Таг: Украина

1 3 4 5 6 7 36 50 / 353 НАПИСИ
БИВШ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА „ГАЗПРОМБАНК“ СЕ ПРИДРУЖИ НА ЛЕГИЈА РУСИ КОИ ВО УКРАИНА СЕ БОРАТ ПРОТИВ РУСИЈА

БИВШ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА „ГАЗПРОМБАНК“ СЕ ПРИДРУЖИ НА ЛЕГИЈА РУСИ КОИ ВО УКРАИНА СЕ БОРАТ ПРОТИВ РУСИЈА

Неколку недели откако од Русија пребегнал во Украина, бившиот потпретседател на „Газпромбанк“ Игор Волобуев со денови ги убедувал властите да му обезб ...
ВОЕНАТА АГРЕСИЈА НА РУСИЈА ОДЗЕМА ИЛЈАДНИЦИ НЕВИНИ ЖИВОТИ, ПРОТЕСТ НА УКРАИЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА

ВОЕНАТА АГРЕСИЈА НА РУСИЈА ОДЗЕМА ИЛЈАДНИЦИ НЕВИНИ ЖИВОТИ, ПРОТЕСТ НА УКРАИЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА

Здружението на Украинци во Македонија „Лесја Украинка“ денеска одржа мирен протест пред руската амбасада во Скопје. Со украински знамиња и транспарент ...
БРИСЕЛ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ОДГОВОРИ НА БАРАЊЕТО НА УКРАИНА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

БРИСЕЛ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ ОДГОВОРИ НА БАРАЊЕТО НА УКРАИНА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави при посетата на Киев дека Брисел следната недела ќе одговори на украинското барањ ...
НЕМА ЗА ШТО ДА СЕ ИЗВИНУВАМ, ВЕЛИ МЕРКЕЛ ЗА СВОИТЕ ПОЛИТИКИ КОН РУСИЈА И УКРАИНА

НЕМА ЗА ШТО ДА СЕ ИЗВИНУВАМ, ВЕЛИ МЕРКЕЛ ЗА СВОИТЕ ПОЛИТИКИ КОН РУСИЈА И УКРАИНА

Бившата германска канцеларка Ангела Меркел ги бранеше своите политики кон Русија и Владимир Путин во нејзиното прво интервју откако ја напушти функциј ...
ПУТИН СЕ ЗАКАНИ ДЕКА РУСИЈА ЌЕ НАПАДНЕ ПОЖЕСТОКО АКО ЗАПАДОТ ЈА СНАБДУВА УКРАИНА СО РАКЕТИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ

ПУТИН СЕ ЗАКАНИ ДЕКА РУСИЈА ЌЕ НАПАДНЕ ПОЖЕСТОКО АКО ЗАПАДОТ ЈА СНАБДУВА УКРАИНА СО РАКЕТИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ

Рускиот претседател Владимир Путин го предупреди Западот да не ја снабдува Украина со ракетни системи со долг дострел, велејќи дека тоа има за цел да ...
РУСКИ РАКЕТИ ГО ПОГОДИЈА КИЕВ

РУСКИ РАКЕТИ ГО ПОГОДИЈА КИЕВ

Бараж руски ракети го погодија главниот град на Украина рано изутринава, погодувајќи неодредени цели во инфраструктурата, изјави градоначалникот на Ки ...
РУСИЈА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ПОНИЖЕНА И ПОКРАЈ ИСТОРИСКАТА ГРЕШКА НА ПУТИН, РЕЧЕ МАКРОН

РУСИЈА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ПОНИЖЕНА И ПОКРАЈ ИСТОРИСКАТА ГРЕШКА НА ПУТИН, РЕЧЕ МАКРОН

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека е од витално значење Русија да не биде понижена за да може да се најде дипломатско решение кога ќе пр ...
УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПОВТОРНО ЗАЗЕЛА ДЕЛ ОД СЕВЕРОДОНЕЦК И МОЖЕ ДА ГО ЗАДРЖИ 2 НЕДЕЛИ

УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА ПОВТОРНО ЗАЗЕЛА ДЕЛ ОД СЕВЕРОДОНЕЦК И МОЖЕ ДА ГО ЗАДРЖИ 2 НЕДЕЛИ

Украина соопшти дека повторно зазела дел од фабричкиот град Северодонецк, кој е во фокусот на руската офанзива за преземање на источниот регион Донбас ...
ТУРЦИЈА ЌЕ ГО ПОДАРИ ДРОНОТ ЗА КОЈ ЛИТВАНЦИТЕ СОБРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА СО ЦЕЛ ДА Ѝ ПОМОГНАТ НА УКРАИНА

ТУРЦИЈА ЌЕ ГО ПОДАРИ ДРОНОТ ЗА КОЈ ЛИТВАНЦИТЕ СОБРАА ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА СО ЦЕЛ ДА Ѝ ПОМОГНАТ НА УКРАИНА

Турција ќе ѝ подари борбен дрон на Литванија што потоа ќе биде предаден на Украина, откако Литванците донираа над пет милиони евра за да се купи едно ...
РУСИЈА ОКУПИРА 20% ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА УКРАИНА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

РУСИЈА ОКУПИРА 20% ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА УКРАИНА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Руските сили моментално окупираат 20% од територијата на Украина, изјави претседателот Володимир Зеленски. Тој додаде дека линијата на фронтот е долга ...
1 3 4 5 6 7 36 50 / 353 НАПИСИ