Таг: Велес

1 2 3 98 10 / 974 НАПИСИ
ПРВПАТ СЕ ИСТРАЖУВАА ПЕШТЕРСКИТЕ ЦРКВИ ВО КЛИСУРАТА ПЕШТИ, НАД РЕКАТА БАБУНА, ФРЕСКИТЕ СЕ РЕЧИСИ УНИШТЕНИ

ПРВПАТ СЕ ИСТРАЖУВАА ПЕШТЕРСКИТЕ ЦРКВИ ВО КЛИСУРАТА ПЕШТИ, НАД РЕКАТА БАБУНА, ФРЕСКИТЕ СЕ РЕЧИСИ УНИШТЕНИ

Се истражуваа пештерските цркви во месноста Пешти, близу Велес. Ова се случува за првпат и целта беше да се најде начин како тие да се заштитат. Потек ...
НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ УЧЕНИЦИТЕ ДА СЕ НАСПИЈАТ ПА ДА ДОЈДАТ НА НАСТАВА, КАЖА ДИРЕКТОРКАТА НА ВЕЛЕШКОТО УЧИЛИШТЕ „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“ ЗА ГОЛЕМИОТ БРОЈ ИЗОСТАНОЦИ

НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ УЧЕНИЦИТЕ ДА СЕ НАСПИЈАТ ПА ДА ДОЈДАТ НА НАСТАВА, КАЖА ДИРЕКТОРКАТА НА ВЕЛЕШКОТО УЧИЛИШТЕ „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“ ЗА ГОЛЕМИОТ БРОЈ ИЗОСТАНОЦИ

Ако сакаме да создадеме идни вредни вработени кои нема да доцнат на работа, нема да дозволиме во системот на образование да доцнат на часови, да се на ...
РЕДИЦИ НА ПОЛНОЌ ЗА АЈВАРСКИ ПИПЕРКИ ПО 35 ДЕНАРИ КИЛО ВО ВЕЛЕС, РЕДОВНАТА ЦЕНА Е ДО 60 ДЕНАРИ

РЕДИЦИ НА ПОЛНОЌ ЗА АЈВАРСКИ ПИПЕРКИ ПО 35 ДЕНАРИ КИЛО ВО ВЕЛЕС, РЕДОВНАТА ЦЕНА Е ДО 60 ДЕНАРИ

Високата цена на ајварската пиперка куртовска капија е причина да има голема побарувачка ако се најде поевтино. Во Велес, на пазарот во Нова Населба в ...
ГО ИСКАЧИВМЕ МАТЕРХОРН ИАКО НИ СУГЕРИРАА ДЕКА Е ПРЕОПАСНО, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ СЛОБОДАН ДИМОВСКИ

ГО ИСКАЧИВМЕ МАТЕРХОРН ИАКО НИ СУГЕРИРАА ДЕКА Е ПРЕОПАСНО, ВЕЛИ ВЕЛЕШАНЕЦОТ СЛОБОДАН ДИМОВСКИ

Младиот велешанец Слободан Димовски Бобо неодамна го искачи врвот Матерхорн, висок 4.478 метри. Се наоѓа на Алпите на границата меѓу Швајцарија и Итал ...
АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ НАМАЛИ УШТЕ ЕДНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА НА ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС ЗА СООБРАЌАЈКА, ОД 7 НА 4,5 ГОДИНИ ЗАТВОР

Апелациониот суд од Скопје, затворската казна на таксистот  Љубе Трајковски (67 год) од Велес ја намали од седум на четири години и шест месеци затвор ...
ВО ПРВОТО ПОЛУГОДИЕ ВО ВЕЛЕС РЕГИСТРИРАНИ ДВЕ РЕТКИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА, МЕЃУ НИВ И ДЕНГА, И НАТАМУ ИМА СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ВО ВЕЛЕШКО

ВО ПРВОТО ПОЛУГОДИЕ ВО ВЕЛЕС РЕГИСТРИРАНИ ДВЕ РЕТКИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА, МЕЃУ НИВ И ДЕНГА, И НАТАМУ ИМА СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ВО ВЕЛЕШКО

Во првите шест месеци годинава во Велес и велешко регистрирани се две ретки заболувања. Со брза реакција лицата биле изолирани и болестите не се проши ...
РУИНИРАНИ И НАПУШТЕНИ КУЌИ, ОПАСНОСТ ПО ОКОЛИНАТА ВО ВЕЛЕС

РУИНИРАНИ И НАПУШТЕНИ КУЌИ, ОПАСНОСТ ПО ОКОЛИНАТА ВО ВЕЛЕС

Во повеќе случаи, соседи реагираат на стари куќи во Велес, кои се опасност и по нив, но и по минувачите. Реакциите се дека стари куќите се заборавени ...
ОД ЕВРО КВАДРАТ, ПЛАЦЕВИ КРАЈ ЕЗЕРО МЛАДОСТ НА ЕЛЕКТРОНСКА АУКЦИЈА ДОСТИГНАА ЦЕНА ДО 71 ЕВРА ЗА КВАДРАТ

ОД ЕВРО КВАДРАТ, ПЛАЦЕВИ КРАЈ ЕЗЕРО МЛАДОСТ НА ЕЛЕКТРОНСКА АУКЦИЈА ДОСТИГНАА ЦЕНА ДО 71 ЕВРА ЗА КВАДРАТ

Цената на метар квадратен за градежни парцели крај езеро Младост, за изградба на станбени објекти, на јавната аукција се искачила од едно на 71 евро з ...
НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧЛЕНУВА ВО УПРАВНИОТ И НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА ВЕЛЕШКОТО КОМУНАЛНО „ДЕРВЕН“

НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧЛЕНУВА ВО УПРАВНИОТ И НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА ВЕЛЕШКОТО КОМУНАЛНО „ДЕРВЕН“

Нема интерес за членување во Управниот одбор и Надзорниот одбор на Јавното комунално претпријатие „Дервен“ од Велес. Првиот јавен повик бил неуспешен, ...
ИТАЛИЈАНЕЦОТ ПАСКВАЛЕ ЏОРДАНО И УНГАРКАТА БЕТИНА ФАБИАН НАЈБРЗИ ВО ТРКАТА НА ДАЛЕЧИНСКО ПЛИВАЊЕ ОД ЕВРОПСКИОТ КУП НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ

ИТАЛИЈАНЕЦОТ ПАСКВАЛЕ ЏОРДАНО И УНГАРКАТА БЕТИНА ФАБИАН НАЈБРЗИ ВО ТРКАТА НА ДАЛЕЧИНСКО ПЛИВАЊЕ ОД ЕВРОПСКИОТ КУП НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ

Деветнасетгодишниот Италијанец Пасквале Џордано од Неапол со време од 1:56:15.е победник на трката во далечинско пливање која се одржа на Езерото Млад ...
1 2 3 98 10 / 974 НАПИСИ