Таг: спор за името

1 5 6 767 / 67 НАПИСИ
ШТО ЌЕ ПРАВИМЕ БЕЗ НАЦИОНАЛИЗМОТ НА ГРУЕВСКИ И СЛИКИТЕ НА МИЛОШОСКИ, ПРАШУВА ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

ШТО ЌЕ ПРАВИМЕ БЕЗ НАЦИОНАЛИЗМОТ НА ГРУЕВСКИ И СЛИКИТЕ НА МИЛОШОСКИ, ПРАШУВА ГРЧКИ „КАТИМЕРИНИ“

Грција е загрижена дека со заминувањето од власт на Никола Груевски останува без аргументи да ги блокира евротлантските интеграции на Македонија, вели ...
НЕ ТРЕБА ДА СЕ ОЧЕКУВААТ ЗНАЧАЈНИ ПРОМЕНИ ВО СПОРОТ СО ГРЦИЈА, ИЗЈАВИ ПОСРЕДНИКОТ МЕТЈУ НИМИЦ

НЕ ТРЕБА ДА СЕ ОЧЕКУВААТ ЗНАЧАЈНИ ПРОМЕНИ ВО СПОРОТ СО ГРЦИЈА, ИЗЈАВИ ПОСРЕДНИКОТ МЕТЈУ НИМИЦ

Специјалниот пратеник на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во Скопје рече дека не треба да се очекуваат значајни промени во ...
СПОРОТ ЗА ИМЕТО БИ СЕ РЕШИЛ АКО ГРЦИЈА НЕ ЈА БЛОКИРА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ

СПОРОТ ЗА ИМЕТО БИ СЕ РЕШИЛ АКО ГРЦИЈА НЕ ЈА БЛОКИРА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ

  Ако Грција не ја блокира Македонија за влез во НАТО ќе настане многу позитивна клима за решавање на спорот за името, рече министерот за надв ...
НИМИЦ В НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ, ПА ВО АТИНА

НИМИЦ В НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ, ПА ВО АТИНА

Специјалниот претставник на Обединетите нации и посредник во преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, в недела ќе дојде во ...
НЕПРАВДА Е ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ Е ЧЛЕНКА НА НАТО, КАЖА ЧАВУШОГЛУ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

НЕПРАВДА Е ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ Е ЧЛЕНКА НА НАТО, КАЖА ЧАВУШОГЛУ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу кажа дека Македонија заслужува да биде членка на НАТО и дека прашањето за името е голема непра ...
И НА ГРЦИЈА Ѝ ОДГОВАРА ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

И НА ГРЦИЈА Ѝ ОДГОВАРА ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров е убеден дека и Грција има интерес за европска Македонија. На покана на неговиот грчки колега Никос Ко ...
БУНДЕСТАГОТ ЗА МАКЕДОНИЈА: ГЕРМАНИЈА БАРА БРЗИ ИЗБОРИ,  ТЕХНИЧКА ВЛАДА И ИСЧЕКОР ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА

БУНДЕСТАГОТ ЗА МАКЕДОНИЈА: ГЕРМАНИЈА БАРА БРЗИ ИЗБОРИ,  ТЕХНИЧКА ВЛАДА И ИСЧЕКОР ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА

СПЕЦИЈАЛНО ОД БЕРЛИН – СИЛВЕРА ПАДОРИ КЛЕНКЕ Актуелната состојба во Македонија е загрижувачка! Ова пред членовите на Комисијата за надворешна полит ...
1 5 6 767 / 67 НАПИСИ