Таг: зеленчук

УКРАИНСКИТЕ ТРГОВЦИ ГИ ОТКАЖУВААТ НАРАЧКИТЕ НА ЗЕЛЕНЧУК ОД СТРУМИЧКО, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ ЗА ПЛАСМАНОТ

УКРАИНСКИТЕ ТРГОВЦИ ГИ ОТКАЖУВААТ НАРАЧКИТЕ НА ЗЕЛЕНЧУК ОД СТРУМИЧКО, ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ ЗА ПЛАСМАНОТ

По воената агресија на Русија врз Украина, традиционалните украински пазари ги откажале нарачките на зеленучк од Струмичко, каде според домашните трго ...
ФРАНЦИЈА ЗАБРАНИ ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ ДА СЕ ПРОДАВААТ ВО ПЛАСТИЧНО ПАКУВАЊЕ

ФРАНЦИЈА ЗАБРАНИ ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ ДА СЕ ПРОДАВААТ ВО ПЛАСТИЧНО ПАКУВАЊЕ

Во Франција на сила стапи нов закон кој забранува најголем дел од овошјето и зеленчукот да се пакува во пластика. Краставиците, крушите, лимоните и по ...
ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПРЕПОРАЧАА ИСХРАНА СО ЗЕЛЕНЧУК ЗА СПАС ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПРЕПОРАЧАА ИСХРАНА СО ЗЕЛЕНЧУК ЗА СПАС ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Преминувањето кон исхрана базирана на зеленчук и растенија може да помогне во борбата со климатските промени, стои во извештајот на Обединетите нации. ...
СПАНАЌОТ И МАРУЛАТА ВО ВЕЛЕШКО ПОЛНИ СО ТЕШКИ МЕТАЛИ

СПАНАЌОТ И МАРУЛАТА ВО ВЕЛЕШКО ПОЛНИ СО ТЕШКИ МЕТАЛИ

Испитувањата на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) покажуваат дека во велешко, спанаќот и марулата имаат високи вредности на тешки метали. Во е ...
ЗАПЛЕНЕТИ 10 ТОНИ ЛУБЕНИЦИ И ЗЕЛЕНЧУК ВО АКЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПРОТИВ ДИВИ ПРОДАВАЧИ

ЗАПЛЕНЕТИ 10 ТОНИ ЛУБЕНИЦИ И ЗЕЛЕНЧУК ВО АКЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПРОТИВ ДИВИ ПРОДАВАЧИ

На неколку локации низ Скопје утрово се казнуваа и отстрануваа тезгите на дивите продавачи на зеленчук и овошје. Во акцијата на Град Скопје, Државн ...
ЗЕЛКАТА ВО ВАЛАНДОВСКО ЌЕ СКАПУВА ПО НИВИТЕ ОТИ НЕМА ОТКУП

ЗЕЛКАТА ВО ВАЛАНДОВСКО ЌЕ СКАПУВА ПО НИВИТЕ ОТИ НЕМА ОТКУП

Земјоделците од Валандовско бараат државата да интервенира за да се откупат произведените количини зелка кои стојат по нивите. Во овој Регион, деновив ...
ЗЕЛЕНЧУКОТ СЕ ФРЛА ПО ДЕПОНИИТЕ ВО СТРУМИЧКО ОТИ НЕМА КОЈ ДА ГО КУПИ

ЗЕЛЕНЧУКОТ СЕ ФРЛА ПО ДЕПОНИИТЕ ВО СТРУМИЧКО ОТИ НЕМА КОЈ ДА ГО КУПИ

Земјоделците го фрлаат зеленчукот по селските депонии во струмичко оти се ниски откупните цени и нема пласман. Купишта зелки се појавија на депонијата ...
ДОНАЛД ТРАМП ОФИЦИЈАЛНО РЕПУБЛИКАНСКИ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

ДОНАЛД ТРАМП ОФИЦИЈАЛНО РЕПУБЛИКАНСКИ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Милијардерот Доналд Трамп ја обезбеди номинацијата на Републиканската партија да се кандидира на претседателските избори во САД по неколкумесечната ко ...
8 / 8 НАПИСИ