ИГОР ШОКИРАН ОД СЕСТРА МУ ТАЊА КОЈА БЕЗ НАЈАВА ДОПАТУВА ОД САД НА НЕГОВАТА ПРОМОЦИЈА

Вистинско изненадување му приреди сестрата на Игор Џамбазов, Тања, која повеќе од дваесет години живее во САД, и без да знае тој, таа прексиноќа ненајавено се појави на неговата промоцијата на новата книга „Умрен човек“  на Саемот на книгата на штандот на „Три“. Тања скриена со книга пред лицето мирно застана во редот со почитувачите на Игор, чекаќи 15 минути...

ЗАБРАНЕТА ПРЕТСТАВАТА ЗА ЗАТВОРАЊЕТО НА „БРАЌА МАНАКИ“ ВО БИТОЛА

Фестивалот „Браќа Манаки“ ја откажа изведбата на перформансот кој беше предвиден за затворањето на фестивалската вечер во сабота, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК режисерот Мартин Кочовски. Забраната за перформансот се случи на помалку од 24 часа од свеченото затварање, кога уметниците без образложение биле известени од организаторите дека се откажува изведбата. Режисерот Кочовски вели дека нивниот труд е забранет заради притисоци од политички кругови...

СЕ ЗАТВОРА ПОПУЛАРНАТА КНИЖАРНИЦА „ТАБЕРНАКУЛ“

По 17 години, популарната книжарница „Табернакул“ на Рекорд, до Театарот за деца и младинци, од утре се затвора. На овој непопуларен чекор се одлучи издавачката куќа „Табернакул“, која е првиот приватен издавач во земјава, формиран пред нејзиното осамостојување, во 1989 година. „Знаеме дека е ова тажна вест, особено за нашите лојални читатели и пријатели со кои ќе памтиме многу незаборавни...

ФИЛМОТ ЗА ЗЛОЧИНОТ КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО НА ТЕОНА МИТЕВСКА ПРЕМИЕРНО НА БЕРЛИНАЛЕ

  Со најновиот филм „Кога денот немаше име“, инспириран од убиствата кај Смилковско Езеро во 2012, режисерката Теона Митевска трет пат ќе биде дел од престижниот Берлински филмски фестивал, во програмата Панорама. Продуцентката Лабина Митевска од „Сестри и брат Митевски“ вели дека ова е најзрелиот филм на сестра ѝ Теона. Берлиналето трае од 9-19 февруари, а македонскиот филм премиера ќе има на...

ПОЧИНА РЕЖИСЕРСКАТА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Наградуваната македонска режисерка на документарци Билјана Гарванлиева, почина денеска во Берлин, каде што живееше и работеше. Имаше 43 години. Веста за нејзината смрт, по долгогодишно боледување, ја соопшти на својот фејсбук профил уметникот и соработник на нејзиниот последен проект Јован Балов, од Берлин. „Почитувани пријатели, денес нѐ напушти Билјана Гарванлиева. Имав чест и радост да помогнам и учествувам во реализацијата на...

ИВАНОВ, ПОДАЛЕКУ ОД ДЕЛОТО НА ТАТКО МИ, ПОРАЧА СИНОТ НА ГЛИГОР ЧЕМЕРСКИ

Синот на неодамна починатиот академик сликар Глигор Чемерски, Огнен Чемерски, вчера протестираше поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција и амнестија на политичарите осомничени за криминал од прислушуваните разговори, а со објава на Фејсбук му порача на Иванов да не влегува во претседателската сала каде е мозикот што го создаде татко му. „Одам на пρотест. А по повод телегρамата од Иванов за...

ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО ПРИКАЖАН ВО БЕРЛИН, ПУБЛИКАТА ДОЈДЕ РАСПОЛОЖЕНА, СИ ЗАМИНА СО МАЧНИНА

СПЕЦИЈАЛНО ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК ОД БЕРЛИН - СИЛВЕРА ПАДОРИ КЛЕНКЕ Во киното „Колосеум 1“ во тренд квартот Пренцлауер Берг во источниот дел од Берлин, синоќа беше првата проекција за публиката на македонскиот филм на Теона Митевска „Кога денот немаше име“. Иако е добри петанесеттина километри оддалечено од  фестивалскиот црвен тепих на Потсдамер Плац, киното со петстотини седишта беше речиси целосно исполнето....

ЅВЕЗДИТЕ ПЕЕЈА ЗА АКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВИЕНА, И СОБРАА ПАРИ ЗА ДЕТСКА БОЛНИЦА

Оперски ѕвезди од целиот свет пееја на хуманитарната гала вечер во средата вечер во Виена, во чест на 60-годишниот роденден на Аки од Македонија, во хуманитарна цел за децата болни од рак за детската болница „Света Ана“. Угледните гости кои ја наполнија најпознатата концертна сала во Виена, Музикферајн, каде што се одржува традиционалниот Новогодишен концерт, преку влезниците собраа 110 илјади...

ВАНГЕЛ НАУМОВСКИ БЕШЕ ИЗБРКАН ОД УМЕТНИЧКО ШКОЛО КАКО НЕТАЛЕНТИРАН, А САЛВАДОР ДАЛИ МУ ДОЈДЕ НА ИЗЛОЖБА

  Измислени подводни и космички бавчи, фантастични светови со нимфи и со органски форми, фантазмагоричен подводен и свемирски свет од кој блика ерос, и сето тоа насликано со силен колорит. Тоа се само првите впечатоци кои се добиваат од сликите на оригиналниот охридски уметник Вангел Наумовски, чии дела во ретроспективно-монографска изложба се поставени во Даут пашин амам во Скопје, од...

БИБА ДОДЕВА КАКО ДВОЈНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ЗЛАТНА БУБА МАРА

Пејачката Биба Додева имаше настап како Катица Јанева на синоќешното 20 издание на Златна Буба Мара на полуларноста во Скопје. Таа заедно со уште две придружнички како триото специјални обвинителки - Катица, Ленче и Фатиме ја отпеаја преработката на стариот хит „Диско“ со рефренот „We are SJO“. Во текот на настапот Биба викаше „Отвори!“, исто како што специјалната јавна обвинителка...