Таг: земјотрес

1 8 9 10 11 100 / 108 НАПИСИ
ТРИ АФТЕРШОКОВИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ, ВО РЕГИОНОТ РЕГИСТРИРАНИ НАД 20 ПОТРЕСИ

ТРИ АФТЕРШОКОВИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ, ВО РЕГИОНОТ РЕГИСТРИРАНИ НАД 20 ПОТРЕСИ

По силниот земјотрес во 15.10 часот од 5,2 степени со епицентар на шест километри источно Скопје на длабочина од четри километри, во главниот град беа ...
ЦЕНТАР ОСТАНА БЕЗ СТРУЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

ЦЕНТАР ОСТАНА БЕЗ СТРУЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

По земјотресот во 15.10 часот со јачина од 5,3 степени во Скопје, делови од Центар останаа без струја. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,3 СТЕПЕНИ ПОВТОРНО ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,3 СТЕПЕНИ ПОВТОРНО ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар  земјот ...
МОЖНИ СЕ УШТЕ НЕКОЛКУ ПОМАЛИ ПОТРЕСИ, ЗЕМЈОТРЕСОТ НЕ Е ПОВРЗАН СО ПОПЛАВИТЕ

МОЖНИ СЕ УШТЕ НЕКОЛКУ ПОМАЛИ ПОТРЕСИ, ЗЕМЈОТРЕСОТ НЕ Е ПОВРЗАН СО ПОПЛАВИТЕ

Можни се уште неколку помали земјотреси, кои вообичаено се јавуваат по земјотрес како што беше овој од утрово со магнитуда од 4,4 степени според Рихте ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,4 СТЕПЕНИ СО ЕПИЦЕНТАР ВО СКОПСКА ЦРНА ГОРА ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,4 СТЕПЕНИ СО ЕПИЦЕНТАР ВО СКОПСКА ЦРНА ГОРА ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ

Земјотрес со силина помеѓу 4,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје утринава околу 7 часот. Според Институтот за за земјотресно инженерст ...
ИТАЛИЈА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВИСОКИОТ БРОЈ НА ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ Е ПОСЛЕДИЦА НА НЕБРЕЖНОСТ

ИТАЛИЈА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВИСОКИОТ БРОЈ НА ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ Е ПОСЛЕДИЦА НА НЕБРЕЖНОСТ

Булдожери денеска ги расчистуваа опасните остатоци од срушените објекти во уништеното италијанско гратче Аматриче во силниот земјотрес, додека истражи ...
ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА ЈА СМЕНИ ФИЗИОНОМИЈАТА НА ТЕРЕНОТ

ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА ЈА СМЕНИ ФИЗИОНОМИЈАТА НА ТЕРЕНОТ

Земјотресот во централна Италија ја смени физиономијата на теренот толку што нивото на почвата во Акумоли е намалено за 20 сантиметри, објави тамошнио ...
ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

ПОЗНАТО ПО ШПАГЕТИТЕ „АЛ АМАТРИЧАНА“, ОД РАЗУРНАТОТО АМАТРИЧЕ ПОТЕКНУВААТ ГОТВАЧИТЕ НА ПАПИТЕ

Саат-кулата од 13. век за чудо сѐ уште се извишува среде урнатините во Аматриче со времето замрзнато на 3.36 часот, како морничав потсетник на точниот ...
БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 247, ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ПРОДОЛЖУВА

БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 247, ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ПРОДОЛЖУВА

Најмалку 247 луѓе загинаа и 368 се повредени во земјотресот што вчера ја погоди централна Италија, додека илјадници спасувачи продолжуваат со напорите ...
НАЈМАЛКУ 159 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, СПАСУВАЧИТЕ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО

НАЈМАЛКУ 159 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИТАЛИЈА, СПАСУВАЧИТЕ ВО ТРКА СО ВРЕМЕТО

Земјотресот што вчера ја погоди централна Италија уби најмалку 159 луѓе, соопшти Агенцијата за цивилна заштита, зголемувајќи ја претходната бројка до ...
1 8 9 10 11 100 / 108 НАПИСИ