Таг: Црква

1 2 3 8 10 / 79 НАПИСИ
ВОДИМЕ СМЕТКА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО, РЕЧЕ ХРВАТСКИОТ ПРЕМИЕР ПЛЕНКОВИЌ НА ОСВЕТУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКА ЦРКВА ВО ЗАГРЕБ

ВОДИМЕ СМЕТКА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО, РЕЧЕ ХРВАТСКИОТ ПРЕМИЕР ПЛЕНКОВИЌ НА ОСВЕТУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКА ЦРКВА ВО ЗАГРЕБ

Со свечена литургија синоќа беше осветена македонската православна црква „Злата Мегленска“ во Загреб, која што македонската заедница во хрватската пре ...
ЦРКВАТА НА ДИВО НАПЛАЌА ПАРКИРАЊЕ НА ПЛОШТАДОТ БОГОРОДИЦА, НЕМАЛЕ ПАРИ ДА ГИ ПЛАТАТ СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА

ЦРКВАТА НА ДИВО НАПЛАЌА ПАРКИРАЊЕ НА ПЛОШТАДОТ БОГОРОДИЦА, НЕМАЛЕ ПАРИ ДА ГИ ПЛАТАТ СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА

На Плоштадот Пресвета Богородица со години на диво се наплаќа паркирање и никој не реагира. Плочникот и пешачката зона се блокирано со коли, а лице од ...
МПЦ НЕМА ПАРИ, ПА БАРА ВЕРНИЦИТЕ ДА Ѝ ДАДАТ ЗА ДА СЕ ДОВРШИ ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

МПЦ НЕМА ПАРИ, ПА БАРА ВЕРНИЦИТЕ ДА Ѝ ДАДАТ ЗА ДА СЕ ДОВРШИ ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) вели дека нема пари и бара граѓаните да донираат за да се доизгради црквата „Свети Кон ...
125.000 ЕВРА ОД ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ ГОДИНАВА ОДАТ ЗА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО

125.000 ЕВРА ОД ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ ГОДИНАВА ОДАТ ЗА ЦРКВАТА ВО КУРБИНОВО

Речиси 125.000 евра ќе бидат издвоени од државниот буџет за конзервација и реставрација на црквата „Свети Ѓорги“ во преспанското село Курбиново преку ...
ПО БАРАЊЕ НА МПЦ НЕМА ДА СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛАТ СЕ РАБОТИ НА ОБЈЕКТОТ

ПО БАРАЊЕ НА МПЦ НЕМА ДА СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛАТ СЕ РАБОТИ НА ОБЈЕКТОТ

Металната ограда на црквата „Св. Константин и Елена“ на улица Македонија во најстрогиот центар на Скопје нема да трга како што првично најавија од Опш ...
ИЗГРАДИВ ЦРКВА ОТИ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАВА, ВЕЛИ ШТИПСКИОТ БИЗНИСМЕН КОЈ ЈА ОТСТАПИ ФАБРИКАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, А ЌЕ ДОНИРА И ЗА СПОМЕНИК НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

ИЗГРАДИВ ЦРКВА ОТИ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАВА, ВЕЛИ ШТИПСКИОТ БИЗНИСМЕН КОЈ ЈА ОТСТАПИ ФАБРИКАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, А ЌЕ ДОНИРА И ЗА СПОМЕНИК НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Штипскиот бизнисмен Ванчо Богдов, кој минатата година ја отстапи својата текстилна фабрика „Вабо“ на работниците, е познат во штипската јавност и како ...
ЌЕ СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ГРАДИЛИШТЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ, ПОМИНАТ Е РОКОТ ЗА ГРАДБА ОД 10 ГОДИНИ

ЌЕ СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ГРАДИЛИШТЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ, ПОМИНАТ Е РОКОТ ЗА ГРАДБА ОД 10 ГОДИНИ

Инспекцијата на Општина Центар ќе ја отстрани металната ограда од градилиштето на црквата „Св. Константин и Елена“ на улица Македонија во најстрогиот ...
ШТИПСКИ ВОЛОНТЕРИ ИСЧИСТИЈА ЦРКВА ВО СЕЛОТО ГОРНИ БАЛВАН ПОЛНА СО ОТПАДОЦИ И ПРАШИНА

ШТИПСКИ ВОЛОНТЕРИ ИСЧИСТИЈА ЦРКВА ВО СЕЛОТО ГОРНИ БАЛВАН ПОЛНА СО ОТПАДОЦИ И ПРАШИНА

Младите штипски ентузијасти, Милан Андонов, Мица Илиевска, Драгана Луковиќ, Ненад Смилков, Јовица Крстов и Мартин Илиевски на своја иницијатива органи ...
ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

Папата Фрањо ги подгреа гласините за иднината на неговиот понтификат со тоа што најави дека во август ќе го посети италијанскиот град Аквила на празни ...
МПЦ И СПЦ ОДРЖАА ЛИТУРГИЈА НА ПОМИРУВАЊЕ ВО БЕЛГРАД ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ПОЛУВЕКОВНИОТ РАСКОЛ

МПЦ И СПЦ ОДРЖАА ЛИТУРГИЈА НА ПОМИРУВАЊЕ ВО БЕЛГРАД ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ПОЛУВЕКОВНИОТ РАСКОЛ

Српскиот патријарх Порфириј и поглаварот на Македонската православна црква, г. г. Стефан, денеска одржаа заедничка литургија во соборниот храм „Свети ...
1 2 3 8 10 / 79 НАПИСИ