Категорија: Култура

1 2 3 26 10 / 256 НАПИСИ
ЏЕЗ ЅВЕЗДАTA ДИ АЛЕКСАНДЕР ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ

ЏЕЗ ЅВЕЗДАTA ДИ АЛЕКСАНДЕР ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ

Скопскиот џез фестивал (СЏФ) за вечерва во 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) ги најавува австрискиот бенд „Марио Ром’с Интерзоне“, една од ...
СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО ТРИОТО НА ДАВИД ХЕЛБОКС И ТРОНДХАЈМ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО ТРИОТО НА ДАВИД ХЕЛБОКС И ТРОНДХАЈМ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

Триото на Давид Хелбокс го отвора вечерва  36. издание на Скопскиот џез фестивал (СЏФ), во Македонската опера и балет (МОБ)  во 20 часот. Во триото на ...
МИСЛАМ ДЕКА СИ АЛБАНОФОБ

МИСЛАМ ДЕКА СИ АЛБАНОФОБ

„На 12 април, 2012 на Велики четврток пред Велигден, телата на четворица тинејџери беа откриени близу езеро во предградието на Скопје. Инцидентот теме ...
ДО ОТВОРАЊЕТО НА 25 ОКТОМВРИ ФИЛХАРМОНИЈАТА ЌЕ ИМА ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ

ДО ОТВОРАЊЕТО НА 25 ОКТОМВРИ ФИЛХАРМОНИЈАТА ЌЕ ИМА ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ

„Нов почеток“ е насловен концертот со кој на 25 октомври официјално и со одобрен технички прием ќе се отвори новата сала на Македонската филхармонија. ...
ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

ПOЧИНА ПРИМАБАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА ЈАГОДА СЛАНЕВА

Примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева почина денеска на 68 години, соопшти Македонската опера и балет (МОБ). Сланева работеше во Бал ...
ВИКТОР ФИЛИПОВСКИ Е ПРВ ДОБИТНИК НА НОВАТА НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР МЛАД ЏЕЗ МУЗИЧАР НА СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

ВИКТОР ФИЛИПОВСКИ Е ПРВ ДОБИТНИК НА НОВАТА НАГРАДА ЗА НАЈДОБАР МЛАД ЏЕЗ МУЗИЧАР НА СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Дваесет и пет годишниот тапанар Виктор Филиповски е првиот добитник на наградата Златен орикс за најдобар млад џез музичар,  што Скопскиот џез фестива ...
„БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ“ НА ГАЛИЛИ И ЗУРОВАЦ ПРЕМИЕРНО ВО МОБ В СРЕДА

„БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ“ НА ГАЛИЛИ И ЗУРОВАЦ ПРЕМИЕРНО ВО МОБ В СРЕДА

„Агонија на срцето“, „Софа“ и „Песна над песните“ се трите балетски парчиња , кои под заеднички наслов „Балетски триптих“ в среда (18 октомври) во 20 ...
РОК ЛЕГЕНДАТА СТИНГ ВЕЧЕРВА ИМА КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ

РОК ЛЕГЕНДАТА СТИНГ ВЕЧЕРВА ИМА КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ

Британската рок легенда Стинг, еден од најзначајните современи музичари во светот, вечерва ќе има концерт во Скопје, во „Борис Трајковски“, како дел о ...
ЗА ПРОБИВ НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА ВО СТРАНСТВО, ТРЕБА УПОРНОСТ И ДОБАР ПРЕВОД, ЗАКЛУЧИЈА ИЗДАВАЧИТЕ ВО ФРАНКФУРТ

ЗА ПРОБИВ НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА ВО СТРАНСТВО, ТРЕБА УПОРНОСТ И ДОБАР ПРЕВОД, ЗАКЛУЧИЈА ИЗДАВАЧИТЕ ВО ФРАНКФУРТ

Во Франкфурт денес заврши 69. издание на Саемот на книга, најважната светска смотра за издавачите. Саемот во Франкфурт ( кој годинава се одржуваше од ...
ЗА СЕКСОТ ТРЕБА ДА СЕ УЧИ УШТЕ ВО ОСНОВНО ШКОЛО, ВЕЛИ ЗОРАН КАРДУЛА ДИЗАЈНЕР НА НОВАТА РУБРИКА #ДаЗборимеЗаСекс

ЗА СЕКСОТ ТРЕБА ДА СЕ УЧИ УШТЕ ВО ОСНОВНО ШКОЛО, ВЕЛИ ЗОРАН КАРДУЛА ДИЗАЈНЕР НА НОВАТА РУБРИКА #ДаЗборимеЗаСекс

Графичкиот дизајнер и активист  Зоран Кардула е автор на оригиналните илустрации за рубриката „Да збориме за секс“  на новата платформа Смарт.СДК.МК, ...
1 2 3 26 10 / 256 НАПИСИ