Таг: Талибанци

1 2 3 5 10 / 45 НАПИСИ
ТАЛИБАНЦИТЕ ИМ НАРЕДИЈА НА ЖЕНИТЕ ДА НОСАТ БУРКА И ДА СЕДАТ ДОМА АКО НЕМААТ ВАЖНА РАБОТА НАДВОР

ТАЛИБАНЦИТЕ ИМ НАРЕДИЈА НА ЖЕНИТЕ ДА НОСАТ БУРКА И ДА СЕДАТ ДОМА АКО НЕМААТ ВАЖНА РАБОТА НАДВОР

Жените во Авганистан по неколку децении повторно ќе мора да бидат целосно покриени во јавност, откако талибанските власти усвоија уредба, според која ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ДОЈДОА ВО НОРВЕШКА НА РАЗГОВОР СО ЗАПАДНИТЕ ВЛАДИ, АВГАНИСТАН ВО ХУМАНИТАРНА КРИЗА

ТАЛИБАНЦИТЕ ДОЈДОА ВО НОРВЕШКА НА РАЗГОВОР СО ЗАПАДНИТЕ ВЛАДИ, АВГАНИСТАН ВО ХУМАНИТАРНА КРИЗА

Талибанска делегација предводена од министерот за надворешни работи Амир Кан Мутаки пристигна во Норвешка каде што во следните три дена ќе има средби ...
ТАЛИБАНЦИТЕ УБИЈА КИДНАПЕРИ И ГИ ОБЕСИЈА НА ЈАВНИ МЕСТА КАКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

ТАЛИБАНЦИТЕ УБИЈА КИДНАПЕРИ И ГИ ОБЕСИЈА НА ЈАВНИ МЕСТА КАКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Талибанците објавија дека убиле четворица осудени киднапери и ги обесиле нивните тела на плоштади во авганистанскиот град Херат. Талибанците уште пред ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ИСКЛУЧИЈА ДЕВОЈЧИЊАТА ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ИСКЛУЧИЈА ДЕВОЈЧИЊАТА ОД СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА

Талибанците ги исклучија девојчињата од средните училишта во Авганистан и им наредија само на машките ученици и професори да се вратат во училниците. ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ФОРМИРАА ВЛАДА ВО КОЈА ВЛЕЗЕ ЕДЕН ОД НАЈБАРАНИТЕ ЛУЃЕ НА ЛИСТАТА НА ФБИ

ТАЛИБАНЦИТЕ ФОРМИРАА ВЛАДА ВО КОЈА ВЛЕЗЕ ЕДЕН ОД НАЈБАРАНИТЕ ЛУЃЕ НА ЛИСТАТА НА ФБИ

Талибанците прогласија исламски емират во Авганистан и го објавија составот на новата привремена влада, на чие чело ќе биде Мула Хасан Акунд, близок с ...
ОТСЕГА ЌЕ ИМА СРЕЌЕН ЖИВОТ ВО МИР ВО ЦЕЛАТА ЗЕМЈА, КАЖАА ТАЛИБАНЦИТЕ, ПРОГЛАСУВАЈЌИ ПОБЕДА ПО БОРБИТЕ ВО ДОЛИНАТА ПАНЏШИР

ОТСЕГА ЌЕ ИМА СРЕЌЕН ЖИВОТ ВО МИР ВО ЦЕЛАТА ЗЕМЈА, КАЖАА ТАЛИБАНЦИТЕ, ПРОГЛАСУВАЈЌИ ПОБЕДА ПО БОРБИТЕ ВО ДОЛИНАТА ПАНЏШИР

Талибанците денеска објавија победа над опозициските сили во долината Панџшир, со што го комплетираа преземањето на целиот Авганистан, откако минатиот ...
ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

ТАЛИБАНЦИТЕ СО СОЛЗАВЕЦ ГИ РАСТУРИЈА ПРОТЕСТИТЕ НА ЖЕНИТЕ ВО КАБУЛ

Талибанските власти ги прекинаа демонстрациите на десетици жени во Кабул, кои бараат права по преземањето на талибанците на Авганистан. Групата вели д ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА ЈА ЗАЗЕЛЕ ДОЛИНАТА ПАНЏШИР, ПОСЛЕДНАТА ПРОВИНЦИЈА КОЈА НЕ БЕШЕ ПОД НИВНА КОНТРОЛА

ТАЛИБАНЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА ЈА ЗАЗЕЛЕ ДОЛИНАТА ПАНЏШИР, ПОСЛЕДНАТА ПРОВИНЦИЈА КОЈА НЕ БЕШЕ ПОД НИВНА КОНТРОЛА

Три талибански извори изјавија дека нивните борци ја зазеле долината Панџшир северно од Кабул, последната авганистанска провинција која сè уште не беш ...
ТАЛИБАНЦИТЕ ВЕТИЈА БЕЗБЕДНОСТ, АМНЕСТИЈА И ПОВТОРНО ОТВОРАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

ТАЛИБАНЦИТЕ ВЕТИЈА БЕЗБЕДНОСТ, АМНЕСТИЈА И ПОВТОРНО ОТВОРАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

Талибанските лидери ветија дека ќе је обезбедат земјата, брзо повторно ќе го отворат аеродромот во Кабул и дека ќе има општа амнестија на бившите прот ...
ТАЛИБАНЦИТЕ СЛАВАТ ЦЕЛОСНА НЕЗАВИСНОСТ ОТКАКО ПОСЛЕДНИТЕ АМЕРИКАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗАМИНАА ОД АВГАНИСТАН

ТАЛИБАНЦИТЕ СЛАВАТ ЦЕЛОСНА НЕЗАВИСНОСТ ОТКАКО ПОСЛЕДНИТЕ АМЕРИКАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗАМИНАА ОД АВГАНИСТАН

Славенички истрели се слушаа низ Кабул додека талибанците утрово ја презедоа контролата врз аеродромот, откако синоќа од Авганистан си заминаа и после ...
1 2 3 5 10 / 45 НАПИСИ