Таг: суша

ПОЖАРИТЕ ШТО БЕСНЕАТ НИЗ КАЛИФОРНИЈА ГО НАПРАВИЈА НЕБОТО НАД САН ФРАНЦИСКО ПОРТОКАЛОВО

ПОЖАРИТЕ ШТО БЕСНЕАТ НИЗ КАЛИФОРНИЈА ГО НАПРАВИЈА НЕБОТО НАД САН ФРАНЦИСКО ПОРТОКАЛОВО

Пожарите во северна Калифорнија се заканија на илјадници домови откако потпомогнати од силни ветрови се претворија во чудовиште кое пеплоса куќи во ма ...
ВОДОСТОЈОТ НА ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО Е ТРИ МЕТРИ ПОД НОРМАЛАТА, НАЈНИЗОК ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ДЕЦЕНИИ

ВОДОСТОЈОТ НА ПРЕСПАНСКОТО ЕЗЕРО Е ТРИ МЕТРИ ПОД НОРМАЛАТА, НАЈНИЗОК ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ДЕЦЕНИИ

Водостојот на Преспанското Езеро е три метри под нормалниот водостој. Ова е најголем пад на езерскиот водостој во последните дваесет и повеќе години, ...
СУШАТА Е ПОГУБНА ЗА ПЧЕЛИТЕ И МОРАВ ОД КАРПИТЕ ДА ГИ СЕЛАМ ВО КОШНИЦИ, ВЕЛИ ПЧЕЛАРКАТА И ЅВЕЗДА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ АТИЏЕ МУРАТОВА

СУШАТА Е ПОГУБНА ЗА ПЧЕЛИТЕ И МОРАВ ОД КАРПИТЕ ДА ГИ СЕЛАМ ВО КОШНИЦИ, ВЕЛИ ПЧЕЛАРКАТА И ЅВЕЗДА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ АТИЏЕ МУРАТОВА

Промената на климата е погубна и за пчелите, вели ѕвездата на македонскиот документарец „Медена земја“, Атиџе Муратова. Последната жена-одгледувач на ...
КЕЈПТАУН СЕ РАДУВА НА ДОЖДОТ, ОДЛОЖЕН ДЕНОТ КОГА ГРАДОТ ЦЕЛОСНО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА

КЕЈПТАУН СЕ РАДУВА НА ДОЖДОТ, ОДЛОЖЕН ДЕНОТ КОГА ГРАДОТ ЦЕЛОСНО ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА

Кога конечно заврна во Кејптаун, луѓето истрчаа од рестораните каде беа на вечера за да го видат дождот, а други со кофи во рацете трчаат да соберат о ...
СЕ ВЛОШУВА СИТУАЦИЈАТА ВО КЕЈПТАУН, ДО АПРИЛ ЌЕ ОСТАНЕ ЦЕЛОСНО БЕЗ ВОДА

СЕ ВЛОШУВА СИТУАЦИЈАТА ВО КЕЈПТАУН, ДО АПРИЛ ЌЕ ОСТАНЕ ЦЕЛОСНО БЕЗ ВОДА

Најновите сателитски снимки покажуваат алармантно пресушување на најголемиот резервоар во Кејптаун, како што градот се ближи кон денот кога целосно ќе ...
ТЕТОВСКОТО ЈАБОЛКО И ГРАВЧЕ СО РЕКОРДНО ВИСОКИ ЦЕНИ, ОТИ СТУДОТ И СУШАТА ГО СОТРЕА РОДОТ

ТЕТОВСКОТО ЈАБОЛКО И ГРАВЧЕ СО РЕКОРДНО ВИСОКИ ЦЕНИ, ОТИ СТУДОТ И СУШАТА ГО СОТРЕА РОДОТ

Деновиве на тетовскиот пазар тешко може да се најде прочуеното тетовско гравче. На прсти се бројат оние што го продаваат па дури и во четвртоците, ког ...
ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

Властите во Ватикан исклучија 100 фонтани, вклучувајќи ги и двете барокни ремек дела на плоштадот „Св. Петар“, поради долготрајната суша во малиот гра ...
НИВИТЕ ВО БОГДАНЦИ ТРИ ДЕНА БЕЗ ВОДА, СЕ ЧЕКА МИНИСТЕРОТ САДУЛА ДУРАКИ ДА ГО ОТВОРИ ВЕНТИЛОТ ОД ДОЈРАН

НИВИТЕ ВО БОГДАНЦИ ТРИ ДЕНА БЕЗ ВОДА, СЕ ЧЕКА МИНИСТЕРОТ САДУЛА ДУРАКИ ДА ГО ОТВОРИ ВЕНТИЛОТ ОД ДОЈРАН

АД „Водостопанство“ ги затвори вентилите од системот за наводнување од браната Паљурци кај Богданци. Нивото на водата во ова брана падна на самиот мин ...
8 / 8 НАПИСИ