Таг: Центар за култура

1 2 10 / 12 НАПИСИ
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА САКА ДА ЈА ДИСЛОЦИРА БИБЛИОТЕКАТА ВО ТЕТОВО, А ПРОСТОРОТ ДА Ѝ ГО ДАДЕ НА ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА ЕУ

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА САКА ДА ЈА ДИСЛОЦИРА БИБЛИОТЕКАТА ВО ТЕТОВО, А ПРОСТОРОТ ДА Ѝ ГО ДАДЕ НА ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА ЕУ

Министерството за култура сака да ја дислоцира библиотеката во Тетово и да ја премести во помали простории од тие кои сега ги користи библиотеката. Ов ...
ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ОД БИТОЛА ЌЕ РАСПИШЕ КОНКУРС ЗА МАКЕДОНСКИ МОНОДРАМИ

ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ОД БИТОЛА ЌЕ РАСПИШЕ КОНКУРС ЗА МАКЕДОНСКИ МОНОДРАМИ

Центарот за култура од Битола годинава ќе распише оглас за објавување македонски монодрами. Центарот, кој со години е домаќин и на Меѓународниот фести ...
ПОЛИЦИЈАТА ГО ФАТИ КРАДЕЦОТ КОЈ УКРАДЕ ДВЕ ЧЕШМИ И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА ВО ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ВО БИТОЛА

ПОЛИЦИЈАТА ГО ФАТИ КРАДЕЦОТ КОЈ УКРАДЕ ДВЕ ЧЕШМИ И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА ВО ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ВО БИТОЛА

Полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода Б. В. (23) од Битола поради сторено кривично дело тешка кражба ...
КРАДЦИ ЈА УКРАЛЕ ЧЕШМАТА И ЈА ПОПЛАВИЈА ГОРНАТА САЛА ОД ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ВО БИТОЛА

КРАДЦИ ЈА УКРАЛЕ ЧЕШМАТА И ЈА ПОПЛАВИЈА ГОРНАТА САЛА ОД ЦЕНТАРОТ ЗА КУЛТУРА ВО БИТОЛА

Крадци ја украле чешмата со што предизвикаа голема поплава во горната сала од Центарот за култура во Битола, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК директорката М ...
ОТКАЖАНИ УТРЕШНИТЕ КОНЦЕРТИ НА „ФРАЈЛЕ“ ВО БИТОЛА, ЌЕ СЕ ОДРЖАТ НА 3 АПРИЛ

ОТКАЖАНИ УТРЕШНИТЕ КОНЦЕРТИ НА „ФРАЈЛЕ“ ВО БИТОЛА, ЌЕ СЕ ОДРЖАТ НА 3 АПРИЛ

Откажани се двата концерта на новосадскиот женски квартет „Фрајле“ кои требаше да се одржат утре во Битола, откако Владата препорача да не се одржуваа ...
КИНОТО ВО БИТОЛА НЕМА ДА РАБОТИ ДО ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ПОРАДИ ТЕХНИЧКИ ПРИЧИНИ

КИНОТО ВО БИТОЛА НЕМА ДА РАБОТИ ДО ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ПОРАДИ ТЕХНИЧКИ ПРИЧИНИ

Времено запреа проекциите во единствната киносала во Битола која работи во склоп на Центарот за култура. Според информациите објавени на официјалната ...
ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА ЌЕ СЕ ОДРЖИ И БЕЗ ДЕНАР ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА ЌЕ СЕ ОДРЖИ И БЕЗ ДЕНАР ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола ќе преживее и без поддршка од Министерството за култура. Центарот за култура предводен од директорка ...
ИЗГРАДБАТА НА НОВИОТ ТЕАТАР ВО ТЕТОВО ЧИНИ 13.5 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЗА ЕНТЕРИЕРОТ ЌЕ ТРЕБААТ УШТЕ 26 МИЛИОНИ ЕВРА

ИЗГРАДБАТА НА НОВИОТ ТЕАТАР ВО ТЕТОВО ЧИНИ 13.5 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЗА ЕНТЕРИЕРОТ ЌЕ ТРЕБААТ УШТЕ 26 МИЛИОНИ ЕВРА

Пред четири години на просторот веднаш до Центарoт за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово започна со градба новиот повеќенаменски објект во кој е пре ...
ВЛАДИКАТА ПЕТАР ИЗБЕГА ОД ПРЕТСТАВА СО СЕКС СЦЕНИ ВО БИТОЛА

ВЛАДИКАТА ПЕТАР ИЗБЕГА ОД ПРЕТСТАВА СО СЕКС СЦЕНИ ВО БИТОЛА

Владиката Петар си замина без да ја догледа претставата „Фигурај венерис хисториај“ во изведба на театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп, во која им ...
БИТОЛСКИОТ ФЕСТИВАЛ НА МОНОДРАМА СЛАВИ 20 ГОДИНИ, СО ПОМАЛКУ ПАРИ ОД ЛАНИ

БИТОЛСКИОТ ФЕСТИВАЛ НА МОНОДРАМА СЛАВИ 20 ГОДИНИ, СО ПОМАЛКУ ПАРИ ОД ЛАНИ

„Ние немаме проблеми со пари, немаме пари“, рече шеговито, во свој препознатлив стил актерот Петар Мирчевски, селектор на Фестивалот на монодрама во Б ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ