месечна Архива: август 2016

СЈО ОСТАНУВА ДА ЛЕБДИ НАД ДОГОВОРОТ ЗА ИЗБОРИ

Уставниот суд досега не се произнесе за уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, иако во договорот од 20 јули лидерите на 4-те најголеми партии потписнички на Пржинскиот договор го повикаа што поскоро да ја донесе одлуката. Според договорот од 20 јули, „во случај Уставниот суд да одлучи дека Законот за Специјалното јавно обвинителство или делови од него се...

ПРИВРЕМЕНА ВЛАДА В ПЕТОК ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ ИЗБОРИ НА 11 ДЕКЕМВРИ

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 11 декември, а преодната влада што ќе ги спроведе ќе се избере в петок, стои во договорот што вечерва го потпишаа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА. В петок ќе биде именувана и Санта Аргирова за главен уредник на информативната редакција јавниот сервис, а Љуљзим Хазири е петтиот член на ад...

ИЗБОРИ ЌЕ ИМА НА 11 ДЕКЕМВРИ

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 11 декември, соопштија лидерите по завршувањето на речиси 6-часовната лидерска средба во Клубот на пратениците во Скопје.  Од 2 септември почнува почитувањето на роковите предвидени во договорот. Договорот го потпишаа лидерите на 4-те партии потписнички на договорот од Пржино, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ И ДПА. „Мислам дека е многу добро што потпишавме договор за...

ЉУЉЗИМ ХAЗИРИ, ДОПИСНИК НА МТВ ОД ГОСТИВАР Е ПЕТТИОТ ЧЛЕН НА АД ХОК ТЕЛОТО ЗА МЕДИУМИ

Љуљзим Хaзири, дописник на МТВ од Гостивар и професор ќе биде петтиот член во ад-хок телото за медиуми, што вечерва го договорија СДСМ и ДУИ на лидерската средба која е во тек, дознаваме неофицицијално од извори на преговорите. Груевски, кој порано ја напушти средбата се очекува вечерва да се врати во  Клубот на пратениците и да биде потпишан договор според...

ГРУЕВСКИ ВЕЛИ ВМРО-ДПМНЕ ПРИФАТИ СЀ ШТО БАРАШЕ СДСМ, САМО ДА ИМА ИЗБОРИ НА 11 ДЕКЕМВРИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски порано ја напушти денешната лидерска средба во Клубот на пратеници на која се договараат деталите за изборите кои би требало да се одржат во декември. То рече дека за неговата партија се прифатливи сите услови што ќе ги предложи СДСМ само за да не им дадат можност повторно да ги одложуваат изборите. „Ни се потврди...

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Лидерската средба, на која треба да се направи пресек дали има услови за одржување избори и што од договорот од 20 јули е досега спроведено, почна со половина час задоцнување во Клубот на пратениците во Скопје. Како посредници во постигнувањето на договорот од Пржино на средбата присуствува и американскиот амбасадор Џес Бејли и висок претставник од делегацијата на ЕУ,...

200 ЕВРА ПО СЕМЕЈСТВО ОД ЦРВЕН КРСТ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ

Граѓаните од поплавените подрачја ќе добијат околу 200 евра по семејство од средствата собрани на двете сметки на Црвен крст, односно од сметката на Фондот на солидарност и од телефонските броеви на која беа донирани 63,8 милиони денари или 1.038.389 евра. Бројката на семејства на која им е потребна помош се движи од 4.000 до 4.500. „Пријавувањето на граѓаните кои претрпеле...

БИТОЛЧАНИ ТРИ ГОДИНИ ПОЛАГААТ ЗА ВОЗАЧИ ВО ПРИЛЕП

Цели три години битолчани за возачи полагаат во Прилеп и во Ресен. Кандидатите за возачи се принудени да патуваат во други градови откако во 2013 година Секторот за управно-надзорни работи при МВР ја забрани употребата на полигонот кај спортската сала „Младост“ зашто не ги исполнуваше пропишаните стандарди. За цело ова време трае и постапката во општина Битола за нова...

ПРОСТИТУТКА МОЖЕ ДА СЕ БАРА ПРЕКУ АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ, АМА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ВРАБОТИ

На официјалната веб страна на Агенцијата за вработување на Македонија (АВРМ)  има опција да се огласи вработување проститутка. Оваa можност ја дава апликацијата за електронско пријавување нови работни места „е-работа“ што е наменета за правни, физички лица и агенции за привремени вработувања. Според истата апликација, на странките регистрирани на системот „е-работа“ при објавување оглас за засновање нов работен однос...

АНА ИВАНОВИЌ НЕМА ПОБЕДА ОТКАКО СЕ ОМАЖИ ЗА ШВАЈНШТАЈГЕР

Српската тенисерка Ана Ивановиќ претрпе пораз во првото коло на Ју-Ес Опен од Дениса Алертова, но настојува дека нема да се повлече од тенисот. Таа инсистира дека нема да престане да игра, иако поранешниот светски рекет број еден беше елиминирана од турнирот по само 79 минути игра. По неизвесниот прв сет, нејзината игра се распадна и загуби со 7-6 (4),...