Категорија: Култура

1 64 65 66 67 68 98 660 / 978 НАПИСИ
РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Мексиканскиот режисер Гилјермо дел Торо ќе биде претседател на жирито на 75. издание на филмскиот фестивал во Венеција, кој годинава ќе се одржи од 29 ...
ВАСИЌ, ВАСЕВА И КОКАЛАНОВ ДОБИЈА ПАРИ ЗА ПРОЕКТИ, ИАКО ЧЛЕНУВАА ВО КОМИСИИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

ВАСИЌ, ВАСЕВА И КОКАЛАНОВ ДОБИЈА ПАРИ ЗА ПРОЕКТИ, ИАКО ЧЛЕНУВАА ВО КОМИСИИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

Уметникот Тони Васиќ, историчарката на уметност Ивана Васева и драматургот и новинар Сашо Кокаланов се меѓу лицата чии проекти ќе добијат пари од држа ...
НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ЌЕ РЕЖИРА РЕКОРДНИ 4 ПРЕТСТАВИ ЗА 4,8 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ЌЕ РЕЖИРА РЕКОРДНИ 4 ПРЕТСТАВИ ЗА 4,8 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

Режисерката Нела Витошевиќ доби најмногу проекти во драмската дејност за 2018 и годинава ќе режира во четири национални театри, а претставите вкупно ч ...
„ИСЦЕЛИТЕЛ“ НА СТАВРЕСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО САНТА БАРБАРА, САД

„ИСЦЕЛИТЕЛ“ НА СТАВРЕСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО САНТА БАРБАРА, САД

„Исцелител“, дебито на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калиф ...
ЖИВОЈИН ГЛИШИЌ ЌЕ ГО ВРАЌА СЈАЈОТ НА ФОЛК ФЕСТ ВАЛАНДОВО БЕЗ ВИСОКИ ПАРИЧНИ НАГРАДИ

ЖИВОЈИН ГЛИШИЌ ЌЕ ГО ВРАЌА СЈАЈОТ НА ФОЛК ФЕСТ ВАЛАНДОВО БЕЗ ВИСОКИ ПАРИЧНИ НАГРАДИ

Професорот на музичката академија Живојин Глишиќ ќе ја извршува функцијата уметнички директор на Фолк фест Валандово, што годинава повторно ќе се врат ...
„БИКИНИ МУН“ ЌЕ ЈА ИМА ЕВРОПСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ПОРТО И НА БЕЛГРАДСКИ ФЕСТ, МАНЧЕВСКИ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО

„БИКИНИ МУН“ ЌЕ ЈА ИМА ЕВРОПСКАТА ПРЕМИЕРА ВО ПОРТО И НА БЕЛГРАДСКИ ФЕСТ, МАНЧЕВСКИ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО

„Бикини Мун“, петтиот филм на Милчо Манчевски, ќе има европска премиера овој месец. Тој ќе биде прикажан на белградски ФЕСТ, каде што македонскиот реж ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ

ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ

Небојша Глоговац, еден од најреномираните современи српски актери и еден од најдобрите во регионот, почина денеска по кусо боледување. Имаше 49 години ...
БЕРЛИНАЛЕ ПРВПАТ ОТВАРА СО АНИМАЦИЈА, „ОСТРОВ НА КУЧИЊАТА“ НА ВЕС АНДЕРСОН

БЕРЛИНАЛЕ ПРВПАТ ОТВАРА СО АНИМАЦИЈА, „ОСТРОВ НА КУЧИЊАТА“ НА ВЕС АНДЕРСОН

(Од Берлин за САКАМДАКАЖАМ.МК: Силвера ПАДОРИ-КЛЕНКЕ) И годинашново 68. Берлинале остана верно на традицијата: политиката е една од темите која ја ...
ФАГОТИСТОТ ЌАЗИМ АСОТИЌ НОВ В.Д ДИРЕКТОР НА МОБ

ФАГОТИСТОТ ЌАЗИМ АСОТИЌ НОВ В.Д ДИРЕКТОР НА МОБ

Фаготистот Ќазим Асотиќ е нов в.д директор на Македонската опера и балет (МОБ) . Музичарот, кој повеќе од 30 години е дел од Оркестарот на МОБ, на фун ...
ПО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЗАСТОЈ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПОЛАГА ЛЕКТОРСКИ ИСПИТ

ПО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЗАСТОЈ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПОЛАГА ЛЕКТОРСКИ ИСПИТ

Лекторскиот испит по четири години застој повторно ќе се полага, рече денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Министерството за култура н ...
1 64 65 66 67 68 98 660 / 978 НАПИСИ