ЛЕЖАТ 15 ДЕЦА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, СИТЕ СЕ СТАБИЛНИ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРКАТА СОФИЈАНОВА

НА ДЕТСКАТА КЛИНИКА ЛЕЖАТ 15 ДЕЦА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, СИТЕ СЕ СТАБИЛНИ, РЕЧЕ ДИРЕКТОРКАТА СОФИЈАНОВА

Трендот на намалување на бројот на заболени од ковид-10 се забележува и кај децата, рече денеска директорката на Клиниката за детски болести д-р Аспаз ...
СЛОВАЧКИОТ ПРЕМИЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПО КРИТИКИТЕ ДЕКА НА СВОЈА РАКА НАРАЧАЛ РУСКИ ВАКЦИНИ

СЛОВАЧКИОТ ПРЕМИЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПО КРИТИКИТЕ ДЕКА НА СВОЈА РАКА НАРАЧАЛ РУСКИ ВАКЦИНИ

Словачкиот премиер Игор Матович изненадувачки соопшти дека поднесува оставка и дека ќе си ги сменат местата со министерот за финансии Едуард Хегер, ст ...
РАЗДОР ВО СЛОВАЧКАТА ВЛАДА ОТКАКО ПРЕМИЕРОТ МАТОВИЧ ТАЈНО ДОГОВОРИЛ ДВА МИЛИОНА РУСКИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

РАЗДОР ВО СЛОВАЧКАТА ВЛАДА ОТКАКО ПРЕМИЕРОТ МАТОВИЧ ТАЈНО ДОГОВОРИЛ ДВА МИЛИОНА РУСКИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

По Унгарија, Словачка е втората земја од Европска Унија која ја одобри руската вакцина против ковид-19 „спутник“, што доведе до криза и раздор во тамо ...
НЕПРИФАТЛИВА Е ИДЕЈАТА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ОБВРСКА ДА ГИ ИСПРАВИ НАВОДНИТЕ ПОГРЕШНИ ТОЛКУВАЊА НА ИСТОРИЈАТА, ВЕЛАТ ЧЕШКА И СЛОВАЧКА

НЕПРИФАТЛИВА Е ИДЕЈАТА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ОБВРСКА ДА ГИ ИСПРАВИ НАВОДНИТЕ ПОГРЕШНИ ТОЛКУВАЊА НА ИСТОРИЈАТА, ВЕЛАТ ЧЕШКА И СЛОВАЧКА

ЕУ не треба да биде судија за историските прашања, велат министрите за надворешни работи на Чешка Томаш Петричек и на Словачка Иван Корчок, во заеднич ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ