Таг: Украина

1 2 3 4 5 6 36 40 / 354 НАПИСИ
РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

Руските и украинските сили водат крвава рововска борба во источна Украина на денот кога двете земји го одбележуваат почетокот на нацистичката инвазија ...
СЛОВЕНИЈА Ѝ ДОНИРАШЕ НА УКРАИНА ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ОД ЈУГОСЛОВЕНСКО ПРОИЗВОДСТВО

СЛОВЕНИЈА Ѝ ДОНИРАШЕ НА УКРАИНА ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ОД ЈУГОСЛОВЕНСКО ПРОИЗВОДСТВО

Словенија ѝ донираше на Украина 35 оклопни возила од југословенско производство, кои синоќа ја преминале словенечката граница и треба да пристигнат во ...
ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ТРАЕ СО ГОДИНИ, ВЕЛИ НАТО

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ТРАЕ СО ГОДИНИ, ВЕЛИ НАТО

Западот мора да се подготви да продолжи да ја поддржува Украина во војна која може да трае со години, предупреди генералниот секретар на НАТО Јенс Сто ...
ЕВРОПЕИЗАЦИЈА СО БУГАРИЗАЦИЈА

ЕВРОПЕИЗАЦИЈА СО БУГАРИЗАЦИЈА

Путин така вика, ама Путин не е Радев. ...
БРИТАНИЈА ДОБИ ПОНУДА ДА ЈА ОРГАНИЗИРА СЛЕДНАТА ЕВРОВИЗИЈА МЕСТО УКРАИНА

БРИТАНИЈА ДОБИ ПОНУДА ДА ЈА ОРГАНИЗИРА СЛЕДНАТА ЕВРОВИЗИЈА МЕСТО УКРАИНА

Велика Британија би можела да биде домаќин на следната Евровизија, откако Европската радиодифузна унија (ЕБУ) заклучи дека Украина не е способна да го ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ДОБИЈАТ КАНДИДАТСКИ СТАТУС

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ДОБИЈАТ КАНДИДАТСКИ СТАТУС

Европската комисија препорача на Украина и Молдавија да им се додели кандидатски статус за членство во ЕУ. Објавата на претседателката на ЕК, Урсула ф ...
ЕУ ЗА УКРАИНА ДА ГИ ПРИМЕНИ ИСТИТЕ СТАНДАРДИ КАКО ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ АВСТРИЈА

ЕУ ЗА УКРАИНА ДА ГИ ПРИМЕНИ ИСТИТЕ СТАНДАРДИ КАКО ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ АВСТРИЈА

Австрија ќе се согласи Украина да добие кандидатски статус за ЕУ само под одредени услови, а тоа е истите стандарди да важат и за земјите од Западен Б ...
ВРЕМЕ Е ЕВРОПА ДА ЈА ЕЛИМИНИРА СИВАТА ЗОНА МЕЃУ ЕУ И РУСИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКАТА ЗА КАНДИДАТСКИОТ СТАТУС

ВРЕМЕ Е ЕВРОПА ДА ЈА ЕЛИМИНИРА СИВАТА ЗОНА МЕЃУ ЕУ И РУСИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКАТА ЗА КАНДИДАТСКИОТ СТАТУС

Володимир Зеленски ја опиша вчерашната посета на лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија како историски ден за Украина, која денеска очеку ...
ПОТРЕБЕН Е БРЗ ПОЗИТИВЕН ОДГОВОР ЗА НАШАТА И ВАШАТА ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ВИДЕООБРАЌАЊЕ НА ПРЕСПА ФОРУМ

ПОТРЕБЕН Е БРЗ ПОЗИТИВЕН ОДГОВОР ЗА НАШАТА И ВАШАТА ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ВИДЕООБРАЌАЊЕ НА ПРЕСПА ФОРУМ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видеообраќањето на тема „Што после војната во Украина?” пред учесниците на Преспа форумот кој се одржува ...
НЕ БИ САКАЛ ДА КАЖАМ ДЕКА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА Е ПОВОЛНА ЗА ЧЛЕНСТВО НА МОЈАТА ЗЕМЈА ВО ЕУ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ НА ПРЕСПА ФОРУМ ПАНЕЛОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛИ

НЕ БИ САКАЛ ДА КАЖАМ ДЕКА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА Е ПОВОЛНА ЗА ЧЛЕНСТВО НА МОЈАТА ЗЕМЈА ВО ЕУ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ НА ПРЕСПА ФОРУМ ПАНЕЛОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛИ

Војната во Украина не може да се каже дека го помага процесот на интеграција и го олеснува членството на новите кандидати, рече претседателот Стево Пе ...
1 2 3 4 5 6 36 40 / 354 НАПИСИ