Тагови Постови тагирани со "протести"

таг: протести

ТРАМП ЌЕ БИДЕ ИНАУГУРИРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ СРЕДЕ ПРОТЕСТИ И СОБИРИ ЗА ПОДДРШКА

Илјадници поддржувачи и противници на Доналд Трамп пристигнуваат во Вашингтон, додека републиканецот се подготвува да даде заклетва за функцијата како 45. претседател на САД. Околу 800 до 900 илјади луѓе отпатуваа за Вашингтон, иако не е јасно колкумина од нив се дојдени да ја прослават инаугурацијата и колкумина се да протестираат. Се очекуваат демонстранти за и против Трамп, вклучувајќи собир...

БИТОЛСКИТЕ ШАРЕНИ РЕВОЛУЦИОНЕРИ НА РАСПИТ ВО ОБВИНИТЕЛСТВО ПРЕД НОВА ГОДИНА

  Предновогодишно, дел од учесниците во Шарената револуција во Битола  деновиве се повикувани да се јават на разговор во Јавното обвинителство, во врска со кривичните пријави што против нив ги имаше поднесено полицијата за оштетување туѓи предмети. Меѓу нив е и Зоран Димовски од битолското село Логоварди, кој поканата од обвинителството денес ја објави на социјалните мрежи. Во неа пишува дека...

СТУДЕНА ВОЈНА

1 Премногу ни беше досадно изминативе две и пол години, па сега добивме малку возбуда во нашите досадни животи. Еве, за почеток, ВМРО-ДПМНЕ од контрапротести се префрли на протести. И кога ги гледаш, како да не знаеш на чиј протест си дојден. Тие зборат дека имало замолчени медиуми. И за Орвелово општество во кое сите биле контролирани. И скандираат...

АКО БИТОЛА ЖИВЕЕ БЕЗ ЧИСТ ВОЗДУХ И МАКЕДОНИЈА ЌЕ ПОЖИВЕЕ МАЛКУ БЕЗ СТРУЈА, ПОРАЧАА ОД „ЗА НАС СЕ РАБОТИ“

Ако 25 години битолчани живееле без чист воздух, веројатно и Македонија ќе поживее малку и без електрична енергија, велат борците за чист воздух од Битола. Од здружението „За нас се работи“ не ја исклучуваат можноста да ги радикализираат протестите и блокадите ако политичките партии не го потпишат меморандумот со кој бараат режим на сообраќајот во центарот на градот и...

КРИВИЧНО ГОНЕЊЕ НА ПОЛИЦАЈЦИТЕ ЗА МАЧЕЊЕ НА ШАРЕНИТЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ, БАРА ОМБУДСМАНОТ

Народниот правобранител Иџет Мемети до Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) поднел предлог за утврдување кривична одговорност против четворица полицајци и против други непознати службени лица од МВР за мачење и друго сурово, нечовечко и понижувачко постапување и казнување врз повредените Горјан Атанасов, Горан Наумовски, Бахри Реџепи и Димитрија Анѓелковски, дел учесници, а дел репортери од протестите на Шарената револуција...

ПРОТЕСТ ВО СТРУМИЧКО ЗА ВЕТЕН, А НЕИЗГРАДЕН ТРОТОАР ОД 300 МЕТРИ

Жителите од струмичко Петралинци се заканија дека ќе го блокираат патниот правец кон Берово, доколку општина Босилово не изгради тротоари вдолж целото село. Тие излегоа на протест откако разбрале дека општината нема да постави тротоарско решение на делница од 300 метри која е најнебезбедна заради фрекфенцијата од возила кон Берово. Таму поминува и водотек поради што пешаците се приморани...

ОД КАНЦЕЛАРИЈА НА ИВАНОВ ОСТАНА САМО „ФИКУС НИЗАЕДЕН“

Канцеларијата на Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во центарот на Скопје зјае празна уште од 13 април, кога беше искршена од револтирани демонстранти поради тоа што тој амнестираше 56 функционери од власта и нивни помошници за кои СЈО поведе постапки, но и сведоци во постапките на СЈО, иако стаклата од излогот набргу беа сменети. Однадвор може да се види...

НОВИ ПРОТЕСТИ ВО ПОЛСКА ПРОТИВ ПЛАНИРАНИТЕ ОГРАНИЧУВАЊАТА НА АБОРТУСОТ

Полските демонстранти почнаа нови протести против напорите за дополнително заострување на законот за забрана на абортус. Активисти за правата на жената одржаа протест пред зградата на Парламентот во Варшава и за утре се очекуваат уште активности. Полскиот премиер го одби предлогот за целосна забрана на абортусот на 6 октомври по масовните протести против ваквиот потег. Меѓутоа, сега има нови предлози за забрана...

СИТЕ КРАДАТ, А САМО МЕНЕ МЕ СУДАТ, ВЕЛИ СТЕЧАЈКАТА ЛИЛЕ ОБВИНЕТА ЗА ПРОТЕСТИРАЊЕ

Стечајката Љиљана Георгиевска в понеделник и среда (17 и 19 октомври) треба да се појави на судење во Основниот суд 1 во Скопје, поради нарушување на јавниот ред и мир и предизвикување на материјална штета на протести пред Владата. Таа добила две покани од истиот суд, за две судења во различни термини, за исти дела, за прекршок што наводно...

ШАРЕНИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР СТЕВАНОСКИ ЈА ОБВИНИ ПОЛИЦИЈАТА ЗА ФАЛСИФИКУВАЊЕ ДОКАЗИ

Активистот на Шарената револуција, прилепскиот адвокат Жаре Стевановски, смета дека одредени службеници на МВР извршиле фалсификување на добар дел од службените документи, кои се користат како докази против него, во судските постапки. „Че си лежите“, пораката којашто Стеваноски во неколку наврати ја испиша на асфалтот пред општинската зграда за време на протестите на Шарената револуција во Прилеп е причина...