Таг: Жарко караџовски

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЖАРКО КАРАЏОВСКИ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЖАРКО КАРАЏОВСКИ ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, е позитивен на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Оттаму велат де ...
НАГРАДАТА „13 НОЕМВРИ“ ЗА Д-Р КАРАЏОВСКИ И ЗА ТИМОТ ЛЕКАРИ ОД ПРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ

НАГРАДАТА „13 НОЕМВРИ“ ЗА Д-Р КАРАЏОВСКИ И ЗА ТИМОТ ЛЕКАРИ ОД ПРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ

Епидемиологот д-р Жарко Караџовски и претседател на Комисијата за заразни болести е меѓу годинашните добитници на наградата „13 Ноември“ што ја доделу ...
РАЗГОВАРАМЕ СО ПРИВАТНИТЕ ЛАБОРАТОРИИ ЗА ГРАЃАНИТЕ ДА МОЖЕ ДА СЕ ТЕСТИРААТ НА ДРЖАВНА СМЕТКА, „8 СЕПТЕМВРИ“ АДАПТИРА ПЛУС ДВЕ ОДДЕЛЕНИЈА ЗА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

РАЗГОВАРАМЕ СО ПРИВАТНИТЕ ЛАБОРАТОРИИ ЗА ГРАЃАНИТЕ ДА МОЖЕ ДА СЕ ТЕСТИРААТ НА ДРЖАВНА СМЕТКА, „8 СЕПТЕМВРИ“ АДАПТИРА ПЛУС ДВЕ ОДДЕЛЕНИЈА ЗА ПАЦИЕНТИ СО КОВИД-19, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Државните лаборатории ќе се зајакнат со плус 350 тестови за ковид-19 на ден, а разговараме со приватните лаборатории да помогнат и кај нив граѓаните д ...
СЕ МОБИЛИЗИРА ЦЕЛ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ЗА ДА ПОМАГА НА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

СЕ МОБИЛИЗИРА ЦЕЛ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ЗА ДА ПОМАГА НА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

Ќе се прави реорганизација на Интерните одделенија во болниците во земјава и ќе се активира медицинскиот кадар од скопскиот Клинички центар „Мајка Тер ...
ЖЕЛБАТА НА МЛАДИТЕ ДА БИДАТ ВИДЕНИ ПО ЖУРКИ СИ ГО ДАДЕ РЕЗУЛТАТОТ, КАЖА ЕПИДЕМИОЛОГОТ ЖАРКО КАРАЏОВСКИ ЗА ЕСЕНСКИОТ БРАН НА КОВИД-19

ЖЕЛБАТА НА МЛАДИТЕ ДА БИДАТ ВИДЕНИ ПО ЖУРКИ СИ ГО ДАДЕ РЕЗУЛТАТОТ, КАЖА ЕПИДЕМИОЛОГОТ ЖАРКО КАРАЏОВСКИ ЗА ЕСЕНСКИОТ БРАН НА КОВИД-19

Журките, евентите, свеченостите, сè она што го гледавме, со сето тоа непочитување на мерките, неносење маски и недржење на растојание, немиење раце, е ...
ЕПИДЕМИОЛОЗИ ИМ ПРАВАТ АНКЕТИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОТКАКО НИВНИОТ КОЛЕГА ЈАХОСКИ БЕШЕ ПРИМЕН НА ИНФЕКТИВНА, НЕИЗВЕСНО ДАЛИ СОБРАНИЕТО ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА РАБОТИ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

ЕПИДЕМИОЛОЗИ ИМ ПРАВАТ АНКЕТИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ ОТКАКО НИВНИОТ КОЛЕГА ЈАХОСКИ БЕШЕ ПРИМЕН НА ИНФЕКТИВНА, НЕИЗВЕСНО ДАЛИ СОБРАНИЕТО ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА РАБОТИ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

По приемот на Инфективната клиника на пратеникот Исмаил Јахоски од ДУИ, позитивен на ковид-19, претседателот на Собранието Талат Џафери итно сабајлево ...
КОМИСИЈАТА БАРАШЕ ПОГОЛЕМИ РЕСТРИКЦИИ ЗА БАЈРАМ, НЕ ЗНАМ ЗОШТО ВЛАДАТА ОДЛУЧИ ПОИНАКУ, РЕЧЕ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КАРАЏОВСКИ

КОМИСИЈАТА БАРАШЕ ПОГОЛЕМИ РЕСТРИКЦИИ ЗА БАЈРАМ, НЕ ЗНАМ ЗОШТО ВЛАДАТА ОДЛУЧИ ПОИНАКУ, РЕЧЕ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КАРАЏОВСКИ

Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски вели дека непочитувањето на мерките, неносењето на маска, групирањето и ифтарскит ...
ВЕЛЕШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ИСТРАЖУВА ДАЛИ КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРОШИРИЛ ОТИ НА СВАДБА 30 СВАТОВИ БЕЗ МАСКИ ОДЕА ПО НЕВЕСТА

ВЕЛЕШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ИСТРАЖУВА ДАЛИ КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРОШИРИЛ ОТИ НА СВАДБА 30 СВАТОВИ БЕЗ МАСКИ ОДЕА ПО НЕВЕСТА

Велешкото јавно обвинителство започна две предистражни постапки поради непостапување според здравствените прописи во време на епидемија. Од Обвинителс ...
МЕДИЦИНАРИТЕ ЗАБОЛУВААТ ОТИ НЕСООДВЕТНО ЈА КОРИСТАТ ЗАШТИТНАТА ОПРЕМА, НО ДЕЛ СЕ ЗАРАЗЕНИ И ДОМА, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ  КАРАЏОВСКИ

МЕДИЦИНАРИТЕ ЗАБОЛУВААТ ОТИ НЕСООДВЕТНО ЈА КОРИСТАТ ЗАШТИТНАТА ОПРЕМА, НО ДЕЛ СЕ ЗАРАЗЕНИ И ДОМА, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КАРАЏОВСКИ

Дел од здравствените работници во земјава се заразени со КОВИД-19 бидејќи не ги почитуваат протоколите за облекување и соблекување на заштитната опрем ...
НЕ Е ХУМАНО, НИТУ ЕПИДЕМИОЛОШКИ ИЗДРЖАНО БАРАЊЕТО НА ОХРИД ДА СЕ ЗАТВОРИ ГРАДОТ ЗА ВРЕМЕ НА ВЕЛИГДЕН, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КАРАЏОВСКИ

НЕ Е ХУМАНО, НИТУ ЕПИДЕМИОЛОШКИ ИЗДРЖАНО БАРАЊЕТО НА ОХРИД ДА СЕ ЗАТВОРИ ГРАДОТ ЗА ВРЕМЕ НА ВЕЛИГДЕН, ВЕЛИ ЕПИДЕМИОЛОГОТ КАРАЏОВСКИ

Не е хумано, не е коректно, ниту епидемиолошки издржано барањето на Општина Охрид да се забрани влез и излез за жители од други градови, вели епидемио ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ