Таг: воена вежба

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
БЕЛОРУСИЈА ПОЧНУВА ГОЛЕМА ВОЕНА ВЕЖБА СО РУСИЈА, НО ТВРДИ ДЕКА НЕ ВЛЕГУВА ВО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА

БЕЛОРУСИЈА ПОЧНУВА ГОЛЕМА ВОЕНА ВЕЖБА СО РУСИЈА, НО ТВРДИ ДЕКА НЕ ВЛЕГУВА ВО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА

Русија и Белорусија денеска почнуваат заеднички воени вежби, додека Киев и западот стравуваат дека Москва би можела да ја искористи белоруската терито ...
КИНЕСКИ ПРОЕКТИЛИ ПРВПАТ ПРЕЛЕТАА НАД ТАЈВАН, ВЛАСТИТЕ ВЕЛАТ НЕМАЛО ЗАКАНА ПО ОСТРОВОТ

КИНЕСКИ ПРОЕКТИЛИ ПРВПАТ ПРЕЛЕТАА НАД ТАЈВАН, ВЛАСТИТЕ ВЕЛАТ НЕМАЛО ЗАКАНА ПО ОСТРОВОТ

Тајван го осуди својот „зол сосед“ Кина откако таа продолжи со воената вежба како одговор на посетата на водечката американска демократка Ненси Пелоси ...
КИНА ГИ ИСПУКА ПРВИТЕ ПРОЕКТИЛИ ОКОЛУ ТАЈВАН ОД 1996, ВОЕНАТА ВЕЖБА ЦЕЛОСНО ГО БЛОКИРАШЕ ОСТРОВОТ

КИНА ГИ ИСПУКА ПРВИТЕ ПРОЕКТИЛИ ОКОЛУ ТАЈВАН ОД 1996, ВОЕНАТА ВЕЖБА ЦЕЛОСНО ГО БЛОКИРАШЕ ОСТРОВОТ

Кинеската војска испукала неколку проектили околу Тајван откако ја почна најголемата воена вежба во регионот досега, како одговор на посетата на водеч ...
СО НАТО ВЕЖБАТА СО 4.600 ВОЈНИЦИ, КРИВОЛАК СЕ ЕТАБЛИРА КАКО ТРЕНИНГ ЦЕНТАР СО ОГРОМЕН КАПАЦИТЕТ И МОЖНОСТИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА

СО НАТО ВЕЖБАТА СО 4.600 ВОЈНИЦИ, КРИВОЛАК СЕ ЕТАБЛИРА КАКО ТРЕНИНГ ЦЕНТАР СО ОГРОМЕН КАПАЦИТЕТ И МОЖНОСТИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА

На армискиот полигон Криволак е во тек воената вежба „Брз одговор 22“ со учество на 4.600 војници, дел од една од најголемите вежби која синхронизиран ...
РУСИЈА ПОЧНА ВОЕНИ ВЕЖБИ НА ОСТРОВИ ЗА КОИ ВОДИ СПОР СО ЈАПОНИЈА

РУСИЈА ПОЧНА ВОЕНИ ВЕЖБИ НА ОСТРОВИ ЗА КОИ ВОДИ СПОР СО ЈАПОНИЈА

Русија објави дека спроведува воени вежби на острови за кои што води спор со Јапонија, неколку дена откако се повлече од мировните преговори, како одг ...
ВОЈСКАТА ВЕЖБАШЕ ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ОХРИД ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ ПЕНДАРОВСКИ И ПАХОР

ВОЈСКАТА ВЕЖБАШЕ ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ОХРИД ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ ПЕНДАРОВСКИ И ПАХОР

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски и претседателот на  Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го посетија Кампот ...
ЛУКАШЕНКО ЈА СТАВИ ВОЈСКАТА ВО СОСТОЈБА НА ВИСОКА ГОТОВНОСТ ОТКАКО ГО ОБВИНИ НАТО ДЕКА Ѝ СЕ ЗАКАНУВА НА БЕЛОРУСИЈА

ЛУКАШЕНКО ЈА СТАВИ ВОЈСКАТА ВО СОСТОЈБА НА ВИСОКА ГОТОВНОСТ ОТКАКО ГО ОБВИНИ НАТО ДЕКА Ѝ СЕ ЗАКАНУВА НА БЕЛОРУСИЈА

Александар Лукашенко изјави дека ја ставил армијата во состојба на висока готовност, обвинувајќи го НАТО дека ги наголемува своите сили на границите н ...
КРИВОЛАК СЕ РЕКОНСТРУИРА ЗА ДА СТАНЕ ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ПОЛИГОНИ ЗА НАТО ВЕЖБИ ВО ЕВРОПА

КРИВОЛАК СЕ РЕКОНСТРУИРА ЗА ДА СТАНЕ ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ПОЛИГОНИ ЗА НАТО ВЕЖБИ ВО ЕВРОПА

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски и шефот на Канцеларијата за одбранбена ...
19 ИРАНСКИ МОРНАРИ ЗАГИНАА ВО „ПРИЈАТЕЛСКИ ОГАН“ ПРИ ТЕСТИРАЊЕ НОВ ПРОЕКТИЛ

19 ИРАНСКИ МОРНАРИ ЗАГИНАА ВО „ПРИЈАТЕЛСКИ ОГАН“ ПРИ ТЕСТИРАЊЕ НОВ ПРОЕКТИЛ

Деветнаесет морнари загинаа, а 15 се повредени во „пријателски оган“ во инцидентот во кој учествуваа два ирански воена брода, потврди иранската морнар ...
2.700 ВОЈНИЦИ ДЕЛ ОД НАЈГОЛЕМАТА НАТО ВОЕНА ВЕЖБА „ОДЛУЧЕН УДАР“ НА КРИВОЛАК

2.700 ВОЈНИЦИ ДЕЛ ОД НАЈГОЛЕМАТА НАТО ВОЕНА ВЕЖБА „ОДЛУЧЕН УДАР“ НА КРИВОЛАК

2.700 војница од Македонија, САД, Албанија, Бугарија, Црна Гора и Литванија се дел од воената вежба „Одлучен удар“ на НАТО која се одржува на воениот ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ