Таг: смртна казна

САД ПО 70 ГОДИНИ ПРВПАТ ЌЕ ЕГЗЕКУТИРААТ ЖЕНА, ОСУДЕНА ЗА УБИСТВО НА ТРУДНИЦА

САД ПО 70 ГОДИНИ ПРВПАТ ЌЕ ЕГЗЕКУТИРААТ ЖЕНА, ОСУДЕНА ЗА УБИСТВО НА ТРУДНИЦА

Американското министерство за правда ја закажа првата федерална егзекуција на жена по речиси 70 години пауза. Лиза Монтгомери, осудена за убиство од 2 ...
СМРТНА КАЗНА ЗА ПЕТ ЛИЦА ВМЕШАНИ ВО УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ

СМРТНА КАЗНА ЗА ПЕТ ЛИЦА ВМЕШАНИ ВО УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ

Суд во Саудиска Арабија осуди на смрт пет лица обвинети за убиството на новинарот Џамал Кашоги минатата година. Кашоги, познат критичар на саудиска ...
МНТ ЈА ОТВОРА СЕЗОНАТА СО ПРЕМИЕРАТА НА „БЕСАЧИ“, ДРАМА ЗА СМРТНАТА КАЗНА

МНТ ЈА ОТВОРА СЕЗОНАТА СО ПРЕМИЕРАТА НА „БЕСАЧИ“, ДРАМА ЗА СМРТНАТА КАЗНА

Претставата „Бесачи“, по текст на актуелниот британско-ирски автор Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев од Бугарија, вечерва (20 часот) премиерн ...
ПУБЛИКАТА САКА ДА СЕ ПЛАШИ ОД СМРТТА И ДА ГО СПОДЕЛИ ТОА, ВЕЛИ ЈАВОР ГРДЕВ КОЈ РЕЖИРА ПРЕТСТАВА ЗА СМРТНАТА КАЗНА ВО МНТ

ПУБЛИКАТА САКА ДА СЕ ПЛАШИ ОД СМРТТА И ДА ГО СПОДЕЛИ ТОА, ВЕЛИ ЈАВОР ГРДЕВ КОЈ РЕЖИРА ПРЕТСТАВА ЗА СМРТНАТА КАЗНА ВО МНТ

Бугарскиот режисер Јавор Грдев, еден од најзначајните современи европски театарски автори, привршува со пробите за претставата „Бесачи“ во Македонскио ...
БРУНЕЈ ГО ВОВЕДЕ ЗАКОНОТ СО КОЈ ХОМОСЕКСУАЛЦИ ЌЕ СЕ КАМЕНУВААТ ДО СМРТ

БРУНЕЈ ГО ВОВЕДЕ ЗАКОНОТ СО КОЈ ХОМОСЕКСУАЛЦИ ЌЕ СЕ КАМЕНУВААТ ДО СМРТ

Малиот азиски султанат Брунеј го воведе новиот строг исламски закон кој предвидува казнување на хомосексуалци со каменување до смрт, потег што предизв ...
3.700 СЕ ПРИТВОРЕНИ ВО БРАНОТ ПРОТЕСТИ ВО ИРАН, ОБЈАВИ ПРАТЕНИК

3.700 СЕ ПРИТВОРЕНИ ВО БРАНОТ ПРОТЕСТИ ВО ИРАН, ОБЈАВИ ПРАТЕНИК

Иран притвори 3.700 луѓе за време на бранот демонстрации против државната политика и религиозните власти, објави денеска ирански пратеник. Реформис ...
СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ВЕСНИК ГО ОСУДИ ТРАМП НА СМРТ ЗАШТО ГО НАВРЕДИЛ КИМ ЏОНГ-УН

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ВЕСНИК ГО ОСУДИ ТРАМП НА СМРТ ЗАШТО ГО НАВРЕДИЛ КИМ ЏОНГ-УН

Севернокорејски државен медиум го нападна Доналд Трамп што го навредил Ким Џонг-Ун и објави дека за тоа заслужува да биде осуден на смртна казна. У ...
ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРВ ПРИОРИТЕТ ЌЕ МУ БИДЕ ВРАЌАЊЕТО НА СМРТНАТА КАЗНА

ЕРДОГАН ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НА РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРВ ПРИОРИТЕТ ЌЕ МУ БИДЕ ВРАЌАЊЕТО НА СМРТНАТА КАЗНА

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа на референдумот со кој му се овозможуваат далекусежни нови овластувања, велејќи дека победил ...
КИНА ПОГУБУВА ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ОТКОЛКУ ОСТАТОКОТ ОД СВЕТОТ ЗАЕДНО

КИНА ПОГУБУВА ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ОТКОЛКУ ОСТАТОКОТ ОД СВЕТОТ ЗАЕДНО

Кина погубува повеќе луѓе секоја година отколку целиот останат свет заедно, со систем за казни целосно скриен под официјална тајна, се вели во извешта ...
9 / 9 НАПИСИ