Категорија: Култура

1 65 66 67 68 69 98 670 / 979 НАПИСИ
ПО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЗАСТОЈ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПОЛАГА ЛЕКТОРСКИ ИСПИТ

ПО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЗАСТОЈ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПОЛАГА ЛЕКТОРСКИ ИСПИТ

Лекторскиот испит по четири години застој повторно ќе се полага, рече денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Министерството за култура н ...
ПРОДУЦЕНТКАТА СИМОНА УГРИНОВСКА Е НОВА В. Д. ДИРЕКТОРКА НА МНТ

ПРОДУЦЕНТКАТА СИМОНА УГРИНОВСКА Е НОВА В. Д. ДИРЕКТОРКА НА МНТ

Продуцентката Симона Угриновска е нова в.д. директорка на Македонскиот народен театар (МНТ). Угриновска, која работи во МНТ осум години, доаѓа на мест ...
ДИЗАЈНЕРОТ ЗОРАН КАРДУЛА ВО РИМ ИЗЛОЖИ РЕДИЗАЈН НА ЕКСЈУ СИМБОЛИТЕ

ДИЗАЈНЕРОТ ЗОРАН КАРДУЛА ВО РИМ ИЗЛОЖИ РЕДИЗАЈН НА ЕКСЈУ СИМБОЛИТЕ

Македонскиот дизајнер Зоран Кардула во Рим ја претстави „Изложба без жири“, поставка на 40 негови дела кои се редизајн на симболите кои ја одбележаа с ...
„ВЕШТЕРКА ВДОВИЦА“ ОД КИНА ГО МАЃЕПСА РОТЕРДАМ

„ВЕШТЕРКА ВДОВИЦА“ ОД КИНА ГО МАЃЕПСА РОТЕРДАМ

(Специјално од Ротердам: Марина КОСТОВА) „Вештерка вдовица“, дебито на кинескиот автор Каи Ченгјие го освои Златниот тигар и 40.000 евра, главната ...
АКО ДАЦ НЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЌЕ ГО РАЗРЕШИМЕ, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

АКО ДАЦ НЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЌЕ ГО РАЗРЕШИМЕ, ВЕЛАТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

Министерството за култура го повтори ставот на Владата на Македонија, во врска со синоќешната соораќајка, во која што директорот на МНТ Драган Спасов ...
УМЕТНИКОТ ПЕТРЕ НИКОЛОСКИ ЈА КАНИ ЈАВНОСТА ВО ЧИФТЕ АМАМ ДА ПРИДОНЕСЕ ЗА КОЛЕКТИВЕН ПРОЕКТ

УМЕТНИКОТ ПЕТРЕ НИКОЛОСКИ ЈА КАНИ ЈАВНОСТА ВО ЧИФТЕ АМАМ ДА ПРИДОНЕСЕ ЗА КОЛЕКТИВЕН ПРОЕКТ

Вечерва во 19 часот во НГМ- Чифте амам, ќе се отвори изложбата ‘Приватно –Јавно’, на која ќе биде претставена идејата за делата ‘Бесконечност’ на умет ...
РЕЖИСЕРОТ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ СНИМА ПРВ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ПО ОСУМ ГОДИНИ

РЕЖИСЕРОТ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ СНИМА ПРВ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ПО ОСУМ ГОДИНИ

Режисерот Милчо Манчевски ќе го снима првиот македонски  филм после осум години, по „Мајки“ во 2010. Најнаградуваниот македонски автор е поддржан со 1 ...
ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

„Џими“ на еден од најактуелните млади шведски автори Јеспер Гансланд го отвора вечерва 47. издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемиот наст ...
ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ШТИП СНИМА НОВ ФИЛМ ИНСПИРИРАН ОД ЖЕНАТА ШТО ГО ФАТИ КРСТОТ НА ВОДИЦИ ВО 2014

ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ШТИП СНИМА НОВ ФИЛМ ИНСПИРИРАН ОД ЖЕНАТА ШТО ГО ФАТИ КРСТОТ НА ВОДИЦИ ВО 2014

Во Штип почна да се снима „Господ постои нејзиното име е Петрунија“, петтиот игран филм на Теона Стругар Митевска, инспириран од настанот што се случи ...
АКТЕРКАТА КАТЕРИНА КОЦЕВСКА Е НОВА УМЕТНИЧКА ДИРЕКТОРКА НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ ВО ПРИЛЕП

АКТЕРКАТА КАТЕРИНА КОЦЕВСКА Е НОВА УМЕТНИЧКА ДИРЕКТОРКА НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ ВО ПРИЛЕП

Актерката Катерина Коцевска е нова уметничка директорка и селекторка на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Коцевска е из ...
1 65 66 67 68 69 98 670 / 979 НАПИСИ