Тагови Постови тагирани со "АМСМ"

таг: АМСМ

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ, ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ВОЗИЛА НА НЕКОЛКУ ПРАВЦИ

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Кочани-Делчево-граничен премин Делчево и Берово-Виница-Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница-Дојран од 8 часот утрово е укината. Сообраќајот на државните патишта се одвива во...

ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА НА ПЛАНИНСКИТЕ ПРЕМИНИ ПОРАДИ НОВИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ

Снег со слаб интензитет утрово паѓа низ цела Македонија и сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот, информираат од АМСМ. Повторно е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на планинските премини Стража, Плетвар, Ѓавато, Пресека, како и на кракот Маврово-Дебар. Поради ниски температури наместа е можна...

СЕ НОРМАЛИЗИРА СОСТОЈБАТА НА ПАТИШТАТА, НО СЕ ВОЗИ ОТЕЖНАТО

Патниот правец Свети Николе-Куманово кој беше во прекин поради снежни наноси од утринава е прооден за сите видови возила, соопшто Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Поради остатоци на снег на патот сообраќајот се одвива отежнато и на правецот Куманово - Крива Паланка и од АМСМ препорачуваат многу внимателно возење со зимска опрема. Останува забраната за тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар,...

ОТЕЖНАТО ВОЗЕЊЕ ОД КУМАНОВО КОН КРИВА ПАЛАНКА, ОД ВЕЛЕС ЗА ШТИП СЕ ВОЗИ ПО ЕДНА ЛЕНТА

Поради наноси на снег на патот сообраќајот се одвива отежнато на патниот правец Куманово - Крива Паланка и Велес - Штип, соопшти утрово Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). На овие делници наизменично се пропуштаат возила. Од утрово  регионалниот пат Кратово-Пробиштип е во прекин во двата правци за сите возила. Од ноќеска повторно е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила...

НАНОСИ НА СНЕГ КОН ШТИП И КОЧАНИ, ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ КОН РАДОВИШ

Поради силен ветар наноси од снег вечерва е исклучително тешка состојбата на патиштата од Велес кон источна Македонија. Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува да не се патува од Велес кон Штип, а потоа и кон Кочани бидејќи кај Лозово, Сарамзалино и Крупиште ветерот го носи снегот на коловоз и целосно ја намалува видливоста. Од околу 21 часот поради снежни наноси...