Тагови Постови тагирани со "марш"

таг: марш

„НЕКОЈ ФАМИЛИЈУ ЌЕ ТИ ГУ СПИЧИ“ – ЗАКАНИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КУМАНОВО ОД МАРШОТ „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Закани и навредливи пораки кон семејството на градоначалникот Зоран Дамјановски, беа упатени синоќа од митингот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Куманово. Еден од учесниците кој беше предводник на маршот и пееше патриотски песни, Предраг Петрушевски, претседател на Здружението бранители, во еден момент пред насобраните луѓе пред Општината Куманово ја запеа песната „Излези момче“ но по негов текст...

НОВИНАРИ НАТЕПАНИ ПО МИТИНГОТ НА ГРАЃАНИТЕ „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

Новинар и камерман беа натепани вечерва откако заврши маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во близина на Порта Македонија. Повредените беа однесени со возило на Брза помош. САКАМДАКАЖАМ.МК во овој момент не може да потврди за чија новинарска екипа станува збор. Напаѓачите брзо се изгуби во толпата која полека го напушташе просторот пред Собранието на Македонија. Маршот почна пред зградата...

МАРШ НА ИНИЦИЈАТИВАТА „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА” ОД ВЛАДА ДО СОБРАНИЕ

Неколку илјади граѓани, поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија", се собраа пред Владата и оттаму се упатија кон Собранието, кадешто и заврши собирот. На собирот се пуштаа патриотски песни, а учесниците скандираа „Македонија, Македонија". Како што најавија од граѓанската иницијатива, со денешниот собир сакаат да им порачаат на сите политички партии да го почитуваат Уставот, да се обврзат дека...

БУГАРСКИТЕ НЕОНАЦИСТИ МАРШИРАА СРЕДЕ СОФИЈА И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА

Марш во чест на сојузот на Бугарија со нацистичка Германија се одржа според планираното во Софија, иако градоначалничката ги забрани демонстрациите и имаше меѓународна осуда. Процесијата со факели позната како Луков марш, за спомен на бугарскиот воен министер и лидер на пронацистичката Унија на бугарските национални легии Христо Луков, се одржува секоја година од 2003, и покрај напорите на власта...

ИТНИ МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕТО МЕСТО ПАНОРАМСКО ТРКАЛО, ПОБАРА ГРАЃАНСКИОТ ПРОТЕСТ

Воведување систем пар-непар за возење, забрана за движење на возила кои се без катализатори за издувни гасови, бесплатен градски превоз цела зима, зголемен број на инспекции, обезбедување на бесплатен огрев за граѓаните кои се греат на гуми, како и привремена забрана за работа на сите индустриските капацитети за кои има сомнеж дека загадуваат, се дел од 17-те барања што...

ФОТОРЕПОРТЕРИТЕ СЕ СОЛИДАРИЗИРАА СО СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО СКОПЈЕ

Фоторепортерите што го следеа маршот на сексуалните работници во Скопје се солидаризираа со демонстрантите и во знак на поддршка се фотографираа со лидерката на маршот на споменикот Филип Втори, покрај мајката на Александар, Олимпија. Со црвени чадори, симбол на сексуалната работа, во Скопје демонстрираа сексуални работници, стриптизети и стриптизери, хот лајн операторки, ескорт девојки и момци, корисници на нивните услуги, активисти...

ТУКА СМЕ, ПОСТОИМЕ, НИ ТРЕБА ЗАШТИТА – МАРШ НА СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ ВО СКОПЈЕ

Поцрвене платото пред спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје, зборно место за маршот на сексуалните работници. Со црвени чадори, симбол на сексуалната работа тука се собраа сексуални работници, стриптизети и стриптизери, хот лајн операторки, ескорт девојки и момци, корисници на нивните услуги, активисти за човекови права и нивни поддржувачи за да го одбележат Меѓународниот ден за стоп на насилство...

ПАРТИЗАНСКИ МАРШ СО ЦРВЕНИ ЗНАМИЊА НИЗ БИТОЛА

Пеејќи ја песната „Во борба македонски народе“ и мафтајќи со црвени знамиња учесниците во Шарената револуција вечерва маршираше низ битолските улици. Тие повикаа и останатото население да им се придужи на протестите. „Да ги заземеме улиците, да го нарушиме мирот, за кај граѓаните да го подигнеме нивото на свесност за состојбата во која се наоѓаме. Треба едно да ни биде...

ШАРЕНИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ ЌЕ ГО ПОДДРЖАТ ДЕНЕШНИОТ СИНДИКАЛЕН МАРШ

Шарената револуција ќе продолжи утре. Денеска граѓанското здружение „Протестирам“ соопшти дека ќе ги поддржи десетте синдикати што ќе организираат Второмајски марш и ќе им се приклучи на работниците денеска во 18 часот пред Домот на градежници во Скопје. Второмајскиот протестен марш го организира Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за работнички права. Протестот, како што се вели во првомајскиот проглас...