Тагови Постови тагирани со "Тетово"

таг: Тетово

СТУДОТ ГО ЗАТВОРИ ТЕТОВСКИОТ ПАЗАР

Четврток е пазарен ден во Тетово и место денеска Зелениот пазар да „врие“ од продавачи и купувачи, тој денеска беше речиси празен. Тезгите на кои се продава зеленчук и овошје седат покриени со ќебиња и најлони како единствена заштита од екстремно ниските температури кои во полошкиот регион се спуштија и до 20 степени под нулата. „Пет дена не сум ја...

НАЈМЛАДАТА МАЈКА ВО ТЕТОВСКО ИМА ЕДВАЈ 15 ГОДИНИ

Во гинеколошкото одделение на тетовската болница се породи младата Џемиле. Роди здраво женско дете. На прв поглед, ништо невоообичаено, родилка како и останатите над илјада колку што се породуваат секога година во тетовската болница. Но Џемиле  се разликува од другите родилки оти кога се породи имаше само 16 години. Според тоа што успеавме малку да го дознаеме за Џемиле (ова...

НИ БАРААТ 8.000 ДЕНAРИ МЕСЕЧНО ЗА ПАРКИНГ, СЕ ЖАЛАТ СТАНАРИТЕ ВО ТЕТОВО

Помина една година од воведувањето на зонското паркирање во Тетово, а граѓаните сѐ уште се со поделени мислења за неговата ефикасност. Повеќето од нив велат дека сега се создаде поголем хаос, посебно во улиците каде не се наплатува паркирањето, бидејќи сега тие се пренатрупани со возила чии сопственици не сакаат да платат паркинг. Посебно хаотична е состојбата на булеварот...

МЕСТО НОВОГОДИШНА ЗАБАВА ТЕТОВО ЌЕ ГО ПОПРАВИ ПОКРИВОТ НА ШКОЛОТО „ЛИРИЈА“

Советот на Општина Тетово на својата последна седница оваа година донесе одлука во градот да се откаже новогодишната забава за дочекот на Новата година на градскиот плоштад, а за тоа предвидените 600.000 денари да се пренаменат за поправка на покривот на основното училиште „Лирија“, едно од најстарите во градот. “Иницијативата за откажување на новогодишната забава и за пренамена на средствата...

ОЏАЧАРИТЕ ГО ЧИСТАТ ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО

Тетово последниве години е еден од градовите со најзагаден воздух, а чадот од оџаците на домаќинствата кои се греат на дрва е меѓу повеќето фактори кои влијаат врз загадувањето. Оџачарите велат дека неисчистениот оџак многу повеќе го загадува воздухот од оџакот кој е чист и редовно се одржува. Грејната сезона е периодот кога оџачарите најчесто интервенираат за пожари од...

ПОДАРЕНИОТ ВЕЛОСИПЕД ЌЕ ГО ЧУВАМ В СОБА, ВЕЛИ ТЕТОВЕЦОТ ОД НАРОДНАТА КУЈНА ЗА ДОНАЦИЈАТА ОД СКОПЈАНКА

Тетовецот Абдултаип Ќаили доби велосипед, откако пред 20 дена во сторијата на САКАМДАКАЖАМ.МК за народната кујна во Тетово, се пожали дека секој ден минува пеш по неколку километри до кујната да го земе дневниот оброк, бидејќи некој несовесен возач со кола му го удрил велосипедот и целосно го искршил. Сторијата брзо се рашири на социјалните мрежи, а го сподели...

ДИК УТРЕ ЌЕ РАСПРАВА ЗА ПРИГОВОРИТЕ НА СДСМ И НА БЕСА

Државната изборна комисија (ДИК) за утре ја закажа седницата на која треба да расправа и да одлучува по приговорите од партиите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Во ДИК сè уште го немаат утврдено времето кога ќе се одржи седницата и велат дека за тоа дополнително ќе информираат. „Државната изборна комисија известува дека...

ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ НЕ ГО ПОТПИШУВААТ ДОКУМЕНТОТ ЗА ПОЧИСТА СРЕДИНА ВО ТЕТОВО

Неколку политички партии кои ќе учествуваат на изборите на 11 декември, во канцеларијата на Здружението „Екогерила“, потпишаа документ со кој се бара од нив да се придржуваат кон барањата на граѓаните на Тетово, а кои се врзани за животната средина на градот, но и на целата изборна единица шест каде тие настапуваат. „За потпишувањето на овој Документ не добивме никаков...

„ДИРЕКТОРКА“ ГОТВИ ПО 100 ОБРОЦИ ДНЕВНО ЗА ТЕТОВСКИТЕ СОЦИЈАЛЦИ

Ни дождот што паѓа, ни студеното време,  не му пречат на Абдилтаип Ќ. трпеливо да го чека својот ред за денешната порција храна од народната кујна во Тетово. Од соседните простории се слуша весел џагор на деца од детската градинка, но тој и луѓето што чекаат пред шалтерот малку обрнуваат внимание на тоа. Торбите се подготвени, пластичните кутии се...

AKTO ФЕСТИВАЛОТ ЗА СОВРЕМЕНИ УМЕТНОСТИ ОД ДЕНЕС ВО ТЕТОВО

Единаесеттото издание на АКТО Фестивалот за современи уметности, почна денес во Тетово, а вечерва во 21.00 часот ќе игра претставата “Да го поздравиш и да ми го бациш” на Билјана Радиноска. Дводневниот фестивал е организиран од Здружението за култура и уметност ФРУ - Факултет за работи што не се учат. На отворањето говореа кураторите на фестивалот, и тетовскиот домаќин...