Таг: Врховен суд

1 2 3 22 10 / 214 НАПИСИ
ВРХОВНИОТ СУД НА САД ПРЕСУДИ ДЕКА ТРАМП УЖИВА ОДРЕДЕН ИМУНИТЕТ ОД КРИВИЧНО ГОНЕЊЕ

ВРХОВНИОТ СУД НА САД ПРЕСУДИ ДЕКА ТРАМП УЖИВА ОДРЕДЕН ИМУНИТЕТ ОД КРИВИЧНО ГОНЕЊЕ

Врховниот суд на САД првпат призна дека бившите претседатели имаат имунитет од гонење за одредени дејствија извршени на функцијата, отфрлувајќи ја суд ...
ВРХОВНАТА СУДИЈКА ЦВЕТАНКА ПЕРИЌ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД КАНДИДАТКА ЗА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД ГЛАСАЊЕТО НА 6 ЈУНИ, НО ОСТАНУВА НА ЛИСТАТА И МОЖЕ И ДА ПОБЕДИ

ВРХОВНАТА СУДИЈКА ЦВЕТАНКА ПЕРИЌ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД КАНДИДАТКА ЗА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ПРЕД ГЛАСАЊЕТО НА 6 ЈУНИ, НО ОСТАНУВА НА ЛИСТАТА И МОЖЕ И ДА ПОБЕДИ

Судскиот совет на денешната седница можеше само да констатира дека врховната судијка Цветанка Периќ го информирала Советот оти се повлекува од кандида ...
ВО ШЕМА СО УАПСЕНИОТ ВРХОВЕН СУДИЈА ГЕОРГИЕВ БИЛ ИЏЕТ МЕМЕТИ, ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ, ОСОМНИЧЕНИ ДЕКА ПРОДАВАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПАРИ

ВО ШЕМА СО УАПСЕНИОТ ВРХОВЕН СУДИЈА ГЕОРГИЕВ БИЛ ИЏЕТ МЕМЕТИ, ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ, ОСОМНИЧЕНИ ДЕКА ПРОДАВАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПАРИ

Паралелно со големиот претрес во Врховниот суд до полноќ, од каде што биле земани докази против уапсениот судија Наќе Георгиев, истражителите од ОЈО з ...
ОДЗЕМЕН ИМУНИТЕТОТ НА ВРХОВНИОТ СУДИЈА ГЕОРГИЕВ, ЧЛЕНКАТА НА СУДСКИОТ СОВЕТ ЛОРЕТА ГЕОРГИЕВА КОЈА ПРЕТХОДНО ГО СПАСИ ОД РАЗРЕШУВАЊЕ, НЕ ДОЈДЕ НА СЕДНИЦАТА ЗАШТО НЕМАЛА ПРЕВОЗ

ОДЗЕМЕН ИМУНИТЕТОТ НА ВРХОВНИОТ СУДИЈА ГЕОРГИЕВ, ЧЛЕНКАТА НА СУДСКИОТ СОВЕТ ЛОРЕТА ГЕОРГИЕВА КОЈА ПРЕТХОДНО ГО СПАСИ ОД РАЗРЕШУВАЊЕ, НЕ ДОЈДЕ НА СЕДНИЦАТА ЗАШТО НЕМАЛА ПРЕВОЗ

Судскиот совет на седницата по полноќ му го одзеде судискиот имунитет на уапсениот врховен судија Наќе Георгиев од Струмица, за кого истрагата не заст ...
НОЌЕН ПРЕТРЕС ВО ВРХОВНИОТ СУД, ИСТРАЖИТЕЛИ ОД ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И ОД МВР ПРИБИРААТ ДОКАЗИ ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА УАПСЕНИОТ СУДИЈА НАЌЕ ГЕОРГИЕВ

НОЌЕН ПРЕТРЕС ВО ВРХОВНИОТ СУД, ИСТРАЖИТЕЛИ ОД ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И ОД МВР ПРИБИРААТ ДОКАЗИ ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА УАПСЕНИОТ СУДИЈА НАЌЕ ГЕОРГИЕВ

Голема група од 30-ина луѓе до доцна во ноќта вршеле претрес во Врховниот суд, во канцеларијата на осомничениот врховен судија Наќе Георгиев, уапсен в ...
СО 6 ГЛАСА „ЗА” И 5 „ПРОТИВ” УТВРДЕНА Е КАНДИДАТСКАТА ЛИСТА ЗА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ОД ВРХОВНИОТ СУД, СО СУДИИТЕ ЦВЕТАНКА ПЕРИЌ И ИСАМЕДИН ЛИМАНИ

СО 6 ГЛАСА „ЗА” И 5 „ПРОТИВ” УТВРДЕНА Е КАНДИДАТСКАТА ЛИСТА ЗА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ОД ВРХОВНИОТ СУД, СО СУДИИТЕ ЦВЕТАНКА ПЕРИЌ И ИСАМЕДИН ЛИМАНИ

Судскиот совет по долга расправа дали се крши Уставот на штета на мнозинската заедница Македонци, сепак се подели и со гласот на судијката Лорета Геор ...
ВРХОВНИОТ СУД ГО ПУШТИ ТАТКОТО НА ВАЊА ВО КУЌЕН ПРИТВОР

ВРХОВНИОТ СУД ГО ПУШТИ ТАТКОТО НА ВАЊА ВО КУЌЕН ПРИТВОР

Врховниот суд му ја преиначи мерката притвор во куќен притвор на таткото на убиената Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, по денешната јавна седница ...
ВРХОВНИОТ СУД НА САД МУ ДОЗВОЛИ НА ТРАМП ДА УЧЕСТВУВА НА ПРЕДИЗБОРИТЕ ВО КОЛОРАДО

ВРХОВНИОТ СУД НА САД МУ ДОЗВОЛИ НА ТРАМП ДА УЧЕСТВУВА НА ПРЕДИЗБОРИТЕ ВО КОЛОРАДО

Доналд Трамп нема да биде дисквалификуван од републиканските предизбори во Колорадо и неговото име ќе остане на гласачките ливчиња, одлучи Врховниот с ...
ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР СЕ СРЕТНА СО АХМЕТИ ДА МУ КАЖЕ ДЕКА Е НЕПРИФАТЛИВО ДА СЕ ВЛИЈАЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВРХОВЕН СУД

ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР СЕ СРЕТНА СО АХМЕТИ ДА МУ КАЖЕ ДЕКА Е НЕПРИФАТЛИВО ДА СЕ ВЛИЈАЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ВРХОВЕН СУД

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети да му каже дека за Холандија е неприфатливо да има политичко влијание врз пр ...
ВРХОВНИОТ СУД НА САД НА 8 ФЕВРУАРИ ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ ТРАМП МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

ВРХОВНИОТ СУД НА САД НА 8 ФЕВРУАРИ ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ ТРАМП МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Врховниот суд на САД вчера соопшти дека ќе одлучи дали поранешниот претседател Доналд Трамп може да биде спречен да се кандидира на претседателските и ...
1 2 3 22 10 / 214 НАПИСИ