Таг: светска премиера

НОВИНАРИТЕ ВО РИМ СО ТИШИНА, ПА ГОЛЕМ АПЛАУЗ ЈА ИСПРАТИЈА ЕКИПАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ

НОВИНАРИТЕ ВО РИМ СО ТИШИНА, ПА ГОЛЕМ АПЛАУЗ ЈА ИСПРАТИЈА ЕКИПАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ

Над 80 светски медиуми присуствуваа на денешната новинарска проекција на македонскиот филм „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски, во аудиториумот Парко ...
„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ УТРЕ ПРЕМИЕРНО НА РИМСКИОТ ФЕСТИВАЛ, ЗАЕДНО СО ОСКАРОВЦИТЕ СКОРСЕЗЕ И ХАУАРД

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ УТРЕ ПРЕМИЕРНО НА РИМСКИОТ ФЕСТИВАЛ, ЗАЕДНО СО ОСКАРОВЦИТЕ СКОРСЕЗЕ И ХАУАРД

„Врба“, шестиот долгометражен филм на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски,  утревечер ќе има светска премиера на 14. Филмски фестивал ...
СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ НА 19 ОКТОМВРИ НА РИМСКИОТ ФЕСТИВАЛ

СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ НА 19 ОКТОМВРИ НА РИМСКИОТ ФЕСТИВАЛ

„Врба“, шестиот долгометражен филм на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски, ќе има светска премиера на 19 октомври на 14. Филмски фести ...
МАНЧЕВСКИ Е РЕЖИСЕР ФИЛОЗОФ, ПРОВОКАТИВЕН КАКО И СЕКОГАШ, ВЕЛАТ БРАЗИЛСКИТЕ КРИТИЧАРИ ЗА НОВИОТ ФИЛМ „БИКИНИ МУН“

МАНЧЕВСКИ Е РЕЖИСЕР ФИЛОЗОФ, ПРОВОКАТИВЕН КАКО И СЕКОГАШ, ВЕЛАТ БРАЗИЛСКИТЕ КРИТИЧАРИ ЗА НОВИОТ ФИЛМ „БИКИНИ МУН“

Брилијантен авторски филм, Манчевски е режисер филозоф, провокативен како и секогаш, се дел од реакциите на филмската критика во Бразил по светската п ...
ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

ЖЕШКА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ВО БРАЗИЛ

„Бикини Мун“, петтиот игран филм на Милчо Манчевски синоќа имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, најголемиот фестивал во Латинс ...
„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО БРАЗИЛ, ИЗЛЕЗЕ И ПРВИОТ ТРЕЈЛЕР (ВИДЕО)

„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО БРАЗИЛ, ИЗЛЕЗЕ И ПРВИОТ ТРЕЈЛЕР (ВИДЕО)

Петтиот игран филм Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ќе има светска премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил, на 21 октомври. Ова е најголемиот фестивал ...
​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУН

​ ​„ИСЦЕЛИТЕЛ“, ДЕБИТО НА ​ ЃОРЧЕ​ ​СТАВРЕСКИ, СО СВЕТСКА ПРЕМИЕРА ВО СОЛУН

Филмот​ ​„Исцелител“, дебито на ​ Ѓорче​ ​Ставрески чиј работен​ ​наслов беше​ ​„Тајната​ ​состојка“ ќе има светска премиера на прeстојниот филмски фе ...
СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА КРАТКИОТ ФИЛМ „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НА АСПЕН ШОРТФЕСТ

СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА КРАТКИОТ ФИЛМ „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ НА АСПЕН ШОРТФЕСТ

Новиот експериментален краток филм „Крајот на времето“ на Милчо Манчевски ќе има светска премиера во конкуренцијата за награди на филмскиот фестивал А ...
НЕ НАПРАВИВ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО – ФИЛМОТ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ИЗЛЕЗЕ НА БЕРЛИНАЛЕ

НЕ НАПРАВИВ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО – ФИЛМОТ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ИЗЛЕЗЕ НА БЕРЛИНАЛЕ

(СПЕЦИЈАЛНО ОД БЕРЛИН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК: СИЛВЕРА ПАДОРИ-КЛЕНКЕ) „Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар Митевска синоќа ја имаше офиц ...
ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

На 17 ноември во Македонската опера и балет ќе се одржи светска премиера на балетската претстава, „Клеопатра“, со која примабалерината Александра Мија ...
10 / 10 НАПИСИ